V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Lorelai (ProtonDB).
Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.
Fabrice Bellard, tvůrce FFmpeg nebo QEMU, představil TextSynth Server. Jedná se o webový server nabízející REST API k velkým AI jazykovým modelům. CPU verze je k dispozici zdarma jako binárka pod licencí MIT. GPU verze je komerční. Vyzkoušet lze na stránkách TextSynth.
Na konferenci LibrePlanet 2023 byly vyhlášeny ceny Free Software Foundation. Oceněni byli Eli Zaretskii za dlouhodobé příspěvky (správce Emacsu), Tad „SkewedZeppelin“ za nové příspěvky (správce DivestOS, distribuce Androidu) a projekt GNU Jami za společenský přínos.
Projekt Libreboot (Wikipedie) vydal novou verzi 20230319 svého svobodného firmwaru nahrazujícího proprietární BIOSy. Přibyla například podpora Lenovo ThinkPadů W530 a T530. Libreboot je distribucí Corebootu bez proprietárních blobů.
Na YouTube jsou k dispozici videozáznamy z 20. konference SCALE (Southern California Linux Expo). Závěrečnou přednášku měl dnes již osmdesátiletý Ken Thompson. Na otázku, jaký operační systém používá, odpověděl: "Většinu svého života jsem používal Apple, protože jsem se do této společnosti tak trochu narodil. Poslední dobou, myslím posledních pět let, jsem ale kvůli Applu více a více depresivní. To, co dělá s něčím, co by vám mělo umožnit
… více »Byla vydána verze 10.00 linuxové distribuce SystemRescue, původně SystemRescueCd, určené pro záchranu systémů a dat. Přehled novinek v changelogu. Linux byl povýšen na verzi 6.1.20.
CONFIG_DRM=y CONFIG_DRM_TDFX=y FB_3DFX=y FB_3DFX_ACCEL=y CONFIG_MTRR=yMam tedy primo v jadre zakompilovanou podporu pro framebuffer i mtrr. Pri kompilaci mplayera jsem dal:
--enable-tdfxfb --enable-tdfxvidJelikoz se mi porad nedari zkompilovat tdfx_vid.o (kvuli hromade parse erroru, mimochodem pokud se vam to nekomu povedlo zkompilovat pod 2.6.13 kernelem, budu vam neskonale vdecny, pokud mi to poslete na v.pelcak zavinac gmail tecka com), tak zkousim tdfxfb. Kdyz spustim
mplayer -vo tdfxfb filmtak mi to napise:
tdfxfb: Couldn't map memory areas: Invalid argument Error opening/initializing the selected video_out (-vo) device.Vsimnul jsem si, ze v /dev nemam zarizeni tdfxfb a nevim jak ho vytvorit. dmesg vypise mimo jine:
Boot video device is 0000:00:0b.0 [drm] Initialized tdfx 1.0.0 20010216 on minor 0: 3Dfx Interactive, Inc. Voodoo 3 fb: 3Dfx Voodoo3 memory = 16384K Console: switching to colour frame buffer device 128x48 vga16fb: initializing vga16fb: mapped to 0xc00a0000 fb1: VGA16 VGA frame buffer deviceMam rozjety framebuffer, konzole mne jede na 1024x768-16@100Hz prave prez tdfxfb. Jadro spoustim s parametrem: video=tdfxfb:1024x768-16@100. Tzn. framebuffer jede.
Na otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.
Tiskni
Sdílej: