V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
make
pro kompilaci, potom make install
pro zkopirovani vmlinuz a system.map do /boot a nakonec make modules_install
pro instalaci modulu[dancelis@xeonix ~] $ cat /usr/bin/kompile-cernel #! /bin/bash make && make modules_install && cp arch/x86_64/boot/bzImage /boot/gentoo-kernel && emerge alsa-driver nvidia-kernel && # tady rekompiluju zvukový a grafický ovladače proti new jádru lilo && #echo -e "\033[32mKernel was sucessfully compiled" # a bez tohoto bych to nebyl já
mkinitrd -v -f /boot/initrd-2.6.13.1.img --ifneeded 2.6.13.1
, ktery spousti prikaz sh /usr/src/linux/arch/i386/boot/install.sh 2.6.13.1 arch/i386/boot/bzImage System.map "/boot"
. Jenze prave skript /usr/src/linux/arch/i386/boot/install.sh skonci na tom, ze /lib/modules/2.6.13.1 neni adresar.
Tento adresar byva vytvaren pri instalaci modulu prikazem make modules_install
.
Ty jsi kompilaci a instalaci zahajil prikazem make bzlilo modules_install
. Nevim, jestli je cil bzlilo nejak stadardizovany, ale ja byt tebou tak bych prohodil ty dva parametry. Zda se totiz, ze se vse skompiluje, pak se pokusi nainstalovat jadro. Na to se ale spousit nejaky specialni mandrakovy skript (ten v libDrakX), ktery vytvari initramdisk. Na ten jsou ale potreba nainstalove moduly, ktere zrejme jeste nejsou (parametr modules_install je az druhy) nainstalovany.
Takze zkus kompilovat prikazem make install_modules bzlilo
. Navic bych ti doporucoval jeste pred tim zkontrolovat konfiguraci jadra alespon prikazem make oldconfig
.
make modules_install
Tiskni
Sdílej: