Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Obávám se, že se chcete zeptat na něco trochu jiného. Parkování hlaviček disku bylo potřeba řešit v době, kdy velikosti disků byly do 20 MB (ano, MB). Už většina 40MB disků parkování řešila automaticky a pochybuji, že by dnešní disky vůbec ještě šly zaparkovat ručně.
Tipuji, že jste měl na mysli zastavování disku po určité době nečinnosti. U notebooků to má smysl jednak kvůli spotřebě, jednak kvůli riziku poškození při náhlém pohybu; u notebooku by se ale člověk asi měl v první řadě zamyslet, jestli tam vůbec mít klasický disk. U normálního počítače bych rozhodně disk automaticky zastavovat nenechával, ta zanedbatelná úspora elektřiny za snížení životnosti a otravné latence při roztáčení IMHO nestojí.
Obávám se, že ne.
Protože se baví o edici Green, tak určitě myslí „Head parking delay“ kde je to po ≈8 sec (u Red ≈5 min).
Parkování je první level úspory energie (snížení brzdění otáčení ploten, minus ≈1W), zastavení (snížení otáček) je až další krok.
Jinak na desktopu/severu vypnout, na NTB zvážit, ale když, nastavil bych to na víc než 30 sec.
Parkování je první level úspory energie (snížení brzdění otáčení ploten, minus ≈1W)
Tak takováhle ptákovina by mne opravdu nenapadla. Ale co taky čekat, když to má v názvu "green"…
Ptákovina, neptákovina je to teoreticky 25% úspora energie - to už zní jinak :). Na své 486-ce jsem dělával RAM disk (MS-DOS 6.22), natáhl do něj projekt a zastavil disk, ukládal jen do RAM a až na konci, jsem to zpět dal zas na disk, tím jsem výrazně natáhl dobu chodu na baterie - takže motivace a nápady jsou různé…
Ony WD Green, Red a vlastně i Black mají velmi podobnou elektroniku, jen jsou jinak z výroby nastaveny (řekl bych že Green a Red lautr stejnou).
Oficiálně je to tak, že hodnoty od 0 do 128 jsou po desetinách vteřiny, a hodnoty 129 - 255 jsou po půlminutách (u aktuálních disků, u starých jako je ten můj starý je to po desetinách všechno).
Viz tady: http://idle3-tools.sourceforge.net/
Ja mam zase trocha odlisnu otazku. Mam Seagate NAS 3TB, cize je urceny skor pre NASy, ale mam to riesene takto: Mam maly server, system mam na 120GB SSD a /home som mountnul bindom na Seagate, cize vlastne cely /home je na Seagate, kde su data (filmy, hudba atd ...). K datam sa nepristupuje az tak casto, niekedy mozno ani raz za den, cize by bolo vhodne pouzit hdparm -Y. Avsak chcem si to najprv otestovat ako casto sa to bude vypinat a ked sa to bude velmi casto vyp/zap, tak sa to asi ani neoplati.
Potreboval by som vsak zistit ako a kde sa to loguje, kedy sa uspi a kedy budi
Tiskni
Sdílej: