abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 22:22 | IT novinky

    Český telekomunikační úřad zahajuje novou etapu využívání vysokofrekvenčního rádiového spektra v pásmu 26 GHz. Toto pásmo bude od 1. 7. 2026 otevřeno pro provoz moderních bezdrátových sítí, zejména sítí páté generace (5G), pevných bezdrátových přístupových sítí (FWA) a lokálních či průmyslových sítí určených například pro výrobní areály, logistická centra nebo technologické kampusy. Současně s otevřením pásma 26 GHz přistoupil ČTÚ ke zpřístupnění informací o využívání rádiových kmitočtů v tomto pásmu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:11 | IT novinky

    Logitech představil myš Signature Comfort Plus M850 L s polstrovanou opěrkou dlaně pro větší pohodlí a sadu s touto myší a klávesnicí s integrovanou opěrkou dlaní Signature Comfort Plus Combo MK880.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:33 | IT novinky

    Gaël Duval se rozepsal o novinkách a plánech Murena a /e/OS. Počet uživatelů telefonů Murena a mobilního operačního systému /e/OS bez aplikací a služeb od Googlu se blíží 100 000. Ambicí je, aby se /e/OS stal třetí mobilní platformou v Evropě i na světě, s potenciálem dostat se i na PC. Blíží se vydání nové verze 4 s funkcemi zálohování a obnova, import e-mailů z Gmailu a rozpoznávání hlasu. Murena Workspace přinese videohovory, elektronický podpis a správu zařízení (MDM).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 15:22 | Komunita

    Dnes a zítra probíhá Ubuntu Summit 26.04. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze na YouTube. Úvodní slovo měli Mark Shuttleworth a Jon Seager.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 05:00 | Nová verze

    Lazygit byl vydán ve verzi 0.62.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) nadstavbu nad gitem.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:44 | Zajímavý článek

    Jiří Eischmann se v příspěvku na svém blogu o rozepsal o tom, kam se vyhledávání v jeho očích posledních 10 let posunulo, jaké má zkušenosti s AI vyhledáváním, proč na něm nechce záviset a jaké vyhledávací služby ho v poslední době zaujaly.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 03:33 | Nová verze

    Wayland kompozitor Labwc byl vydán ve verzi 0.20.0. Labwc je inspirován správcem oken Openbox. Postavený je na wlroots.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    26.5. 17:00 | Nová verze

    AlmaLinux OS byl vydán ve verzích 9.8 s kódovým jménem Olive Jaguar a 10.2 s kódovým jménem Lavender Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání (9.8 a 10.2). Opraveny byly zranitelnosti Copy Fail (CVE-2026-31431), Dirty FRAG, Fragnesia (CVE-2026-46300), nginx Rift (CVE-2026-42945) a SSH Keysign Pwn (CVE-2026-46333).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.5. 15:22 | IT novinky

    Seznam.cz vykázal za rok 2025 tržby v celkové hodnotě 6,454 miliardy korun. Oproti roku 2024 nárůst o 3,68 %. Zisk před zdaněním oproti předcházejícímu roku poklesl, a to o 11,21 % na 1,330 miliardy korun. Vlastní velké jazykové modely SeLLMa najdou dnes uživatelé téměř na všech seznamáckých službách. Na všechny obsahové služby byla zavedena technologie text-to-speech, díky níž si mohou uživatelé přehrát články v audio verzi namluvené

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    26.5. 13:22 | IT novinky

    Vláda představila strategické digitalizační projekty. Roadmapa zahrnuje celkem 55 projektů napříč státní správou, z toho 22 prioritních projektů vycházejících přímo z programového prohlášení vlády a 33 projektů založených na platné legislativě. Portfolio pokrývá oblasti financí, zdravotnictví, digitální identity, dat, registrů, dopravy, krizového řízení, sociálních agend i kybernetické bezpečnosti.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (12%)
     (8%)
     (2%)
     (14%)
     (31%)
     (4%)
     (7%)
     (3%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1732 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Dotaz: pomoc s instal Arch linux

    8.10.2005 19:22 transport
    pomoc s instal Arch linux
    Přečteno: 269×
    chcel by som sa opytat, ako mam nainstalovat Arch linux z instalacneho media, ak mam pristup na net iba cez edge modem zadacom. Pokial viem, tak net treba aj pri instalacii z media. Ide to vobec? vdaka

    Odpovědi

    8.10.2005 19:54 xkesh | skóre: 46 | blog: eXtempore
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pomoc s instal Arch linux
    Pokial viem, tak net treba aj pri instalacii z media.
    neni pravda.

    BTW, jestli se chystate na Arch, tak:

    Arch is targeted at more advanced Linux users, but some people feel "Arch is a good place to start". If you are a beginner and want to use Arch, just be warned that you MUST be willing to learn. Before asking any question, do your own independent research by googling, searching the Wiki, and searching the forum (and reading past FAQs). If you do that, you should be fine. Also know that many people do not want to answer the same basic questions over and over, so you are exposing yourself to that environment.

    neboli Arch Linux 0.7 (Wombat) Installation Guide
    8.10.2005 20:17 transport
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pomoc s instal Arch linux
    no ospravedlnujem sa, uz som to nasiel, ze netreba, ale aj tak mam problem s jednou vecou, z montovanim oddielov, mam jeden disk, kde mam particiu na widle(bratove),a potom tam mam swap a / kde je teraz suse linux 9.2, ked dam ponuku setmountpoint mam tam part1 az part4, je to fakt nie velmi prehladne, lebo pri tych part nie je vobec nejaky udaj o velkosti ani nic a nerad by som zmazal tu partiu widlovsku, mne by to bolo fuk, ale brat je brat
    9.10.2005 08:42 Sodalite | skóre: 18 | blog: tucnakov | Břeclav
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pomoc s instal Arch linux
    Tak se podívejte do toho SuSE Linuxu, na kterých oddílech je co nainstalované. Bude Vám na to stačit mrknout do /etc/fstab.

    Tam zjistíte, že třeba Windows je na /dev/hda1, swap na /dev/hda2 a / na /dev/hda3, takže zbývá volný oddíl na /dev/hda4. Tomu by potom odpovídaly cesty jako /dev/discs/disc0/part1part4.

    Dejte si ovšem pozor na to, až budete nastavovat lilo nebo grub a bude zapotřebí tam uvést rootovací oddíl (root=/dev/cesta_na_oddíl), tak nemůžete použít výše uvedenou cestu /dev/discs/disc0..., protože ta sloužila dříve. Dnešní Arch Linux (ovšem na CD je ještě ta starší verze) kompletně přešel na udev (devfs už nemá podporu v jádře) a ty staré cesty nejedou. Musíte tedy napsat root=/dev/hda4 (například). A taky musíte do řádku s kernelem napsat volbu devfs=nomount

    Tím se vyhnete zklamání s aktualizací Arch Linuxu. Kdybyste totiž používal stále devfs, tak byste nebyl schopný ani nabootovat po nejnovějším updatu, který se velmi doporučuje udělat. Ať už přímo po internetu nebo přes nějaké mezi CD, stažené jinde.
    Absolutní pravda je nepoznatelná. Všechny ostatní jsou jenom soukromé lži.
    9.10.2005 08:50 Standa | skóre: 21 | blog: Linux prakticky
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pomoc s instal Arch linux
    No, podle toho co pises linuxu rozhodne moc nerozumis a nejsi ochoten ani poradne cist manual, natoz help k prikazum. Partice vyjedes prikazem:

    fdisk -l /dev/hda (pripadne /dev/hdb, /dev/hdc, podle toho, kde mas disk)

    Jinak Arch je vynikajici, az na naprosto nesmyslne zavislosti, ty si budes muset editovat sam (ja se bez toho neobesel).

    Standa
    9.10.2005 13:08 transport
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pomoc s instal Arch linux
    ano guru nie som v linuxoch, ale to mountovanie je v tom instalatore neprehladne, tu je vypis disku:
    Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
    /dev/hda1   *           1         637     5116671    7  HPFS/NTFS
    /dev/hda2             638        8184    60621277+   f  W95 Ext'd (LBA)
    /dev/hda3            8185        8272      706860   82  Linux swap / Solaris
    /dev/hda4            8273        9729    11703352+  83  Linux
    /dev/hda5             638        8184    60621246    7  HPFS/NTFS
    takze, ked to instalujem mam brat, ze /discks/disc0/part5 je ta particia, kde je win xp
    10.10.2005 07:44 Sodalite | skóre: 18 | blog: tucnakov | Břeclav
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pomoc s instal Arch linux
    Tak se na to podíváme: /dev/hda1 a /dev/hda5 jsou oddíly zformátované jako NTFS, takže s největší pravděpodobností jsou to ty pro Windows XP. /dev/hda3 a /dev/hda4 jsou zřejmě od toho SuSE s tím, že 3 ja swap (odkládací oddíl) a 4 je normální ext2/3. Zbývá poslední /dev/hda2, kde je naformátovaný asi FAT32. Do kterého to budete chtít instalovat?

    Buď si smažete SuSE a nainstalujete tam Arch, nebo máte volnou tu /dev/hda2, potom instalujte Arch do ní a jako swap použijte už ten hotový swap na /dev/hda3. Potom Vám pojede jak SuSE tak Arch bez problémů. A windows taky.

    PS: Doporučuju si ovšem nastudovat úpravu Grubu (menu.lst) popřípadě Lila (lilo.conf), protože Arch Linux to nedělá automaticky a mohlo by ses stát, že už nenabootujete, když to nebudete mít správně (jedná se hlavně o ty XP)
    Absolutní pravda je nepoznatelná. Všechny ostatní jsou jenom soukromé lži.
    10.10.2005 22:00 transport
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pomoc s instal Arch linux
    mam v tom troska zmatok, lebo ja som ten disk nedelil, urcite by som ho rozdelil inak, ale matie ma jedna vec, ze preco /dev/hda2 a dev/hda5 zacina aj konci na tom istom cisle: start 638 end 8184, akurat pocet blokov nie je rovnaky
    10.10.2005 22:30 Vlastimil Ott | skóre: 66 | blog: Plastique | Opava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pomoc s instal Arch linux
    Protože hda2 je rozšířený oddíl. Byl vytvořen jako druhý, pak byla vytvořena mimo něj 3 a 4 a nakonec byla v tom rozšířeném oddíle vytvořena 5. Tak to mívaly Windows nejraději - jinak to mnohdy ani nešlo. Trochu nestandardní je, že v rámci rozšířeného oddílu asi měla být vytvořena trojka, ale viditelně to windows nevadí...
    Práce: Liberix, o.p.s. | Blog: OpensourceBlog.cz | Online kurz Zlatý WordPress
    11.10.2005 17:17 transport
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pomoc s instal Arch linux
    rozhodol som sa, ze to spravim inak a to nasledovne: /dev/hda3 kde je teraz swap a /dev/hda4 kde je ext3 suse linuxu poslem k certu a tu extended rozsirim na max, cize na /dev/hda ostanu iba dva oddiely /dev/hda1 a dev/hda2 ktora je teraz extend, na obidvoch oddieloch bude NTFS a budu pre windows

    mam jeden hard, ten dam na slave ako /dev/hdb a hodim nan iba Arch linux

    chcem sa spytat, ale na jednu vec, potrebujem nabootovat windows aj arch a aby grub alebo lilo bolo na disku /dev/hda pre pripad, zeby som nahodou chcel vybrat ten disk /dev/hdb a aby isiel potom nabotovat, ten windows

    fakt sa v tomto az tak nevyznam, takze by som bol velmi vdacny, keby ste mi pomohli ako vlastne dostat grub na ten disk /dev/hda a ako ho editovat, aby isiel rozbehat windows aj Arch linux, vdaka
    11.10.2005 17:38 Vlastimil Ott | skóre: 66 | blog: Plastique | Opava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pomoc s instal Arch linux
    http://www.abclinuxu.cz/clanky/show/56985

    http://www.abclinuxu.cz/clanky/show/36780

    http://www.abclinuxu.cz/clanky/show/73846
    Práce: Liberix, o.p.s. | Blog: OpensourceBlog.cz | Online kurz Zlatý WordPress
    11.10.2005 18:24 transport
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pomoc s instal Arch linux
    no precital som si to, troska mi to objasnilo situaciu, ale stale neviem jednu vec, keby som chcel pouzit trebars grub a mam na /dev/hda windows a na /dev/hdb arch a kod dam do MBR /dev/hda, tak ale konfigurak bude na /dev/hdb v napr /boot/grub/menu.lst, ked vyberiem disk /dev/hdb, tak nenabotujem, ze???
    11.10.2005 18:32 Vlastimil Ott | skóre: 66 | blog: Plastique | Opava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pomoc s instal Arch linux
    a kod dam do MBR /dev/hda

    Pokud se nepletu, MBR je jenom jeden. Disky mají pouze boot sector. Takže tvé tvrzení není správné.

    Ohledně dalších věcí: nejsem si jistý, asi máš pravdu. Řešením je dát zavaděč do MBR.
    Práce: Liberix, o.p.s. | Blog: OpensourceBlog.cz | Online kurz Zlatý WordPress

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.