Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
co je zhruba 20 stran/mesiac
Sorry, ale nevěřím, že takový uživatel existuje . Každopádně, naši měli poslední tiskárnu cca 4-5 let (barevný křáp od Samsungu, co se jim za tu dobu 2x podělal) a za tu dobu vytočili startovní BW toner a k tomu tuším 2-3 nové. Barvu skoro netiskli.
Ty máš v ČB tiskárně sadu tonerů?
Ne, ale v barevné . (Požadavek je ČB, pochopitelně barevná může být taky
)
Každopádně výpočet pořád má smysl, protože typický domácí uživatel za životnost tiskárny spotřebuje tak možná jeden velkokapacitní toner. Tedy potiskne dvě až tři krabice papírů, která každá obsahuje pět balíků po 500 ks, abys měl představu, kolik to je. Na to mířila otázka, zda jsou rodiče nějací tiskoví maniaci.
Hahaha, takového „typického“ uživatele chci vidět...
Postscript alebo PCL v najlacnejsej kategorii
Ale já rozhodně nehledám v té nejlacinější katerogii, nauč se, prosím číst.
(vhodna na doma)
Ach jo, jedna perla za druhou...
Pozrel by som Samsung - dodavaju k nim nejake binarne sracky aj pre Linux, ale hlavne na to existuje open source driver SpliX.
Samsung nikdy více, mám velmi špatné zkušenosti...
Jako protiklad, mám toto a stále jsem nad míru spokojený (byť mi HP jako firma už leze na nervy) - zatím je to relativně krátce v provozu. Požadavky nebyly přesně jak v zadání, ale levný tisk (zběžným pohledem má levnější provoz než ta uváděná laserovka a je to i s barvou a skenerem), žádná spotřeba a neustále dostupná. (Ju, bez duplex-u a ethernetu to není tskárna :))
DRM u HP je ale trochu jinej levelPočkat, co může mít tiskárna horšího, než počítadlo zakoupených stránek?
Drží se zuby nehty DRM a chce 30 horších omezeních plynoucí z DRM.
Nesmíš napsat jiná, která neplynou z DRM, to jsou úplně jiná omezení a vůbec nesouvisí s užíváním. (…trocha ironie se vždycky hodí :) )
Tiskni
Sdílej: