abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 05:55 | Komunita

    O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2026. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup na konferenci je zcela zdarma, bez nutnosti registrace. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    dnes 05:22 | Komunita

    Mozilla a společnost Mila oznámily strategické partnerství za účelem rozvoje open source a suverénní AI. Cílem je ukázat, že open source AI může konkurovat uzavřeným systémům. Obě organizace chtějí posílit technologickou suverenitu a snížit závislost na hrstce velkých technologických firem.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    dnes 04:00 | Humor

    Adam Rice předvedl, že pomocí DNS lze distribuovat a spustit kompletní hru DOOM. Rozdělil WAD soubory a binárky do téměř 2000 DNS záznamů v Cloudflare zóně (jeden TXT záznam v DNS může nést okolo 2000 znaků textu). Ty pak stáhl PowerShellem, dekomprimoval a spustil přímo v paměti počítače bez nutnosti zápisu na disk, což prakticky dokazuje, že DNS může sloužit jako distribuované úložiště dat a možný kanál pro načítání kódu. Repozitář projektu je na GitHubu.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 2
    včera 13:00 | Komunita

    Dnes a zítra probíhají Arduino Days 2026. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze od 17:00 na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. Dnes v Poličce v městské knihovně a zítra v Praze na Matfyzu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 12:11 | Nová verze

    Byla vydána beta verze Ubuntu 26.04 LTS s kódovým názvem Resolute Raccoon. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 26.04 LTS mělo vyjít 23. dubna 2026.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 02:22 | Komunita Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    26.3. 23:22 | Komunita

    Ubuntu plánuje v budoucích verzích nahradit tradiční nástroje pro synchronizaci času (chrony, linuxptp a gpsd) novým, v Rustu napsaným ntpd-rs, který nabídne vyšší bezpečnost a stabilitu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    26.3. 22:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 7.6 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Správce hesel KeePassXC byl nahrazen správcem hesel GNOME Secrets. Bitcoinová peněženka Electrum byla povýšena na verzi 4.7.0. Tor Browser byl povýšen na verzi 15.0.8. Další novinky v příslušném seznamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    26.3. 11:33 | Zajímavý článek

    Chris Down v obsáhlém článku „vyvrací mýty o zswap a zram“, vysvětluje, co vlastně dělají a jaké jsou mezi nimi rozdíly. Doporučuje vyhýbat se zram na serveru a bez OOM.

    |🇵🇸 | Komentářů: 1
    26.3. 11:22 | IT novinky

    Porota v Los Angeles shledala firmy Google a Meta odpovědnými v přelomovém soudním sporu, který se týká závislosti na sociálních sítích; firmy musí zaplatit odškodné tři miliony dolarů (63,4 milionu Kč). Společnosti, které s verdiktem nesouhlasí, čelily obvinění, že své sociální sítě a platformy záměrně navrhly tak, aby si na nich děti vypěstovaly závislost. Porota došla k závěru, že technologické společnosti při navrhování a

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (15%)
     (7%)
     (1%)
     (12%)
     (30%)
     (2%)
     (5%)
     (1%)
     (13%)
     (24%)
    Celkem 1169 hlasů
     Komentářů: 27, poslední 17.3. 19:26
    Rozcestník

    Dotaz: ssh passphrase

    15.9.2005 16:22 Doktor
    ssh passphrase
    Přečteno: 418×
    Rad bych se zeptal na co je dobra "passphrase" pri generovani klice pomoci: ssh-keygen -t rsa.

    Prijde mi to ze je to to same jako kdyz zadavam heslo.. takhle zadavam passphrasi.

    Odpovědi

    15.9.2005 16:24 zabza | skóre: 52 | blog: Nad_sklenkou_cerveneho
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ssh passphrase
    Stejné to není, protože tu musíte mít klíč a znát heslo.
    15.9.2005 16:49 Doktor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ssh passphrase
    Muzu se jeste zeptat na rozdil mezi rsa a dsa klicem ?
    15.9.2005 20:27 © | skóre: 37 | blog: escaped
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ssh passphrase
    Pokusim se to trosku objasnit (ten clanek neni nic moc, ale neco se z nej pochopit snad da).
    15.9.2005 20:50 Jiří Veselský | skóre: 30 | blog: Jirkovo | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ssh passphrase

    DSA je všeobecně považován za "bezpečnější". Nejsem kryptolog, matematická stránka věci je za hranicemi mého chápání, ale prostě "se říká", že pokud to jde, je lepší použít DSA.

    Po faktické stránce protokol SSH v1 podporuje jen RSA, protokol SSH v2 podporuje i RSA i DSA. Pokud se tedy přihlašujete k serveru, který podporuje jen protokol SSH v1, musíte použít RSA. Pokud se přihlašujete k serveru s podporou SSH v2, můžete si vybrat, prý je lepší DSA.

    A jen tak naokraj, protokol SSH v1 má prokázané bezpečnostní slabiny, takže pokud míníte provozovat i server, pak "se doporučuje" povolit na něm výhradně SSH v2.

    To všechno mám jenom vyčtené, matematicky to jde mi mě. Ale beru to tak, že na SSH serverech povoluju pouze v2, a používám jen DSA klíče. "Prý je to bezpečnější", to je jediné, co o tom vím :-)

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.