Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Řešení dotazu:
Intel má IME, což je procesor s příslušným firmware a rozhraním, kterýžto procesor je integrovaný v hlavním procesoruNení spíš v tom, co kdysi bylo south bridge?
The Management Engine (ME) is an isolated and protected coprocessor, embedded as a non-optional part in all current (as of 2015) Intel chipsets. (--Wikipedia)Proto ho taky CoreBoot může na některých deskách nahradit, ne?
Notesy s čipy od jiných výrobců (ARM) se obvykle moc nenabízí/neprodávajíA i kdyby, tak proč by backdoor nemohl být i v nich?
hoci to už tiež musí konkrétne niekto ísť po tebePředpokládám, že o to mu jde. Plošného červa zneužívajícího backdoor v CPU bych nečekal.
Všechno, v čem je nějaký procesor nebo mikrořadič, je kompromitléDoufal bych, že v AtTiny backdoor nebude. Byl by to pěkný opruz implementovat (Harwardská architektura, blbě predikovatelné prostředí…).
Jeden čas se mohutně propíralo USB a backdoory v myši, klávesnici nebo řadiči USB flashky, atd - čili nepoužívat USB klávky a myšiNevím, co máš na mysli. Jestli BadUSB, tak tam šlo o něco jiného, a ostatní možnosti škodění jdou provozovat i u PS/2. A že mi někdo na dálku přinutí (drátovou) USB klávesnici exploitnout nějaký 0day v USB driverech kernelu… no, to bych chtěl vidět.
Nejužší hrdlo toho hnusu je na výstupu systému (síťovka), takže očekávám mírné zdražení 100Mb síťovek do PCI rokem výroby tak 1999, které tyhle OOB zvrhlosti ještě neměly.Nemá PCI DMA stejně jako PCIe (liší se to jen elektricky)? Jediné, v co můžeš doufat, je, že ta PCI síťovka je tak tupá, že nejde exploitnout její „firmware“.
Mikrokód se na x86 používá ještě dřív než se dal updatovatIntel, alebo AMD k nemu dodáva aj nejakú dokumentáciu?
Transmeta: Acquired by Novafora, patent portfolio sold to Intellectual Ventures.Ano, Intel měl active management už předtím, ale jde o to, že paranoici se ho můžou zbavit corebootem/librebootem. Viz ty repasy thinkpadů co mají štempl (na hlavu? trololo) od FSF, respect your freedom etc.
In return, Intel gets non-exclusive access to all Transmeta patents either existing now, or obtained over the next 10 years.Non-exclusive access asi nebude "patentově vyprázdnit".
Tak promiň že jsem to neformuloval přesně podle tvých představ, ale v podstatě přesně o tomhle tu celou dobu píšu, stačí jen umět číst.picard.jpg, ale což... Šťastnej novej rok!
zrovna Crusoe byl produkt, kterej by (z jejich úhlu pohledu) na tuhle špinavou úlohu byl jak šitej. Je to samozřejmě čirá spekulace, nikdo přesně neví co je ten IME HW přesně zač, ale vůbec bych se nedivil, kdyby vítr vanul zrovna odtudJe tam (v čipsetu) úplně normální CPU jádro a ví se jaké. Je to ARC licencovaný od Synopsys, běží na něm nějaký RTOS. FYI
Právě proto ta technologie byla pro Intel tak zajímavá, ne kvůli x86.Tak přísahat na to nemůžu, ale z té doby si vzpomínám, že IP licencování Transmety kladlo důraz na úsporné technologie procesorů a návrhu čipů, ne na tuhle architekturu VLIW+překladač (tu po nich rozvíjí teď Nvidia). A přikláněl bych se k názoru, že šlo spíš o monetizaci patentů než o licencování reálných technologií/elementů, které by pak Intel využil. Něco ve stylu licencování SW patentů Microsoftu výrobcům mobilů s Androidem.
finální výsledek, a ten je, že to Intel má nakonec všechno, a to jako jediný - původní firmy ani jedna neexistujíTransmeta svoje technologie licencovala taky Nvidii a AMD. Jak sem říkal, v posledním stádiu se změnila v IP licensing. Že pak postupně zavřela krám je logický, rozprodávat pre-existující IP jde jen chvilku bez toho, aby firma dál investovala do novýho vývoje. Protože jinak prostě dojde, potecniální cíle už to starý IP mají a nový oběti se hledají těžko. Jinak teda mám pocit, že máš nějak hrozně divný představy o licencování IP, ale i o obchodu a vůbec fungování firem.
Tiskni
Sdílej: