Vývojáři KDE ve spolupráci se společností Slimbook oznámili 16palcový notebook KDE Slimbook VI s předinstalovaným KDE Neon s Plasmou 6. Uvnitř se nachází procesorem AMD Ryzen 7 8845HS s integrovanou grafickou kartou Radeon 780M.
Ve Würzburgu dnes začala konference vývojářů a uživatelů desktopového prostředí KDE Akademy 2024. Sledovat lze také online (YouTube, Mastodon, 𝕏, …)
Byla vydána nová major verze 14 svobodného systému pro řízení přístupu k síti (NAC) PacketFence (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení o vydání. Pro uživatele předchozích verzí jsou k dispozici poznámky k aktualizaci.
Jak nahrávat zvuk z webového prohlížeče na Linuxu s PipeWire pomocí Nahrávání zvuku (Sound Recorder) a Helvum případně qpwgraph, článek na webu Libre Arts.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.9.
České bezpečnostní instituce, jmenovitě Vojenské zpravodajství (VZ) a Bezpečnostní informační služba (BIS), ve spolupráci s americkou Agenturou pro kybernetickou a infrastrukturní bezpečnost (CISA), Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI), Národní bezpečností agenturou (NSA) a dalšími mezinárodními partnery ze Spojeného království, Austrálie, Kanady, Německa, Nizozemska, Estonska, Ukrajiny a Lotyšska vydaly upozornění (
… více »Byla vydána (𝕏) srpnová aktualizace aneb nová verze 1.93 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.93 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Společnost Laravel stojící za stejnojmenným open source PHP frameworkem získala investici 57 milionů dolarů od společnosti Accel. Především na Laravel Cloud.
Byla vydána verze 1.81.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Řešena je také zranitelnost CVE-2024-43402. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
KDE je víc "MS Windows-like", GNOME se zase snaží více se podobat MAC OS .To by me zajimalo, kde tenhle nazor berete. Asi z defaultniho usporadani panelu (KDE dole a Gnome nahore)? Ja si v KDE vubec nepripadam jako ve Windows... naopak jsem zkusil Gnome, a to mi svou neohrabanosti nastavovani (nebo napr. file managerem) styl prace ve Windows pripominalo vic. V zasade ale nevidim nejaky duvod, tato dve prostredi s MS Windows vubec srovnavat (byly doby, kdy se tvrdilo, ze FVWM je Windows-like na rozdil od KDE!).
Vsade pisu len ze si uzivatel musi vybrat co mu vyhovuje, ale nikde nenapise podla cohoTo je jednoduché, prostě podle toho, které prostředí se mu nejvíce líbí a vyhovuje pro práci.
nejlepší bude asi pro začátek porovnat screenshoty KDE a Gnome.Docela hloupa rada (s odpustenim), jaksi ignorujici, ze to jsou screenshoty jednoho stylu techto prostredi, kterých mate na vyber docela dost, viz napr. http://www.kde-look.org/ a http://www.gnome-look.org/. Nemluve o tom, ze i usporadani desktopu je celkem flexibilni (na rozdil od Windows). Pak to dopada tak, ze si lide stezuji, ze nemaji radi KDE kvuli Taskbaru nebo Menu v okne Konsole a uz je nenapadne si to proste vypnout (resp. nejakou analogickou blbost v Gnome) atd. Nejlepsi pro zacatek je asi nainstalovat si tato prostredi obe a zkusit si v nich pracovat. Ne prohlizet si screenshoty ruznych temat, nadto jeste v defaultnim usporadani desktopu.
Tiskni Sdílej: