Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Původně jsem přemýšlel nad nějakou ARM + sata multiplikátor, ale poměr cena/výkon je jasně ve prospěch x86 architektury
Desky, co mají v sobě více sata portů a integrovaný CPU pak zase vycházejí na 8kkč a více, což mi přišlo jako nerentabilní investice.Prave... cena/pomer je u x86 docela naprd, nicmene z hlediska softwaru je to zcela jine kafe. Mam 3 arm boardiky (2 darem) a zcela jsem prestal uvazovat koupi cehokoliv ARM pro nejake pouziti dulezitejsi nez prehravani videa. SATA pripojeno pres USB, kryptografie v CPU jsou ale dokumentace neexistuje -> pouzit nelze, kernel bud prastarej deravej od vyrobce nebo upstream kernel v kterem chybi ovladace pro 50% veci.... u jednoho boardu vyrobce slibil ze podporu dodela to upstream kernelu, dodelal asi 3 veci a mezitim vydal dalsi 4 boardy, na ten puvodni se pak zcela vytoto. Radeji si priplatim nejake to euro za x86, a mam plne funkcni 99% trouble-free komp nez se srat s ARMem. Je to skoda protoze vykonnejsi 8core ARMy mohli klidne nahradit ty slabsi Intely za podstatne lepci cenu, nicmene s tim v jakych softwarovych srackach se topi ARM to proste nelze.
která se výkonově vyrovná té desce
ale já psal výkon/cena.... mel by jste si ujasnit co chcete a o cem mluvite, mate v tom mirny chaos. Nejdriv vam mam hodit link na absolutni vykon, pak mi reknete ze jste psal o pomeru vykon/cena. Ja vim ze jste psal o pomeru vykon/cena, na to jsem taky reagoval, tudiz netusim proc mate nutkani sem tahat absolutni vykon...
Možná jsi myslel, že ARM je na tom dobře v poměru výkon/spotřebaNe, nemyslel. Ja nepochybuji ze absolutnim vykonem je x86 lepsi, a taky featurami a softwarovou podporou. Bohuzel pomer cena/vykon Intelu je nahovno, hlavne u low-power vecicek (jak jsem byl napsal, a za tim si stojim). Vykon/spotreba mozna lepsi mozna ne, ten rozdil (pro me, pri tomhle pouziti) neni nejak zasadni.
cryptsetup benchmark
, které pro AES-XTS-plain64 mělo asi 75MB/s. Při prázcí se sítí, což je primárně z desktopu NFS4, se rychlost moc neliší, protože limitace není na Ethernetu. Doknoce, protože ted přesunuji na server data s niných zdrojů a je tam silný zápis, se mi stává, že zápis/kopírování vyvolané např. krusaderem se po nějaké chvíli přeruši s hláškou, že je write problem do zařízení. Vysvětluji si to primárně tak, že sít pustí data na plné rychlosti gigabitu, na serveru se naplní cache v paměti, pak něco požádá o sync a zapisují se data a než se zapíší, server hlásí NFS klientovi, že nemuže psát a doběhnou nějaké timeouty, do kdy klient očekává odpověď, že psát může. Zkusil jsem si ručně na serveru pod rootem pustit sync
a trvalo přes 40 vteřin, než jsem dostal zpět prompt.
Tiskni
Sdílej: