abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 19:44 | IT novinky

    Microsoft představil Azure Linux 4.0 a Azure Container Linux. Na konferenci Open Source Summit North America 2026 organizované konsorciem Linux Foundation a sponzorované také Microsoftem. Azure Linux 4.0 vychází z Fedora Linuxu. Azure Container Linux je založen na projektu Flatcar. Azure Linux (GitHub, Wikipedie) byl původně znám jako CBL-Mariner.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:22 | Zajímavý článek

    Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 165 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 10:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 9.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a informačním videu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    dnes 09:33 | IT novinky

    Firefox 151 podporuje Web Serial API. Pro komunikaci s různými mikrokontroléry připojenými přes USB nebo sériové porty už není nutné spouštět Chrome nebo na Chromiu postavené webové prohlížeče.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 04:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 8.0 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 148. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:33 | Bezpečnostní upozornění

    Ve FreeBSD byla nalezena a opravena zranitelnost FatGid aneb CVE-2026-45250. Jedná se o lokální eskalaci práv. Neprivilegovaný uživatel se může stát rootem.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:33 | IT novinky

    Společnost Flipper Devices oznámila Flipper One. Zcela nový Flipper postavený od nuly. Jedná se o open-source linuxovou platformu založenou na čipu Rockchip RK3576. Hledají se dobrovolníci pro pomoc s dokončením vývoje (ovladače, testování, tvorba modulů).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 14:00 | Nová verze

    Vývojáři Wine oznámili vydání verze 2.0 knihovny vkd3d pro překlad volání Direct3D na Vulkan. Přehled novinek na GitLabu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:33 | Nová verze

    Společnost Red Hat oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu (RHEL) 10.2 a 9.8. Vedle nových vlastností a oprav chyb přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Vypíchnout lze CLI AI asistenta goose. Podrobnosti v poznámkách k vydání (10.2 a 9.8).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:11 | Nová verze

    Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 30 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (12%)
     (8%)
     (2%)
     (14%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (3%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1684 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Dotaz: Aktualizacia Ubuntu 5.04 na 5.10

    13.10.2005 13:03 NzPerX
    Aktualizacia Ubuntu 5.04 na 5.10
    Přečteno: 163×
    Uz ste niekto skusali 'preplacnut' Ubutnu 5.04 Hoary novou verziou 5.10 alias 'sviznym jazvecom' :-) ? Chcem upgradeovat pracovny stroj a nemoze byt dlho mimo prevadzky. Su s upgradeovanim problemy alebo to prebieha viac menej bezbolestne?

    Dakujem za vase skusenosti.

    NzPerX

    Odpovědi

    13.10.2005 16:18 Jiri Bajer | skóre: 34 | blog: Sarimuv koutek | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Aktualizacia Ubuntu 5.04 na 5.10
    Ahoj, uz od RC jedu na breezym, upgradoval jsem jak z wartyho, tak z hoaryho "nazivo" a problemy nejsou. Pokud ti zustanou nejake balicky "not upgraded" i po dist-upgrade, zkus pustit dselect a prekontrolovat konflikty, popr. odinstalovat to, co brani upgradu.

    Jelikoz jsem pouzival ooo 1.x, musel jsem po upgradu jeste odstranit openoffice.org a pridat openoffice.org2.

    /etc/apt/sources.list:
    deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu breezy main restricted
    deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu breezy universe
    deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu breezy multiverse
    deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu breezy-updates main restricted
    deb http://security.ubuntu.com/ubuntu breezy-security main restricted
    
    apt-get update && apt-get dist-upgrade

    Just works! (TM) ;-)
    14.5.2006 20:07 Anna
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Aktualizacia Ubuntu 5.04 na 5.10
    Funguje tenhle postup i pri upgradu z KUBUNTU 5.04 na UBUNTU 5.10? v KUBUNTU 5.04 mam zcela rozhozene KDE, nic nefunguje, tak jak ma. Chci zkusit ciste UBUNTU.
    17.10.2005 14:44 tom4 | skóre: 4
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Aktualizacia Ubuntu 5.04 na 5.10
    Já měl jen problém s QWERTY klávesnicí, ale už jsem ho vyřešil. Mohl by se vyskytnout u více lidí, kteří používali QWERTY nebo i nějakou další jinou než základní variantu rozložení pro daný jazyk. Obvyklým řešením totiž bylo použít klávesovou mapu "cz_qwerty", kterou jsem měl nastavenou i ručně v souboru /etc/X11/xorg.conf (používám totiž i další prostředí než Gnome a KDE, pro které mi klávesnice nastavená přes GUI nefunguje). Nevím jestli se problém při upgradu vyskytuje i lidem s QWERTY klávesnicí nastavenou jen přes klikací rozhraní Ubuntu, ale pravděpodobně ano, pokud měli také vybrané rozložení cz_qwerty. V Breezym už tato klávesová mapa není a tak po upgradu fungovala pouze anglická klávesnice, i když Gnome dockjet pro přepínání klavesnice zdánlivě fungoval. Při pokusu o změnu nastavení klávesnice přes GUI mi pak vyskakovala chybová hláška a nešlo to rozložení cz_qwerty odstranit. Nakonec jsem přišel na to, že nesmím odklikávat okna s chybovými hláškami, ale vrátit se do okna nastavení klávesnice pomocí myši nebo alt-tab, odstranit rozložení cz_qwerty, přidat rozložení cz varianta qwerty a pak teprv okna chybových hlášek zavřít. Pokud pak chcete mít možnost přepínání na úrovni X serveru i mimo Gnome/KDE, změna xorg.conf vypadá následovně:

    Staré nastavení:
    Section "InputDevice"
    	Identifier	"Generic Keyboard"
    	Driver		"keyboard"
    	Option		"CoreKeyboard"
    	Option		"XkbRules"	"xorg"
    	Option		"XkbModel"	"pc105"
    	Option		"XkbLayout"	"us,cz_qwerty"
    	Option		"XkbOptions"	"grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll"
    EndSection
    
    Nové nastavení:
    Section "InputDevice"
    	Identifier	"Generic Keyboard"
    	Driver		"keyboard"
    	Option		"CoreKeyboard"
    	Option		"XkbRules"	"xorg"
    	Option		"XkbModel"	"pc105"
    	Option		"XkbLayout"	"us,cz"
    	Option		"XkbVariant"	",qwerty"
    	Option		"XkbOptions"	"grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll"
    EndSection
    
    cezz avatar 14.5.2006 22:42 cezz | skóre: 24 | blog: dm6
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Aktualizacia Ubuntu 5.04 na 5.10
    No u mna to nebolo bez problemov.. pri boote to hodilo chybu pocas mountovania FS.. ale iba obcas.. neprisiel som na to preco, kazdopadne zalohovanie /home a instalacia nanovo vsetko poriesila a je to pomerne rychlo hotove ;)
    Computers are not intelligent. They only think they are.
    cezz avatar 14.5.2006 22:43 cezz | skóre: 24 | blog: dm6
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Aktualizacia Ubuntu 5.04 na 5.10
    a priprav sa na ~50 updatov denne ;)
    Computers are not intelligent. They only think they are.
    16.5.2006 19:07 Anna
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Aktualizacia Ubuntu 5.04 na 5.10
    Tak to neee, abych to cele predelavala a updatovala, radsi dam novy install.
    2.6.2006 10:10 dave
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Aktualizacia Ubuntu 5.04 na 5.10
    Ahoj, vsude mozne te shanim a zatim bezuspesne! Shorel mi disk a prisel jsem o obsah i link na ebookz. Jeden cas jsem ti delal i neoficialni mirror, psal jsem ti... snad si vzpomenes. Chtel jsem se zeptat jak ten vas projekt vypada, jeste se o to starate a pridavate?? Je to vazne brutalni, nedovedu si vubec predstavit kolik v tom musi byt prace.

    Jako dukaz si pamatuju heslo, ktere jsi mi na ebookz poslal... Prosim, kontaktuj me na foceni/@/gmail.com, budu ti moc vdecny a rad zas vypomuzu (mirror, atp).

    Diky a zatim! ;)

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.