Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
UniFi je (byla) hezká hračka, bylo to fajn pro sítě, kde je třeba rychle pokrýt více AP s roamingem prostor kam sice vedou kabely, ale nedosáhne jedna WiFi.
Jenomže od Gen 2 firmwaru pro jejich Network Controller zavedli povinně registraci účtu v jejich cloudu a ještě ke všemu měli docela nepříjemný bezpečnostní incident, který tutlali celé měsíce. V podstatě se to provalilo 30.3.2021. Právě díky tomu propojení do cloudu hrozila (hrozí?) kompromitace zařízení, které přihlášení skrze UT.com používaly.
https://krebsonsecurity.com/2021/03/whistleblower-ubiquiti-breach-catastrophic/
Používali jste to?
Čím se UniFi chystáte nahradit?
Nějaký protiargument proti TP-Link Omada? Z bláta do louže, nebo se to zatím dá přežít?
Remote administraci předpokládám "lokální" v rámci vlastní OpenVPN. Jako hraniční router to použít nehodlám, "jen" pro WiFi.
Ano, týká se to Cloud Key Gen 2. Ale nemám moc velký přehled, co patří k čemu, jaké verze lze/nelze kombinovat a s jakými důsledky.
Měl jsem možná naivní představu, že síťový prvek (AP, controller, switch, kamera, printserver... cokoli dalšího) prostě jakékoli přihlášení k výrobci požadovat nemá i kdyby hořelo.
V zásadě nemám nic proti tomu, když tam je možnost se někam volitelně připojit a tím získat funkce, které by bez toho nešly.
Ale z té odkazované diskuze i jiných zdrojů mi plyne, že bez připojení ke cloudu nelze zařízení zprovoznit a po zprovoznění nelze propojení s cloudem zablokovat/odstranit, čímž se z toho v mých očích stává zadarmo drahý backdoor.
Ano, vím o možnosti instalovat Network Controller na "PC" ať už reálné, nebo virtuální a tím to prozatím obejít.
Ale, opět asi naivně, jsem se domníval, že dedikovaný hardware, který ta AP řídí a poskytuje nějaké pěkné web GUI s grafíkama, je správnější cesta. Snad i spolehlivější než generické PC?
Slovo cloud v názvu mě samozřejmě varovalo, takže proto jsem před nákupem začal pátrat, co to vlastně znamená a jestli to je povinné. Ukázalo se, že je a že se bez propojení s UI.com (tím jejich cloudovým účtem) nehnu dál a že variantu ke Cloud Key Gen2 bez cloudu nenabízejí.
Tím ztratili mou důvěru i pro "PC instalaci". Plus ten incident, co tutlali.
Ano, týká se to Cloud Key Gen 2.
Tak to mám štěstí, že mám ještě tu původní variantu, kde si lze vybrat, jak ji chci provozovat.
Ale, opět asi naivně, jsem se domníval, že dedikovaný hardware, který ta AP řídí a poskytuje nějaké pěkné web GUI s grafíkama, je správnější cesta. Snad i spolehlivější než generické PC?
Zkoušel jsem ten jejich software na RPi (s Debianem, poté, co jsem se ho nejdřív marně snažil rozběhnout na openSUSE na normálním počítači) a přišlo mi, že je to přesně totéž jako na tom "Unifi Controller, Cloud Key", jen na tom svém zařízení většinou měli trochu novější verzi, než nabízeli pro Debian/Ubuntu.
Tiskni
Sdílej: