Byl vydán Mozilla Firefox 140.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Dle plánu byla odstraněna ikona a integrace služby Pocket. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 140 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) vývojová verze 3.1.2 příští stabilní verze 3.2 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání.
Na stránkách konference Den IPv6 2025, jež proběhla 6. června v Praze, byly zveřejněny prezentace (PDF) a videozáznamy přednášek.
Byla vydána verze 2.2.0 programovacího jazyka Kotlin (Wikipedie, GitHub). Ke zhlédnutí jsou videozáznamy přednášek z konference KotlinConf 2025.
V linuxových systémech byly odhaleny dvě závažné zranitelnosti – CVE-2025-6018 v rámci PAM (Pluggable Authentication Modules) a CVE-2025-6019 v knihovně libblockdev, kterou lze zneužít prostřednictvím služby udisks. Ta je součástí většiny běžně používaných distribucí, jako jsou Ubuntu, Debian nebo Fedora. Kombinací obou zranitelností může útočník s minimálním úsilím získat root přístup. Vzhledem k jednoduchosti zneužití
… více »OpenSSL Corporation zve na den otevřených dveří ve středu 20. srpna v Brně a konferenci OpenSSL od 7. do 9. října v Praze.
Něco z IT bulváru: Mark Russinovich pozval Billa Gatese, Linuse Torvaldse a Davida Cutlera na večeři a zveřejnil společné selfie. Linus se s Billem ani s Davidem do té doby nikdy osobně nesetkal. Linus a David měli na sobě červená polotrika. Mark a Bill byli v tmavém [LinkedIn].
Evropská unie nově prověřuje obchod, při němž americký miliardář Elon Musk prodal svou sociální síť X dříve známou jako Twitter vlastnímu start-upu xAI za 33 miliard dolarů (712 miliard Kč). Unijní regulační úřady zvažují, zda firmě X neudělit pokutu podle nařízení Evropské unie o digitálních službách (DSA).
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 25.06 tohoto před osmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell on Mobile, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.
Svobodný kancelářský balík ONLYOFFICE (Wikipedie) byl vydán ve verzi 9.0. Jak online Docs, tak i offline Desktop Editors. Přehled novinek také na YouTube.
Stroj, ktorý mal v rukách niekto iný už nie je dôveryhodnýNapříklad výrobce, prodejce nebo pošta.
treba ho preinštalovaťTo asi nebude úplně jednoduché, když to má na desce spoustu flashek s podivným obsahem, od BIOSu po firmware síťovky, že?
Například výrobce, prodejce nebo pošta.
Ty bys používal počítač s předinstalovaným OS, který ti přišel poštou? (i kdyby to bylo distro podle tvého přání)
Já tedy ne. Jasně, i když si stáhnu oficiální ISO od autorů mé distribuce a zkontroluji podpisy/součty, stále je možné, že tam bude něco špatně – ale pořád tomu věřím řádově víc, než něčemu, co instaloval a měl v rukou bůhvíkdo.
Ty bys používal počítač s předinstalovaným OS, který ti přišel poštou?Ano, a ty ho nejspíš používáš taky. Nebo jsi počítač rozdělal, přečetl všechny paměti uvnitř a porovnal je s tím, co dodává výrobce? Ta první část je ještě teoreticky proveditelná (většinou to bývají nějaké SPI flashky), ta druhá už moc ne, protože spousta z nich není dostupná na webu.
Žádná obrana není absolutní – např. se můžeš celkem dobře bránit proti napadení jedním útočníkem s klackem/nožem/pistolí, ale už si těžko připravíš dobrou obranu proti několika útočníkům s automatickými puškami. S tím už nic moc nenaděláš – ale neznamená to, že rezignuješ na ochranu proti těm slabším útokům, ne?
Abych konkretizoval, ty nepůjčuješ ten sw, ale celý počítač, ten sw je nezbytnou součástí toho pc
MS Windows ale nezbytné nejsou – počítač může fungovat bez nich a dokonce i líp než s nimi.
Za pronájem či půjčování podle tohoto zákona se nepovažuje pronájem nebo půjčování rozmnoženiny počítačového programu, kde samotný program není podstatným předmětem pronájmu nebo půjčování.
Tohle je sporné. Pokud si ten počítač někdo půjčí, aby tam brousil po webu ve Firefoxu a psal dokumenty v LibreOffice, tak ty MS Windows podstatné nejsou (opět: jsou tam spíš na škodu), ale pokud si půjčí počítač, aby na něm provozoval aplikaci, která vyžaduje MS Windows a nejde třeba ani ve Wine, tak už dost podstatné jsou.
Přimlouval bych se spíše za striktní dodržování licence, aby si lidi uvědomili, kolik je tahle sračka stojí a že ji ve skutečnosti nechtějí – a aby portovali svoje aplikace na jiné (lepší a svobodné) OS.
Tiskni
Sdílej: