Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Prosím o radu. Jsem zmaten, které paměti patří do IBM serveru. Máme IBM tower server x3200 M3 s procesorem Intel Xeon 3440. Má 6 slotů pro RAM DDR3 o maximální frekvenci 1333 MHz. Máme v tom 4 x Kingston 2 GB DIMM 240-PIN DDR3 1333 MHz / PC3-10600 ECC Registered with Parity (Model ID KVR1333D3D8R9SK2/4G). BIOS je ukazuje jako 8 GB při 800 MHz.
Materiály IBM hlásají:
Maximum UDIMM support for 16 GB when 4 GB DIMMs, and maximum RDIMM support for 32 GB when 8 GB DIMMs.
A jinde:
The server supports six DIMM slots. However, the maximum amount of DIMMs that can be installed is limited by type and rank of DIMM used, as follows:
RDIMMs
UDIMMs
Mixing of UDIMMs and RDIMMs is not supported. RDIMMs are only supported with Intel Xeon 3400 series processors. All DIMMs used in the x3200 M3 support ECC memory protection.
Memory speed is determined by type of processor used, number, and type of DIMMs installed, as follows:
Intel Xeon 3400 series processors:
The following table lists the memory options supported by the server - tabulka je v příloze.
Nechápu, proč v rozpisu nahoře jsou pro RDIMM možnosti osazení všech 6 slotů, ale tabulka ukazuje jen možnost osazení 4 slotů.
Zkoušel jsem do toho dát 2 x Crucial 4GB DDR3L 1333MHz CL9 ECC Registered, která tam podle specifikace má fungovat, ale nefunguje tam ani samotná. Server vůbec nenaběhne. Pokud dám na začátek ty Kingston, tak BIOS hlásí, že Crucial RAM (sloty 5 a 6) neprošla startovacím testem a bude vypnutá. Přijde mi divné, že bych si přinesl dva vadné kousky, ale nic jiného mě teď nenapadá... Všechny ty paměti jsou RDIMM a jsou stejné frekvence, tak nechápu, proč by spolu neměly fungovat... Také mi není jasné, proč materiály IBM hovoří o 6 slotech a možnosti jejich plného osazení a o pár řádek později jen o možnosti osadit 4 sloty. Proč by tam pak bylo 6 slotů? Mohli byste mi, prosím, poradit kombinaci RAM, která by pro ten server byla vhodná, přinesla více, než 8 GB a rychlejší, než 800 MHz? A ideálně s co nejmenší investicí...
Podle propozic to komptabilní je. Pokud jsem něco zásadního nepřehlédl... BIOS tam je původní, ale takováhe RAM tam má pasovat i podle originálních materiálů.
Přijde mi divné, že bych si přinesl dva vadné kousky najednou...
A není mi jasné, proč originální materiály na jednom místě mluví o osazení 4 slotů a na jiném o 6...
Tiskni
Sdílej: