Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Řešení dotazu:
jsem se dostal do situace, ze bych potreboval najit nejaky HW raid radic a ten opakovane po nejakou dobu nakupovat a pouzivatProc? Na co?
hotswap bez nutnosti pristupu k OSPřesně, to je na HW RAIDu to nejlepší.
hotswap bez nutnosti pristupu k OS…a naopak zápas s vendor-specific utilitami od výrobce. Já nevím, já mám s tímhle dost špatné zkušenosti. Ten jeden příkaz pro výměnu disku v MD mi snad neublíží když mám těch serverů pár, a když bych jich měl stovky, tak to stejně musím řešit nějak jinak.
az ti vypadne jeden disk tak vykonnostny rozdil poznas okamziteTo nechápu - třeba při RAID5 mi rychlost počítání parity na všech strojích podstatně převyšuje rychlost disků.
Obnovenou otazkou tedy je, ze co zpusobuje ty prodluzujici se odezvy..?Píšeš o snapshotech - pokud jde o LVM (qcow tím asi bude trpět taky) snapshoty, tak ty se po vytvoření začnou víc a víc zpomalovat (hlavně na rotačních discích extrémně). Oproti tomu snapshoty na úrovni CoW FS (btrfs, ZFS) jsou dost rychlé. No a pak je tu možnost, že ty disky prostě nestíhají z principu, a pak tomu nepomůže ani svěcená voda ;)
Tento clanek to naopak vyvraci. Dokonce lupne!Kvalitní HW RAID má jednu výhodu - může si dovolit optimalizovat synchronní zápisy díky tomu, že má baterku pro zálohu cache. Takže ti potvrdí zápis ihned a na disk to zapíše až za chvíli, když se to víc hodí. Teoreticky by tohle mohlo jít emulovat tím, že budeš mít více RAID0 s jedním diskem a nad tím postavíš MD/ZFS/btrfs RAID, ale efektivita využití cache bude nižší.
Tiskni
Sdílej: