Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Obávám se, že se chcete zeptat na něco trochu jiného. Parkování hlaviček disku bylo potřeba řešit v době, kdy velikosti disků byly do 20 MB (ano, MB). Už většina 40MB disků parkování řešila automaticky a pochybuji, že by dnešní disky vůbec ještě šly zaparkovat ručně.
Tipuji, že jste měl na mysli zastavování disku po určité době nečinnosti. U notebooků to má smysl jednak kvůli spotřebě, jednak kvůli riziku poškození při náhlém pohybu; u notebooku by se ale člověk asi měl v první řadě zamyslet, jestli tam vůbec mít klasický disk. U normálního počítače bych rozhodně disk automaticky zastavovat nenechával, ta zanedbatelná úspora elektřiny za snížení životnosti a otravné latence při roztáčení IMHO nestojí.
Obávám se, že ne.
Protože se baví o edici Green, tak určitě myslí „Head parking delay“ kde je to po ≈8 sec (u Red ≈5 min).
Parkování je první level úspory energie (snížení brzdění otáčení ploten, minus ≈1W), zastavení (snížení otáček) je až další krok.
Jinak na desktopu/severu vypnout, na NTB zvážit, ale když, nastavil bych to na víc než 30 sec.
Parkování je první level úspory energie (snížení brzdění otáčení ploten, minus ≈1W)
Tak takováhle ptákovina by mne opravdu nenapadla. Ale co taky čekat, když to má v názvu "green"…
Ptákovina, neptákovina je to teoreticky 25% úspora energie - to už zní jinak :). Na své 486-ce jsem dělával RAM disk (MS-DOS 6.22), natáhl do něj projekt a zastavil disk, ukládal jen do RAM a až na konci, jsem to zpět dal zas na disk, tím jsem výrazně natáhl dobu chodu na baterie - takže motivace a nápady jsou různé…
Ony WD Green, Red a vlastně i Black mají velmi podobnou elektroniku, jen jsou jinak z výroby nastaveny (řekl bych že Green a Red lautr stejnou).
Oficiálně je to tak, že hodnoty od 0 do 128 jsou po desetinách vteřiny, a hodnoty 129 - 255 jsou po půlminutách (u aktuálních disků, u starých jako je ten můj starý je to po desetinách všechno).
Viz tady: http://idle3-tools.sourceforge.net/
Ja mam zase trocha odlisnu otazku. Mam Seagate NAS 3TB, cize je urceny skor pre NASy, ale mam to riesene takto: Mam maly server, system mam na 120GB SSD a /home som mountnul bindom na Seagate, cize vlastne cely /home je na Seagate, kde su data (filmy, hudba atd ...). K datam sa nepristupuje az tak casto, niekedy mozno ani raz za den, cize by bolo vhodne pouzit hdparm -Y. Avsak chcem si to najprv otestovat ako casto sa to bude vypinat a ked sa to bude velmi casto vyp/zap, tak sa to asi ani neoplati.
Potreboval by som vsak zistit ako a kde sa to loguje, kedy sa uspi a kedy budi
Tiskni
Sdílej: