Neziskové průmyslové konsorcium Khronos Group vydalo verzi 1.4 specifikace Vulkan (Wikipedie), tj. standardu specifikujícího multiplatformní výpočetní a grafické API pro přístup k GPU. Vývojáři open source 3D knihovny Mesa už pracují na podpoře (Nvidia NVK, Radeon RADV, Apple Honeykrisp, …).
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2412.
Zajímáte se o techniku, ale nemáte ve svém okolí s kým si o ní pokecat? Pak doražte 3. 12. na strahováckou Virtuální Bastlírnu, kde si můžete neformálně online popovídat s ostatními makery, hackery, hardwaráři, softwaráři, ale třeba i vědci a vysokoškolskými učiteli. Samozřejmě pro případy, kdyby řeč stála, mají bastlíři nachystaná i aktuální témata k nastartování diskuze. Jaká to jsou pro prosinec?
… více »Intel mění vedení. Pat Gelsinger skončil jako CEO.
V souvislosti s nárůstem falešných webových stránek, které se vydávají za oficiální webové stránky Portálu občana, Portálu identity občana nebo Portálu veřejné správy, se Digitální a informační agentura (DIA) rozhodla urychlit přechod Národní identitní autority na jednotnou státní doménu gov.cz a identitaobcana.cz tak přešla na identita.gov.cz [tisková zpráva].
Byla vydána verze 0.5.18 open source správce počítačových her na Linuxu Lutris (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2024. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2024. Pro programátory v TypeScriptu Advent of TypeScript. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2024…
Organizace Software Freedom Conservancy (SFC) společně se svým členským projektem OpenWrt oznámila oficiální spuštění prodeje Wi-Fi routeru OpenWrt One vyrobeného ve spolupráci s Banana Pi. Cena je 89 dolarů nebo 68,42 dolarů jenom deska. Z každého prodeje jde 10 dolarů do fondu OpenWrt v Software Freedom Conservancy. Projekt OpenWrt představil plán na výrobu vlastního routeru letos v lednu při příležitosti 20. výročí projektu.
Svobodný multiplatformní herní engine Bevy napsaný v Rustu byl vydán ve verzi 0.15. Díky 294 přispěvatelům.
Obávám se, že se chcete zeptat na něco trochu jiného. Parkování hlaviček disku bylo potřeba řešit v době, kdy velikosti disků byly do 20 MB (ano, MB). Už většina 40MB disků parkování řešila automaticky a pochybuji, že by dnešní disky vůbec ještě šly zaparkovat ručně.
Tipuji, že jste měl na mysli zastavování disku po určité době nečinnosti. U notebooků to má smysl jednak kvůli spotřebě, jednak kvůli riziku poškození při náhlém pohybu; u notebooku by se ale člověk asi měl v první řadě zamyslet, jestli tam vůbec mít klasický disk. U normálního počítače bych rozhodně disk automaticky zastavovat nenechával, ta zanedbatelná úspora elektřiny za snížení životnosti a otravné latence při roztáčení IMHO nestojí.
Obávám se, že ne.
Protože se baví o edici Green, tak určitě myslí „Head parking delay“ kde je to po ≈8 sec (u Red ≈5 min).
Parkování je první level úspory energie (snížení brzdění otáčení ploten, minus ≈1W), zastavení (snížení otáček) je až další krok.
Jinak na desktopu/severu vypnout, na NTB zvážit, ale když, nastavil bych to na víc než 30 sec.
Parkování je první level úspory energie (snížení brzdění otáčení ploten, minus ≈1W)
Tak takováhle ptákovina by mne opravdu nenapadla. Ale co taky čekat, když to má v názvu "green"…
Ptákovina, neptákovina je to teoreticky 25% úspora energie - to už zní jinak :). Na své 486-ce jsem dělával RAM disk (MS-DOS 6.22), natáhl do něj projekt a zastavil disk, ukládal jen do RAM a až na konci, jsem to zpět dal zas na disk, tím jsem výrazně natáhl dobu chodu na baterie - takže motivace a nápady jsou různé…
Ony WD Green, Red a vlastně i Black mají velmi podobnou elektroniku, jen jsou jinak z výroby nastaveny (řekl bych že Green a Red lautr stejnou).
Oficiálně je to tak, že hodnoty od 0 do 128 jsou po desetinách vteřiny, a hodnoty 129 - 255 jsou po půlminutách (u aktuálních disků, u starých jako je ten můj starý je to po desetinách všechno).
Viz tady: http://idle3-tools.sourceforge.net/
Ja mam zase trocha odlisnu otazku. Mam Seagate NAS 3TB, cize je urceny skor pre NASy, ale mam to riesene takto: Mam maly server, system mam na 120GB SSD a /home som mountnul bindom na Seagate, cize vlastne cely /home je na Seagate, kde su data (filmy, hudba atd ...). K datam sa nepristupuje az tak casto, niekedy mozno ani raz za den, cize by bolo vhodne pouzit hdparm -Y. Avsak chcem si to najprv otestovat ako casto sa to bude vypinat a ked sa to bude velmi casto vyp/zap, tak sa to asi ani neoplati.
Potreboval by som vsak zistit ako a kde sa to loguje, kedy sa uspi a kedy budi
Tiskni Sdílej: