Sound Open Firmware, projekt Linux Foundation, open source audio DSP firmware a SDK, byl vydán ve verzi 2.7.0. Z novinek lze vypíchnout podporu platformy AMD Van Gogh.
Richard Stallman v den oslav 40. výročí GNU oznámil, že má rakovinu (YouTube).
DIY trackball Ploopy má novou variantu Adept, na rozdíl od předchozích používá 44mm kouli, má symetrický tvar a šest tlačítek, snímač zůstává PMW-3360, novinkou je použití Raspberry Pi Pico, na kterém běží firmware QMK s podporou grafické konfigurační aplikace VIA. Předobjednávky jsou otevřeny za ceny 80-105 CAD.
Probíhá Meta Connect 2023. Společnost Meta představuje své novinky v oblasti AI a virtuální, smíšené a rozšířené reality. Představeny byly nové chytré brýle Ray-Ban | Meta a headset Meta Quest 3.
Eben Upton oficiálně představil (YouTube) nové Raspberry Pi 5 (YouTube). Je více než 2x výkonnější než jeho předchůdce, model 4B.
Byl vydán (YouTube) Counter-Strike 2. Nativně také pro Linux. Jedná se o největší technologický skok v historii této populární herní série.
Richard Stallman vystoupí v Praze s přednáškou Free Software And Your Freedom. V sobotu 30. září ve 14:30 na Pedagogické fakultě UK a v neděli 1. října v 18:00 hodin v rámci konference Hackers Congress Paralelní Polis.
Byla vydána verze 6 s kódovým název Faye linuxové distribuce LMDE (Linux Mint Debian Edition). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Linux Mint vychází z Ubuntu. LMDE je postaveno na Debianu.
Byly publikovány informace o novém bezpečnostním problému pojmenovaném GPU.zip (paper, GitHub). S vlastním logem. Jedná se o možný útok postranním kanálem na grafickou kartu (GPU). Proces může "krást pixely" jinému procesu.
Projekt GNU dnes slaví 40. výročí. Přesně před čtyřiceti lety, 27. září 1983, Richard Stallman oznámil, že se chystá napsat s Unixem kompatibilní operační systém GNU (Gnu's Not Unix). Hlavní oslava a setkání hackerů probíhá ve Švýcarsku ve městě Biel/Bienne. Na programu je také přednáška Richarda Stallmana.
Obávám se, že se chcete zeptat na něco trochu jiného. Parkování hlaviček disku bylo potřeba řešit v době, kdy velikosti disků byly do 20 MB (ano, MB). Už většina 40MB disků parkování řešila automaticky a pochybuji, že by dnešní disky vůbec ještě šly zaparkovat ručně.
Tipuji, že jste měl na mysli zastavování disku po určité době nečinnosti. U notebooků to má smysl jednak kvůli spotřebě, jednak kvůli riziku poškození při náhlém pohybu; u notebooku by se ale člověk asi měl v první řadě zamyslet, jestli tam vůbec mít klasický disk. U normálního počítače bych rozhodně disk automaticky zastavovat nenechával, ta zanedbatelná úspora elektřiny za snížení životnosti a otravné latence při roztáčení IMHO nestojí.
Obávám se, že ne.
Protože se baví o edici Green, tak určitě myslí „Head parking delay“ kde je to po ≈8 sec (u Red ≈5 min).
Parkování je první level úspory energie (snížení brzdění otáčení ploten, minus ≈1W), zastavení (snížení otáček) je až další krok.
Jinak na desktopu/severu vypnout, na NTB zvážit, ale když, nastavil bych to na víc než 30 sec.
Parkování je první level úspory energie (snížení brzdění otáčení ploten, minus ≈1W)
Tak takováhle ptákovina by mne opravdu nenapadla. Ale co taky čekat, když to má v názvu "green"…
Ptákovina, neptákovina je to teoreticky 25% úspora energie - to už zní jinak :). Na své 486-ce jsem dělával RAM disk (MS-DOS 6.22), natáhl do něj projekt a zastavil disk, ukládal jen do RAM a až na konci, jsem to zpět dal zas na disk, tím jsem výrazně natáhl dobu chodu na baterie - takže motivace a nápady jsou různé…
Ony WD Green, Red a vlastně i Black mají velmi podobnou elektroniku, jen jsou jinak z výroby nastaveny (řekl bych že Green a Red lautr stejnou).
Oficiálně je to tak, že hodnoty od 0 do 128 jsou po desetinách vteřiny, a hodnoty 129 - 255 jsou po půlminutách (u aktuálních disků, u starých jako je ten můj starý je to po desetinách všechno).
Viz tady: http://idle3-tools.sourceforge.net/
Ja mam zase trocha odlisnu otazku. Mam Seagate NAS 3TB, cize je urceny skor pre NASy, ale mam to riesene takto: Mam maly server, system mam na 120GB SSD a /home som mountnul bindom na Seagate, cize vlastne cely /home je na Seagate, kde su data (filmy, hudba atd ...). K datam sa nepristupuje az tak casto, niekedy mozno ani raz za den, cize by bolo vhodne pouzit hdparm -Y. Avsak chcem si to najprv otestovat ako casto sa to bude vypinat a ked sa to bude velmi casto vyp/zap, tak sa to asi ani neoplati.
Potreboval by som vsak zistit ako a kde sa to loguje, kedy sa uspi a kedy budi
Tiskni
Sdílej: