Byla vydána verze 11.0 s kódovým jménem Aramo linuxové distribuce Trisquel GNU/Linux. Založena je na Ubuntu 22.04 LTS a podporována bude do roku 2027. Trisquel patří mezi svobodné distribuce doporučované Nadací pro svobodný software (FSF).
Mozilla založila startup Mozilla.ai a vložila do něj 30 milionů dolarů. Cílem je vývoj důvěryhodné, nezávislé a open source AI.
Po půl roce vývoje od vydání verze 43 bylo vydáno GNOME 44 s kódovým názvem Kuala Lumpur. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Letošní Turingovou cenu (2022 ACM A.M. Turing Award) získal Bob Metcalfe za vynalezení, standardizaci a komercializaci Ethernetu.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána ve verzi 5.1. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
make
pro kompilaci, potom make install
pro zkopirovani vmlinuz a system.map do /boot a nakonec make modules_install
pro instalaci modulu[dancelis@xeonix ~] $ cat /usr/bin/kompile-cernel #! /bin/bash make && make modules_install && cp arch/x86_64/boot/bzImage /boot/gentoo-kernel && emerge alsa-driver nvidia-kernel && # tady rekompiluju zvukový a grafický ovladače proti new jádru lilo && #echo -e "\033[32mKernel was sucessfully compiled" # a bez tohoto bych to nebyl já
mkinitrd -v -f /boot/initrd-2.6.13.1.img --ifneeded 2.6.13.1
, ktery spousti prikaz sh /usr/src/linux/arch/i386/boot/install.sh 2.6.13.1 arch/i386/boot/bzImage System.map "/boot"
. Jenze prave skript /usr/src/linux/arch/i386/boot/install.sh skonci na tom, ze /lib/modules/2.6.13.1 neni adresar.
Tento adresar byva vytvaren pri instalaci modulu prikazem make modules_install
.
Ty jsi kompilaci a instalaci zahajil prikazem make bzlilo modules_install
. Nevim, jestli je cil bzlilo nejak stadardizovany, ale ja byt tebou tak bych prohodil ty dva parametry. Zda se totiz, ze se vse skompiluje, pak se pokusi nainstalovat jadro. Na to se ale spousit nejaky specialni mandrakovy skript (ten v libDrakX), ktery vytvari initramdisk. Na ten jsou ale potreba nainstalove moduly, ktere zrejme jeste nejsou (parametr modules_install je az druhy) nainstalovany.
Takze zkus kompilovat prikazem make install_modules bzlilo
. Navic bych ti doporucoval jeste pred tim zkontrolovat konfiguraci jadra alespon prikazem make oldconfig
.
make modules_install
Tiskni
Sdílej: