Byla vydána nová verze 23.1 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense od této verze postavený na FreeBSD místo HardenedBSD. Kódový název OPNsense 23.1 je Quintessential Quail. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Sdružení CZ.NIC, správce české národní domény, zveřejnilo Domain Report 2022, ve kterém upozorňuje na zajímavá data spojená s doménou .CZ. Na konci roku 2022 bylo evidováno celkem 1 463 116 domén. Průměrně bylo měsíčně zaregistrováno 17 193 domén, přičemž nejvíce registrací proběhlo v listopadu (23 581) a nejméně pak v červenci (13 199). Na rozdíl od předchozích let byl poprvé v historii zaznamenán propad v počtu domén zabezpečených
… více »Infisical je open source nástroj s end-to-end šifrováním pro snadnou správu a synchronizaci proměnných prostředí (.env souborů) napříč vývojovým týmem, zařízeními a infrastrukturou. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Interaktivní rozšiřovatelný editor pro práci se strukturovanými binárním daty GNU poke byl vydán v nové major verzi 3.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Kosťa Šiškov v posledních několika týdnech na svém blogu vzpomínal na různé přispěvatele do projektu FFmpeg: konec forku Libav, úvod, …, shrnutí.
Byla vydána nová verze 3.7 frameworku Flutter (Wikipedie) pro vývoj mobilních, webových i desktopových aplikací a nová verze 2.19 souvisejícího programovacího jazyka Dart (Wikipedie).
Wine 8.0 bylo vydáno. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Tato verze dokončuje přechod na Portable Executable moduly a WoW64 (volání 64bitových knihoven ze 32bitových aplikací).
Jon Masters znovu oživil Linux Kernel Podcast, ve kterém shrnuje dění v e-mailových konferencích vývojářů jádra Linux za uplynulý týden. První díl nové řady (přepis) vyšel 21. ledna. Neslibuje ale vydání podle pevného harmonogramu. Podcast dříve vydával v letech 2009 a 2017.
Byla vydána nová verze 5.9 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu.
Byla vydána verze 1.22.0, tj. první stabilní verze nové řady 1.22, multiplatformního multimediálního frameworku GStreamer (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání.
gcc
- to vám říká ta hláška. GCC je GNU Compiler Collection, potřebovat budete překladač jazyka C. Ještě budete potřebovat binutils
, hlavičkové soubory jádra a tak dále. Pokud má Mandrake nějaké přehledné balíčkové klikátko, najdete výše uvedené věci někde v oddělení vývojových nástrojů.
Možná se dá najít nějaký předkompilovaný ovladač na Nvidii rovnou pro Mandrake. A nebo si můžete okopírovat celé jádro i s ovladači z jiné distribuce.
Když Ti nejakej program napíše, že "Please see the file '/var/log/nvidia-installer.log' for details", tak není od věci se do toho logu podívat. Co tam je ?
Nebo zkus ten parametr --kernel-source-path
Z.H.
uname -r
Objeví se něco jako:
2.6.11-6mdk
To je verze běžícího jádra (kernel).
Teď napiš:
rpm -qa | grep kernel
Zobrazí se verze zdrojového kódu jádra (kernel-source) něco jako:
kernel-source-2.6-2.6.11-6mdk-source
Všimni si, že v mém případě je to opět verze 2.6.11-6mdk. Pokud se tobě verze liší, tak musíš nejprve odinstalovat kernel-source a nainstalovat správnou verzi kernel-source.
Většinou je to tím, že jádro máš z instalačního CD, ale kernel-source máš z aktualizace z internetového zdroje.
1) Takže spusť Nastavit váš počítač (tj. Ovládací centrum MDK) a v sekci Správa software klikni na Výběr lokality (tj. nastavení zdrojů). Tam vyber všechna CD.
2)Pak se vrať do Správy software a spusť Přehled nainstalovaného software. Odeber balíček kernel-source.
3) Ve Správa software vyber Přehled software k instalaci a najdi kernel-source. Teď už by to měl být ten, co odpovídá verzi běžícího kernelu. Tak ho nainstaluj. Pak už by instalace nvidia ovladače měla proběhnout úspěšně. Poznáš to tak, že při startu Xek (grafického prostředí) se objeví bílá obrazovka s nápisem nVidia.
urpmi kernel-source2.6
nebo ho najdete v Instalacnim nastroji MDK. Pro jistotu take odinstalujte predchozi balicek kernel-source.
Tiskni
Sdílej: