Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Tohle, tedy rozumně možnost přečíst přemazaná data, platilo tak před těmi 15-20 lety. Všechno tohle povídání a blázinec asi odstartoval článek Gutmanna z roku 1996. Jenže tehdejší disky byly max 200-500MB. Někdy v roce 2004 je už situace zcela jiná. Sobey poměrně rozebírá, jak to s disky je a právě k čtení přemazaných dat je zajímavá část Magnetic Force Microscope na straně 20 a odhady kolik času by sebralo tímto způsobem analyzovat disk. A to byla tehdy kapacita disku tak 60-240GB (a přínost GMR hlav také zmiňuje na ten obrovský skok od poloviny 90 let do poloviny prvního desetiletí) Nicméně v současnosti jsem zkusil trochu výpočtů:
Podle tohoto se v 3,5" discích točí plotny o vnějším průměru 3,74", když jsem proměřil nějaký obrázek rozebraného HDD tak je vidět, že centrální upnutí ploten zasahuje skoro přesně do třetiny poloměru. (nikde se udaj o velikosti vnitřního upnutí vyčíst přesně nedá). Pak máme
vnější průměr magnetické plochy | vnitřní průměr magnetické plochy | |
průměry v palcích | 3,74 | 1,25 |
průměry v milimetrech | 95 | 32 |
plocha kruhu v mm^2 | 7087 | 787 |
čistá magnetická plocha v mm^2 (vnější kruh mínus vnitřní) | 6300 |
Potom na současném disku máme tak 1TB na jednu stranu plotny (8TB disk má 4 plotny). Pak se na jednu plotnu vejde čistých 10^12 bytů tj. 8*10^12 bitů. na mm^2 to bude 1,27*10^9 bitů (neco přes miliardu na mm^), což když by byly bity rozděleny rovnověrně reprezentuje čtvereček o straně 28 * 10^-9 tedy 28 nanometrů. Víceméně tak to není. I Sobey píše, jak jsou záznamy rozděleny do stop a mají mnohem vyšší hustotu uvnitř stopy než stopy od sebe. Ale nejsem schopen udělat přesnější odhad zmeny distance. Na druhou stranu pokud porovnáme ještě jedno číslo a tím je poloměr atomů železa, tak průměr atomu železa je někde 250-280 pikometrů (podle charakteru vazby) tedy do toho hypotetického čtverečku se vejde tak 100x100 atomů. A to vůbec nepočítám, že na tom disku jsou nějaké startovní značky pro sektory, kontrolní součty a další redundantní data. Takže fakticky ten bit má ještě méně atomů k zápisu. A pokud to není čtvereček, ale spíše obdélník delší strana kolmo na stopu a kratší ve směru stopy, tak ve směru stopy může být už jen 50 nebo 30 atomů, které nesou informaci o bitu. Tady už kvantové děje hrají velkou roli a šance něco přečíst z disku je prakticky nula.
Díky, že sis dal tu práci a napsal to sem. A za odkazy taky.
- Urcity disky vyzadovaly ten nekolikanasobnej prepis.
- Pro urednika je disk jako disk, neni schopen poznat, kde je to doopravdy potreba.
- Z bezpecnostnich duvodu se vzdy pocita s tou nejhorsi variantou.
Skvělé vlákno, ten zápisek. Díky za odkaz.
Tiskni
Sdílej: