OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Stroj, ktorý mal v rukách niekto iný už nie je dôveryhodnýNapříklad výrobce, prodejce nebo pošta.
treba ho preinštalovaťTo asi nebude úplně jednoduché, když to má na desce spoustu flashek s podivným obsahem, od BIOSu po firmware síťovky, že?
Například výrobce, prodejce nebo pošta.
Ty bys používal počítač s předinstalovaným OS, který ti přišel poštou? (i kdyby to bylo distro podle tvého přání)
Já tedy ne. Jasně, i když si stáhnu oficiální ISO od autorů mé distribuce a zkontroluji podpisy/součty, stále je možné, že tam bude něco špatně – ale pořád tomu věřím řádově víc, než něčemu, co instaloval a měl v rukou bůhvíkdo.
Ty bys používal počítač s předinstalovaným OS, který ti přišel poštou?Ano, a ty ho nejspíš používáš taky. Nebo jsi počítač rozdělal, přečetl všechny paměti uvnitř a porovnal je s tím, co dodává výrobce? Ta první část je ještě teoreticky proveditelná (většinou to bývají nějaké SPI flashky), ta druhá už moc ne, protože spousta z nich není dostupná na webu.
Žádná obrana není absolutní – např. se můžeš celkem dobře bránit proti napadení jedním útočníkem s klackem/nožem/pistolí, ale už si těžko připravíš dobrou obranu proti několika útočníkům s automatickými puškami. S tím už nic moc nenaděláš – ale neznamená to, že rezignuješ na ochranu proti těm slabším útokům, ne?
Abych konkretizoval, ty nepůjčuješ ten sw, ale celý počítač, ten sw je nezbytnou součástí toho pc
MS Windows ale nezbytné nejsou – počítač může fungovat bez nich a dokonce i líp než s nimi.
Za pronájem či půjčování podle tohoto zákona se nepovažuje pronájem nebo půjčování rozmnoženiny počítačového programu, kde samotný program není podstatným předmětem pronájmu nebo půjčování.
Tohle je sporné. Pokud si ten počítač někdo půjčí, aby tam brousil po webu ve Firefoxu a psal dokumenty v LibreOffice, tak ty MS Windows podstatné nejsou (opět: jsou tam spíš na škodu), ale pokud si půjčí počítač, aby na něm provozoval aplikaci, která vyžaduje MS Windows a nejde třeba ani ve Wine, tak už dost podstatné jsou.
Přimlouval bych se spíše za striktní dodržování licence, aby si lidi uvědomili, kolik je tahle sračka stojí a že ji ve skutečnosti nechtějí – a aby portovali svoje aplikace na jiné (lepší a svobodné) OS.
Tiskni
Sdílej: