Byl vydán Mozilla Firefox 114.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Nově jsou také na Linuxu podporovány USB FIDO2/WebAuthn bezpečnostní klíče. WebTransport je ve výchozím stavu povolen. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 114 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána červnová aktualizace aneb verze 2023.06-1 linuxové distribuce OSMC (Open Source Media Center). Z novinek lze zdůraznit povýšení verze multimediálního centra Kodi na 20. Na léto je plánováno představení nového vlajkového zařízení Vero, jež nahradí Vero 4K +.
Už zítra 7. června od 17 hodin proběhne SUSE Czech Open House 2023 aneb den otevřených dveří pražské pobočky SUSE. Těšit se lze na komentovanou prohlídku nebo přednášku o spotřebě procesorů.
Na vývojářské konferenci Applu WWDC23 byla představena řada novinek (cz): brýle Apple Vision Pro, MacBook Air 15” s čipem M2, Mac Studio s čipem M2 Max nebo M2 Ultra, Mac Pro s čipem M2 Ultra, iOS 17, iPadOS 17, macOS Sonoma, watchOS 10, …
Chystá se poslední jarní Virtuální Bastlírna. Nachystejte si ledové kávy, mojita a vodní chladiče a pojďte se se strahovskými bastlíři pobavit o technice a bastlení! Ptáte se, co mají bastlíři za novinky? Například se ukázalo, že OLED s SSD1306 ve skutečnosti nejsou nutně jen černobílé. Vyšla také nová verze KiCADu včetně betaverze pluginu pro tvorbu databázových knihoven pro KiCAD v InvenTree a na internetu se objevil USB
… více »6. červen je dnem za skutečný internet (neboli Světový den IPv6). Již tradiční příležitost urgovat svého ISP, kdy zavede do sítě IPv6, ale také příležitost šířit osvětu i mezi netechnické uživatele. V současnosti má IPv6 v ČR jen cca 20 % uživatelů (podle statistik společností Akamai a Google).
Festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí Maker Faire Prague 2023 proběhne o víkendu 10. a 11. června na Výstavišti Praha.
Byla vydána verze 8.18 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Projekty Blink a Blinkenlights dospěly do verze 1.0. Jedná se o x86-64-linux emulátor a jeho TUI nadstavbu sloužící jako debugger. Blink je v porovnání s qemu-x86_64 menší a rychlejší.
Bylo potvrzeno, že Debian 12 s kódovým jménem Bookworm vyjde v tuto sobotu 10. června.
Řešení dotazu:
Jste mi připomněl
čím víc sprasené ovládání tím víc PC
ačkoliv začínám, pořád jsem nepochopil GNOME3. I Unity se mi zdá o něco intuitivnější (přesto žádná sláva). Asi si budu muset zkusit nějaké distro s GNOME alespoň na měsíc, abych pochopil, jak se na tom pracuje...
Když si člověk prohledne diskuzní fóra apod., jistou znepokojenost se směřováním GNU/Linuxu tady vidí. Ovšem co konkrétně myslíte větou
V linuxu se nám totiž jednoduchost nějak vytrácí.
???
Systemd? Nebo snad zwindowsatění mnoha distribucí? Pro mě jako nezralého je ALESPOŇ TO NĚCO přínosem (přátelské GUI), protože spadnout po hlavě do absolutně jiného prostředí plodí zmatenost a nic jiného.
Ono přidání dalšího OS do Grubu1 bylo naprosto triviální a když se to rozbilo, tak se to vyeditovalo, uložilo a jelo se dál. Myslím, že existovali i nějaké detekční nástroje, které přidávali nalezený OS i do Grubu první řady. Možná by stálo za to zmínit i Lilo, které bylo ještě mnohem jednodušší, a kde mu je konec? Grub2 když se rozbije,tak jeho oprava už tak triviální není. I to je důvodem, proč vznikají nástroje (distribuce) na opravu Grubu2 jako je třeba Rescatux.
Ano, dá se opravit i manuálně, jen se musí zapomenout staré zvyklosti a použít se nové. Dnes s Grubem2 nemám problém, už jsem se ho "naučil", ale pořád si myslím, že na to, co má dělat, tak je to neskutečný moloch. Možná se to nemělo jmenovat Grub2, ale úplně jinak, aby si to člověk nespojoval s jednoduchou jedničkou.
$ cat /boot/grub/grub.cfg set default=0 set timeout=30 menuentry 'Linux 3.12.13-gentoo sda2' { linux /kernel-3.12.13-gentoo root=/dev/sda2 ro } menuentry 'Linux 3.12.13-gentoo-fglrx sda3' { # insmod part_msdos # insmod ext2 # set root='hd0,msdos1' linux /kernel-3.12.13-gentoo-fglrx root=/dev/sda3 ro } menuentry "memtest86+ 4.20" { linux16 /memtest86plus/memtest }
Tiskni
Sdílej: