Byl vydán Mozilla Firefox 140.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Dle plánu byla odstraněna ikona a integrace služby Pocket. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 140 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) vývojová verze 3.1.2 příští stabilní verze 3.2 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání.
Na stránkách konference Den IPv6 2025, jež proběhla 6. června v Praze, byly zveřejněny prezentace (PDF) a videozáznamy přednášek.
Byla vydána verze 2.2.0 programovacího jazyka Kotlin (Wikipedie, GitHub). Ke zhlédnutí jsou videozáznamy přednášek z konference KotlinConf 2025.
V linuxových systémech byly odhaleny dvě závažné zranitelnosti – CVE-2025-6018 v rámci PAM (Pluggable Authentication Modules) a CVE-2025-6019 v knihovně libblockdev, kterou lze zneužít prostřednictvím služby udisks. Ta je součástí většiny běžně používaných distribucí, jako jsou Ubuntu, Debian nebo Fedora. Kombinací obou zranitelností může útočník s minimálním úsilím získat root přístup. Vzhledem k jednoduchosti zneužití
… více »OpenSSL Corporation zve na den otevřených dveří ve středu 20. srpna v Brně a konferenci OpenSSL od 7. do 9. října v Praze.
Něco z IT bulváru: Mark Russinovich pozval Billa Gatese, Linuse Torvaldse a Davida Cutlera na večeři a zveřejnil společné selfie. Linus se s Billem ani s Davidem do té doby nikdy osobně nesetkal. Linus a David měli na sobě červená polotrika. Mark a Bill byli v tmavém [LinkedIn].
Evropská unie nově prověřuje obchod, při němž americký miliardář Elon Musk prodal svou sociální síť X dříve známou jako Twitter vlastnímu start-upu xAI za 33 miliard dolarů (712 miliard Kč). Unijní regulační úřady zvažují, zda firmě X neudělit pokutu podle nařízení Evropské unie o digitálních službách (DSA).
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 25.06 tohoto před osmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell on Mobile, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.
Svobodný kancelářský balík ONLYOFFICE (Wikipedie) byl vydán ve verzi 9.0. Jak online Docs, tak i offline Desktop Editors. Přehled novinek také na YouTube.
Doporučte mi NAS, který udrží interní čas/datum po výpadku napájení.
Důležité při vytváření záloh.
Nejlépe osazené diskem s kapacitou od 2 do 4TB. RAID nepotřebuji. Stejně kupuji dva a poběží současně na dvou lokalitách.
Po pět dní mi dva dotazovaní výrobci Synology a WD nejsou schopni odpovědět.
V současnosti používaný NAS WD MyCloud WDBCTL0040HWT při krátkodobém výpadku ztrácí interní čas a datum.
Synchronizace přes službu NTP nechci => NTP nenabízejte. Jsou s ní nějaké trvalé problémy přes hlavní router. Už jsem to zkoušel.
Řešení dotazu:
Jsou s ní nějaké trvalé problémy přes hlavní router. Už jsem to zkoušel.Co to vyřešit? Co získávat čas přes nějaký protokol, který ti funguje?
server 0.cz.pool.ntp.org server 1.cz.pool.ntp.org server 2.cz.pool.ntp.org server 3.cz.pool.ntp.orgViz: Czech Republic — cz.pool.ntp.org
Doporučte mi NAS, který udrží interní čas/datum po výpadku napájení.Konkrétní nedoporučím, ale počítače (včetně specializovaných), které čas drží a nedrží se liší se liší v tom, jestli v sobě mají nebo nemají pro tento účel baterku. Když si NAS budeš stavět sám, asi není problém se podívat, zda na desce baterka je. Nejsem si ovšem zcela jistý, zda se nesnažíš řešit zástupný problém.
V současnosti používaný NAS WD MyCloud WDBCTL0040HWT při krátkodobém výpadku ztrácí interní čas a datum.Nejspíše se tak děje proto, že výrobce neshledal užitečným čas po dobu výpadku držet, a nespíš proto, že není problém ho při startu nastavit z externího zdroje, stejně jako není problém výpadky do značné míry eliminovat.
Synchronizace přes službu NTP nechci => NTP nenabízejte.Přesně to ti logicky nabídneme jako první. Je to standardní a všeobecně uznávaný protokol, který je schopný zajistit jak počáteční získání času z externího zdroje, tak jeho dlouhodobou synchronizaci. Nevidím jediný důvod, proč se takovému řešení vyhýbat.
Jsou s ní nějaké trvalé problémy přes hlavní router.Pokud s ní jsou trvalé problémy přes hlavní router, můžeš to řešit následujícími způsoby. 1) Zajistit odstranění chyby z hlavního routeru. Výhoda tohoto řešení je v tom, že tím pomůžeš i všem ostatním zařízením s podporou NTP, nevýhoda je, že pokud sedí na prameni žába (na routeru debil), nemusí být toto řešení možné. 2) Synchronizovat čas z jiného dostupného zdroje nezasáhnutého problémem hlavního routeru. Takový zdroj ovšem musí mít vlastnosti, které NASu chybí, ať už jde o eliminaci výpadků, držení času pomocí baterie nebo schopnost se nějakým způsobem synchronizovat.
Už jsem to zkoušel.Nestačí zkoušet, je potřeba používat hlavu.
Jen bych dodal, že pokud UDP paket na port 123 projde přes router, tak bude chyba jinde. A to se dá testnout iJsou s ní nějaké trvalé problémy přes hlavní router.Pokud s ní jsou trvalé problémy přes hlavní router, můžeš to řešit následujícími způsoby. 1) Zajistit odstranění chyby z hlavního routeru. Výhoda tohoto řešení je v tom, že tím pomůžeš i všem ostatním zařízením s podporou NTP, nevýhoda je, že pokud sedí na prameni žába (na routeru debil), nemusí být toto řešení možné. 2) Synchronizovat čas z jiného dostupného zdroje nezasáhnutého problémem hlavního routeru. Takový zdroj ovšem musí mít vlastnosti, které NASu chybí, ať už jde o eliminaci výpadků, držení času pomocí baterie nebo schopnost se nějakým způsobem synchronizovat.
traceroute
s uvedeným protokolem/portem
Tiskni
Sdílej: