Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Jistě to znáte, máte fungující síť to je Wifi klient od providera 4portový switch v kovu, pc, a wifi ap ubuquiti nanostation2. No a teď přišel obchoďák prodal tam nový internet zavedli VDSL dali router a ejhle nanostation2 se nespojí s VDSL na standardním 100MB portu. Switch odpadl protože modem má 4porty no ale i nový switch nechce komunikovat.Nerozumím zapojení, co je "nový" switch? Zkusil bych spojení: každý s každým. Tedy VDSL-switch, vdsl-pc, vdsl-ap na všech portech vdsl. Podíval bych se do konfigurace VDSL. Např O2 vdsl má v default konfiguraci některé porty definované pro jejich O2 TV a na nich nejede standardní komunikace. Další možnost, je že se automaticky vypínají a ne správně nahodí, také konfigurace. V závislosti na tvém způsobu používání bych zvážil, jestli VDSL modem nemít jen jako modem. Já jsem se rozhodl po mnoha problémech s krabičkami od poskytovatelů mít: VDSL modem v režimu bridge--openWRT router s wifi--stanice+tiskárna+IoT. Pravda, bylo to již před časem a krabičky se mohly zlepšit, ale citil jsem problém, jak jsou podprocesorované a pokud byla větši zátěž, jako stahování,torrent,online hry dětí, tak padaly. Když jsem zátež rozdělil na routing+NAT-openWRT, krabička pouze modulace VDSL, vše drží i přes 100 dní, rebooty jsou aktualizace openWRT.
ethtool
můžeš v linuxu najít co nabízíš ty i co nabízí protistrana. např u mne na výstupu z pracovní stanice proti 1GB eth switchi mámethtool eno1 Settings for eno1: Supported ports: [ TP MII ] Supported link modes: 10baseT/Half 10baseT/Full 100baseT/Half 100baseT/Full 1000baseT/Full 2500baseT/Full Supported pause frame use: Symmetric Receive-only Supports auto-negotiation: Yes Supported FEC modes: Not reported Advertised link modes: 10baseT/Half 10baseT/Full 100baseT/Half 100baseT/Full 1000baseT/Full 2500baseT/Full Advertised pause frame use: Symmetric Receive-only Advertised auto-negotiation: Yes Advertised FEC modes: Not reported Link partner advertised link modes: 10baseT/Half 10baseT/Full 100baseT/Half 100baseT/Full 1000baseT/Full Link partner advertised pause frame use: Symmetric Link partner advertised auto-negotiation: Yes Link partner advertised FEC modes: Not reported Speed: 1000Mb/s Duplex: Full Auto-negotiation: on master-slave cfg: preferred slave master-slave status: slave Port: Twisted Pair PHYAD: 0 Transceiver: external MDI-X: Unknown Supports Wake-on: pumbg Wake-on: d Link detected: yesZkusil bych vzit linuxový notebook, drátem ho připojil samostatně, jak UB tak k switchi a k VDSL a v prošel si co je v "Link partner advertised"? a pak zkusil pro jednoho i druhého omezit v notebooku co on nabízí,
ethtool
je velmi bohaty na volby. A zkusil najít jet-li bude průnik a pak to natlačit do UB. A ještě jedna věc. Předpokládám že slovo "nefunguje mezi switchem a UB" znamená, že kromě cílového ustavení bylo vyzkoušeno i s cca metrovým koupeným kabelem s plně osazenými páry (žádné domácí krimlování) a pořád to nefunguje.
Tiskni
Sdílej: