Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
/etc/config/network
je napsáno, které porty patří do které VLANy. Defaultně je typicky jeden WAN (defaultní VLAN ID 2) a čtyři LAN (VLAN 1):
config switch_vlan option device 'switch0' option vlan '1' option ports '0 2 3 4 6t' config switch_vlan option device 'switch0' option vlan '2' option ports '1 6t'můžeš ale ten jeden (zde "1") přehodit do té první VLAN a pak je to jako kdyby všechny byly v bridgi:
config switch_vlan option device 'switch0' option vlan '1' option ports '0 1 2 3 4 6t' config switch_vlan option device 'switch0' option vlan '2' option ports '6t'(teď jsem vlastně mohl VLAN 2 smazat, ale neřešil jsem to) (jinak "6" je port switche co vede do procesoru a t je že to je tagované) A stejně tak můžeš naopak nějaké porty dát z VLAN 1 do VLAN2. A nebo si vytvořit ještě VLAN3 a dát nějaký port do ní. Používáme Mikrotiky (RB750Gr3 - jen ethernetový, ale zase má dvoujádro, gogabit a 256 MB RAM; a již zmíněný hAP/hAP AC) s OpenWRT a spokojenost. Zejména je super, že mají 16 MB flashky (ostatní routery mívají jen 8 MB), takže si tam můžeš doinstalovat co potřebuješ a je to pohodlné (např. plnohodnotný bash místo busyboxího ash, screen, nmap, tcpdump, bwm-ng…).
již zmíněný hAP/hAP ACPardon, beru zpět, zmíněn byl ARMový nový AC2. My máme zkušenost jen se staršími MIPSovými hAP. Ale nic nenasvědčuje tomu, že by ty nové AC2 také neměly být dobré. Jen jsme to ještě nezkoušeli.
je super, že mají 16 MB flashky (ostatní routery mívají jen 8 MB), takže si tam můžeš doinstalovat co potřebuješ a je to pohodlné (např. plnohodnotný bash místo busyboxího ash, screen, nmap, tcpdump, bwm-ng…).mam v routerech TP-Link (wr1043nd, wdr4300, Archer C7) s OpenWRT bash, byobu(takze +python), nmap, tcpdump... a mc, htop, openssh (misto dropboxu), rsync, atd, 16MB by nestacilo, mam to s extroot na USBFlash
přidat do staging_dir/host/bin/mksquashfs4 [...] -ef /tmp/excl (na konec řádku), v tom souboru např: usr/share/nmap/nmap-os-db usr/share/nmap/nmap-service-probes usr/share/nmap/nmap-services usr/share/nmap/nmap-mac-prefixes usr/share/usb.ids tj. bez / na konci
Cpát do mikrotiku OpenWRT je podle mě blbost, kolem sítě si vše nastavím v tom RouteOS od mikrotiku.
Nepíšeš jak moc na router pospícháš. Osobně čekám na OpenWRT 21.02 stable release a na to jestli bude stabilní na routeru TP-Link Archer C6U v1, který se nyní prodáva za okolo 1100,- a hlavně má 2-jádrový procesor. Jinak mám dobré zkušenosti s TP-Link Archer C7, jen je limitující procesor, VPN Wireguard zvládá šifrovat tak 4MB/s.
LEDE Reboot 17.01.1 r3316-7eb58cf109 / LuCI lede-17.01 branch (git-17.100.70571-29fabe2)
Tiskni
Sdílej: