abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:33 | Komunita

    Vývojáři KDE ve spolupráci se společností Slimbook oznámili 16palcový notebook KDE Slimbook VI s předinstalovaným KDE Neon s Plasmou 6. Uvnitř se nachází procesor AMD Ryzen 7 8845HS s integrovanou grafickou kartou Radeon 780M.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:55 | Komunita

    Ve Würzburgu dnes začala konference vývojářů a uživatelů desktopového prostředí KDE Akademy 2024. Sledovat lze také online (YouTube, Mastodon, 𝕏, …)

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:44 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 14 svobodného systému pro řízení přístupu k síti (NAC) PacketFence (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení o vydání. Pro uživatele předchozích verzí jsou k dispozici poznámky k aktualizaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 02:33 | Zajímavý článek

    Jak nahrávat zvuk z webového prohlížeče na Linuxu s PipeWire pomocí Nahrávání zvuku (Sound Recorder) a Helvum případně qpwgraph, článek na webu Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.9. 22:11 | Komunita

    Vývoj webového serveru a reverzní proxy nginx byl přesunut z Mercurial na GitHub.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    6.9. 17:44 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.9.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    6.9. 17:22 | Bezpečnostní upozornění

    České bezpečnostní instituce, jmenovitě Vojenské zpravodajství (VZ) a Bezpečnostní informační služba (BIS), ve spolupráci s americkou Agenturou pro kybernetickou a infrastrukturní bezpečnost (CISA), Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI), Národní bezpečností agenturou (NSA) a dalšími mezinárodními partnery ze Spojeného království, Austrálie, Kanady, Německa, Nizozemska, Estonska, Ukrajiny a Lotyšska vydaly upozornění (

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    6.9. 03:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) srpnová aktualizace aneb nová verze 1.93 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.93 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.9. 02:00 | IT novinky

    Společnost Laravel stojící za stejnojmenným open source PHP frameworkem získala investici 57 milionů dolarů od společnosti Accel. Především na Laravel Cloud.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    6.9. 01:00 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.81.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Řešena je také zranitelnost CVE-2024-43402. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Dotaz: Lze NEpoužívat aRtsd v KDE programech?

    13.9.2005 14:43 Jan Molič
    Lze NEpoužívat aRtsd v KDE programech?
    Přečteno: 159×
    Dobrý den,

    používám artsd v realtime režimu (jinak spotřebovává příliš mnoho CPU a vznikají dropouty). Problém je, že právě kvůli realtime a ?bugu v artsd? cca jednou denně vytuhne počítač (určitě tomu bugu pomáhá i uspávání).

    Proto:

    Je nějaká možnost, jak používat KDE programy a zároveň nepoužívat artsd? Díky ALSA lze míchat více zvuků dohromady i bez použítí artsd, proto je pro mne zbytečný. Navíc naprázdno spotřebovává 5% CPU a když hraje, tak 10%.

    Samozřejmě umí i efektové pluginy, ale bez těch se obejdu, CPU je pro mne podstatnější.

    Zkoušel jsem v kcontrol / nastavení zvukového serveru použít JACK, ale výsledek je pouze ten, že běží JACK i artsd dohromady, takže artsd spotřebovává 5% CPU jako by běžel naprázdno.

    pozn.: ta procenta se jen mírně liší v závislosti na nastavení velikosti paketu

    Odpovědi

    13.9.2005 17:21 #Tom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Lze NEpoužívat aRtsd v KDE programech?
    Celé KDE mám zkompilováno bez aRts. Nicméně jej moc nepoužívám (spíš XFCE) a přehrávače určené pro KDE nepoužívám vůbec. Programy, které zvuky nedělají, tak pojedou určitě bez problémů.
    Jiří P. avatar 13.9.2005 18:04 Jiří P. | skóre: 24 | blog: programování
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Lze NEpoužívat aRtsd v KDE programech?

    Myslim, ze aRts dela spatne a pomalu to, co jinak ALSA sama o sobe umi (zalezi ovsem na konfiguraci). aRts ani eSound nepouzivam a vse jede paradne. Navic pouzivam FreeBSD, jehoz zvukovy system neni treba nijak zvlast konfigurovat.

    S aRts i s ALSA ovladaci jsem si pred casem uzil dost nervu aplikace se porad hadaly... Navic ma aRts vetsinou brutalni zpozdeni.

    In a world without fences and walls, who needs Gates and Windows?
    13.9.2005 18:32 Jan Molič
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Lze NEpoužívat aRtsd v KDE programech?
    To je právě ten důvod - paralelní zvuk dokáže ALSA. aRts samozřejmě má větší ambice, jako např. řetězení různých realtime filtrů, apod., ale mám pocit, že idea je lepší než implementace :-( Právě kvůli velké zátěži CPU a pomalé odezvě se klidně spokojím jen s paralelním zvukem.

    Bohužel jsem nenašel možnost, jak udělat "bypass" celého artsd, aby vše posílal rovnou na ALSA.

    Vygoogloval jsem, že autor artsd už nepokračuje v jeho vývoji, tak je klidně možné, že se do budoucna dočkáme celé obmněny sound systému. Do té doby by aspoň mohli udělat možnost použít jakýkoli zvukový backend, aniž by zároveň běžel artsd (docela by mne zajímalo, co dělá, když do něj nejde žádný výstup a přesto spotřebovává 5% CPU. Stracovat už ho nebudu, protože jsem si řekl, že už ho nepustím :-)))
    13.9.2005 19:15 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Lze NEpoužívat aRtsd v KDE programech?
    Gentoo a -arts, nebo nastavit, ve všech aplikacích jiný výstupní plug-in a v ovládacím centru KDE nastavit výstup audia na Alsa.
    14.9.2005 11:25 Jan Molič
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Lze NEpoužívat aRtsd v KDE programech?
    > a v ovládacím centru KDE nastavit výstup audia na Alsa.

    No a to je právě ten problém - tím se nastavuje, kam má výstup posílat aRts. Jinými slovy, aRts poběží vždy, jen bude výsledek posílat jinam. Další z voleb, kromě ALSA, je i JACK, ale jak jsem psal - nic to neřeší, pokud pak má současně běžet aRts i JACK.

    Uvidíme, co vývojáři KDE vymyslí. Přijde mi, že původní účel aRts není špatný (všechny programy používají unifikovaný výstup, který je dále možné upravit různými filtry a pak třeba pustit po síti jinam), jen implementace není nejlepší.
    13.9.2005 19:26 Radomír Fojtík | skóre: 33 | blog: jen to zkouším | Tísek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Lze NEpoužívat aRtsd v KDE programech?
    Moc Vám nerozumím, mluvíte moc vědecky, ale zúžím-li dotaz na

    " jak používat KDE programy a zároveň nepoužívat artsd?",

    dovolím si tvrdit JEDNODUŠE.

    V kcontrol mám vypnutý arts (vůbec tedy není spuštěn) - amarok používá xine (alsa), kmplayer přehrává taky přes alsu.

    Kmail notifikace - přehrává pomocí aplay, stejně jako SIM-ICQ. Nastavení aplay vlastně funguje pro všechny KDE notifikace Kcontrol - Syst.hláš. - Přehrávač > aplay ( platí jen pro wav, pro ogg je třeba nastavit přehravač jiný).

    Vše uvedené mi tedy "hraje současně", bez spuštěného arts pomocí alsa-dmixu.
    14.9.2005 12:19 snowracer | skóre: 21 | blog: Omniloquent | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Lze NEpoužívat aRtsd v KDE programech?
    Používám gentoo s use-flagem -arts a mám od artsd klid. Multimediálním porgramům nastavm výstup přímo do ALSA, a těm, které dovolují nastavit přehrávač (psi, knotify, ...) nastavím alsaplayer zkopilovaný pro CLI. Funguje to uspokojivě.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.