OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Řešení dotazu:
2. Rychlost zalezi od viacerych faktorov. Osobne som pouzil 32GB microSD od kingstonu v priemyselnej uprave(vecsi teplotny rozsah) a priznam sa, ze som to zrusil, lebo to bolo pomale. Mam v plane vyskusat tam nejaku rychlejsiu micoSD kartu aby som zisitil, kde je uzke hrdlo.
3.Bude tam fungovat v podstate cokolvek. HW je tam dost stary (Ivy Bridge a sietovky BCM5720).
4.B120i je v podstate pseudo HW RAID. Na vsetko ine ako Windows by som ho vypol a pouzil AHCI a linux SW RAID.
5.Aj na takomto slabom CPU je mozne virtualizovat, samzorejme, ze ten Celeron limituje takto vyuzitie. Ak by si chcel trochu serizonejsie virtualizovat, tak je mozne v nom CPU vymenit za vykonnejsi(je tam klasicky soket a osobne som uz na jednom menil povodny Celeron za Pentium G2030, ktore som mal doma a ktore podporuje ECC RAM). Osobne na tom mam naistalovany uz spominay Proxomox a v nom par virtualok na testy. V ulohach narocnych na CPU je citit chybajuci vykon ale da sa to.
6.iLO doma extra nevyuzijes a je tam zakaldna verzia(ziadne demo) a vies si dokupit vyssiu licenciu. Pri troche snahy vies najst na internete licencny kluc. Oproti zakladnej verzi ale neprinasa nic extra zaujimave pre domace pouzitie.
7.Je to dobra volba a v akcii bol za velmi dobru cenu. Osobne som tie moje 3ks kupoval za asi 200Eur kus. V tej cene nekupis nic porovnatelne. Za lacny peniaz som v nich rozsiroval RAM na 8 alebo 16GB a chystam sa vo vsetkych postupne upgradovat CPU. Osobne ich mam na vselijake testy. Hlavne proxmoxu a HA.
Tiskni
Sdílej: