Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
rozmýšlal som na kúpou knihy Návrh a realizácia sietí Cisco ale kedže bola vydaná v roku 2003 nie som si istý či sa dá väčšina vecí z nej ešte použiť , ale keď som si listoval obashom tak sa väčšina protokolov stále používa.
Zaujíma ma či je tato kniha ešte stále užitočná a či ten test ešte stále funguje.Tí čo tí túto knihu čítali zaujíma ma ich názor.
Pokiaľ viem kniha nemá novšie vydanie a inú knihu s takou kvalitou obashu som nenašial ak nejakú dobru knihu poznáte prosím postnite ju alebo ak viete že je novšie vydanie (nevadí keď je v angličtine).
Ospravedlnujem sa ak som to zaradil do nesprávnej kategorie a ak ano prosím adminov o presunutie alebo aspoň o uvedomenie o vymazaní. Dakujem za pochopenie.
Dakujem za všetky odpoveďe,recenzie a odkazy na články,knihy,novšie vydanie.CCDA certifikacia? Uskutočnuje sa ešte? Myslíte že sa dá použiť aj teraz tá knihy pri tej certifikácií?
Doporucenia su síce zastaralé ale to sú len doporucenia takze sa chcem spýtať dokázal by som vybrať podla obsahu výkladu vybrať novodobejšie alternatívy HW/sW? Dokázal by som postaviť sieť z týchto komponentov?
Nejaké odporučanie (lepšie?) na nejakú anglickú literatúru?
Zaujímam sa o stavbu siete ktorú by mohla využiť nejaká spoločnosť na prevadzkovanie Weboveho,Mailoveho,Databazového,Tiskarnoveho serveru ,NAS a zároven používať ju ako Intranet a vytvoriť VPN sieť pre pripojenie iných pobočiek tejto spoločnosti.Mimochodom dakujem za odpoveď a ešte otázku ...odporučili by ste mi túto knihu?
Tiskni
Sdílej: