Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Řešení dotazu:
Intel má IME, což je procesor s příslušným firmware a rozhraním, kterýžto procesor je integrovaný v hlavním procesoruNení spíš v tom, co kdysi bylo south bridge?
The Management Engine (ME) is an isolated and protected coprocessor, embedded as a non-optional part in all current (as of 2015) Intel chipsets. (--Wikipedia)Proto ho taky CoreBoot může na některých deskách nahradit, ne?
Notesy s čipy od jiných výrobců (ARM) se obvykle moc nenabízí/neprodávajíA i kdyby, tak proč by backdoor nemohl být i v nich?
hoci to už tiež musí konkrétne niekto ísť po tebePředpokládám, že o to mu jde. Plošného červa zneužívajícího backdoor v CPU bych nečekal.
Všechno, v čem je nějaký procesor nebo mikrořadič, je kompromitléDoufal bych, že v AtTiny backdoor nebude. Byl by to pěkný opruz implementovat (Harwardská architektura, blbě predikovatelné prostředí…).
Jeden čas se mohutně propíralo USB a backdoory v myši, klávesnici nebo řadiči USB flashky, atd - čili nepoužívat USB klávky a myšiNevím, co máš na mysli. Jestli BadUSB, tak tam šlo o něco jiného, a ostatní možnosti škodění jdou provozovat i u PS/2. A že mi někdo na dálku přinutí (drátovou) USB klávesnici exploitnout nějaký 0day v USB driverech kernelu… no, to bych chtěl vidět.
Nejužší hrdlo toho hnusu je na výstupu systému (síťovka), takže očekávám mírné zdražení 100Mb síťovek do PCI rokem výroby tak 1999, které tyhle OOB zvrhlosti ještě neměly.Nemá PCI DMA stejně jako PCIe (liší se to jen elektricky)? Jediné, v co můžeš doufat, je, že ta PCI síťovka je tak tupá, že nejde exploitnout její „firmware“.
Mikrokód se na x86 používá ještě dřív než se dal updatovatIntel, alebo AMD k nemu dodáva aj nejakú dokumentáciu?
Transmeta: Acquired by Novafora, patent portfolio sold to Intellectual Ventures.Ano, Intel měl active management už předtím, ale jde o to, že paranoici se ho můžou zbavit corebootem/librebootem. Viz ty repasy thinkpadů co mají štempl (na hlavu? trololo) od FSF, respect your freedom etc.
In return, Intel gets non-exclusive access to all Transmeta patents either existing now, or obtained over the next 10 years.Non-exclusive access asi nebude "patentově vyprázdnit".
Tak promiň že jsem to neformuloval přesně podle tvých představ, ale v podstatě přesně o tomhle tu celou dobu píšu, stačí jen umět číst.picard.jpg, ale což... Šťastnej novej rok!
zrovna Crusoe byl produkt, kterej by (z jejich úhlu pohledu) na tuhle špinavou úlohu byl jak šitej. Je to samozřejmě čirá spekulace, nikdo přesně neví co je ten IME HW přesně zač, ale vůbec bych se nedivil, kdyby vítr vanul zrovna odtudJe tam (v čipsetu) úplně normální CPU jádro a ví se jaké. Je to ARC licencovaný od Synopsys, běží na něm nějaký RTOS. FYI
Právě proto ta technologie byla pro Intel tak zajímavá, ne kvůli x86.Tak přísahat na to nemůžu, ale z té doby si vzpomínám, že IP licencování Transmety kladlo důraz na úsporné technologie procesorů a návrhu čipů, ne na tuhle architekturu VLIW+překladač (tu po nich rozvíjí teď Nvidia). A přikláněl bych se k názoru, že šlo spíš o monetizaci patentů než o licencování reálných technologií/elementů, které by pak Intel využil. Něco ve stylu licencování SW patentů Microsoftu výrobcům mobilů s Androidem.
finální výsledek, a ten je, že to Intel má nakonec všechno, a to jako jediný - původní firmy ani jedna neexistujíTransmeta svoje technologie licencovala taky Nvidii a AMD. Jak sem říkal, v posledním stádiu se změnila v IP licensing. Že pak postupně zavřela krám je logický, rozprodávat pre-existující IP jde jen chvilku bez toho, aby firma dál investovala do novýho vývoje. Protože jinak prostě dojde, potecniální cíle už to starý IP mají a nový oběti se hledají těžko. Jinak teda mám pocit, že máš nějak hrozně divný představy o licencování IP, ale i o obchodu a vůbec fungování firem.
Tiskni
Sdílej: