Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Space in use: 749.8GB = 183057064 Blocks Block size: 4096 Byte Elapsed: 03:45:02 ... Rate: 3.33GB/minBackup som robil na externý SATA disk pripojený cez USB 3.0, o ktorom si myslím, že naozaj funguje ako 3.0.
$ lsusb ... Bus 004 Device 002: ID 174c:1153 ASMedia Technology Inc. ASM1153 SATA 3Gb/s bridge ...
$ lsusb -D /sys/dev/bus/004/002 Device: ID 174c:1153 ASMedia Technology Inc. ASM1153 SATA 3Gb/s bridge ... bcdUSB 3.00 ... Device can operate at SuperSpeed (5Gbps)USB 3.0 má teoretickú rýchlosť prenosu 5Gbps. S kalkulačkou mi vychádza, že to je 5*60/8=37.5 GB/min. Prečo mi teda clonezilla ukazuje 10x menej? To je taký veľký rozdiel medzi teoretickou a praktickou rýchlosťou? Toleroval by som 80 alebo 50%. Ale 10%?? Mám blbý HW? Alebo je zádrhel niekde inde?
Řešení dotazu:
Řekl bych, že 195 MB/s je maximální rychlost na začátku ploten. Na jejich konci, tzn. u středu to určitě nebude zapisovat tak rychle. Další věc je, kolik a jak velkých souborů se zapisuje. Jiná bude rychlost při ukládání jednoho souboru, který má 5 GB a jiná u 10000 souborů, které mají dohromady 5 GB. A ještě si uvědom, že se to během zálohování komprimuje. A o tom, že 60 * 195 MB není 37,5 GB ani nemluvím. Není to ani těch 50%. Takže buď v klidu, je to OK.
Já na kompresi používám lzo. Je to rychlé s dobrým kompresním poměrem.
dd
. Rozhodně to není rychlost na filesystému, kdy filesystem musí zapisovat do alokačních struktur, které sektory jsou nově obsazené, zapisovat do adresáře, co se píše. A různé filesystémy pro různé situace, mají různě velkou režii, ale žádný disk nemá více než 100-200 IOPS na površích, protože pod hlavu se prostě dříve potřebné místo neotočí.
Takže na file systemu nějakých 120-140MB/s u takového disku je celkem normální a uspěch. Na mém btrfs, které má větší režii, bych za úspěch považoval i 100MB/s
Čeho?
Tiskni
Sdílej: