Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
/etc/init.d/bluez-utils restart
root@server:/etc# /etc/init.d/bluez-utils restart Restarting bluez-utils: hcid sdpdsyntax error line 12 syntax error line 12 .. az 16 rfcom. Po zadání příkazu rfcommd -n -f /usr/local/etc/rfcommd.conf na 00:14:A7:6F:CA:44 bash: rfcommd: command not found ten soubor rfcommd prostě neexistuje
tomas@notas:~$ cat /etc/bluetooth/hcid.conf # # HCI daemon configuration file. # # $Id: hcid.conf,v 1.7 2004/12/13 14:16:03 holtmann Exp $ # # HCId options options { # Automatically initialize new devices autoinit yes; # Security Manager mode # none - Security manager disabled # auto - Use local PIN for incoming connections # user - Always ask user for a PIN # security auto; # Pairing mode # none - Pairing disabled # multi - Allow pairing with already paired devices # once - Pair once and deny successive attempts pairing multi; # PIN helper #pin_helper /usr/bin/bluez-pin; pin_helper /usr/lib/kdebluetooth/kbluepin; # D-Bus PIN helper #dbus_pin_helper; } # Default settings for HCI devices device { # Local device name # %d - device id # %h - host name name "Herfik-Book"; # Local device class class 0x3e0100; # Default packet type #pkt_type DH1,DM1,HV1; # Inquiry and Page scan iscan enable; pscan enable; # Default link mode # none - no specific policy # accept - always accept incoming connections # master - become master on incoming connections, # deny role switch on outgoing connections lm accept; # Default link policy # none - no specific policy # rswitch - allow role switch # hold - allow hold mode # sniff - allow sniff mode # park - allow park mode lp rswitch,hold,sniff,park; # Authentication and Encryption (Security Mode 3) auth enable; encrypt enable; } tomas@notas:~$ cat /etc/bluetooth/rfcomm.conf # # RFCOMM configuration file. # # $Id: rfcomm.conf,v 1.1 2002/10/07 05:58:18 maxk Exp $ # # example: # rfcomm0 { bind yes; device 00:0E:ED:53:E8:6C; channel 1; comment "Herfik-Phone"; } # # Bluetooth address of the device # device 11:22:33:44:55:66; # # RFCOMM channel for the connection # channel 1; # # Description of the connection # comment "Example Bluetooth device";
Při restartu bluez-utils se objeví hlášení: Restarting bluez-utils: hcid sdpdsyntax error line 23 syntax error line 23 syntax error line 23 rfcomm. V souboru /etc/hcid.conf je v řádku 23 uvedeno pairing multi; ale: device /dev/rfcomm0 se vytvořilo. Nepodařilo se mi však získat kbluetoothd ..nevím, jak jej najít.
chybové hlášení se mi podařilo odstranit. root@server:/home/dalibor# /etc/init.d/bluez-utils restart Restarting bluez-utils: hcid sdpd rfcomm. Při pokusu o připojení to však selhalo: root@server:/home/dalibor# rfcomm connect /dev/rfcomm0 Can't connect RFCOMM socket: Permission denied root@server:/home/dalibor#
rfcomm connect
dělá, ale IMHO vytváří právě to zařízení /dev/rfcomm0. Pokud ho už máte vytvořené, měla by komunikace fungovat (např. přes obexftp, kbluetoothd nebo jako modem přes wvdial apod.).
Menu -> Nastavení -> Připojení -> Bluetooth -> Autentifikovaná zařízení
).
Tiskni
Sdílej: