V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
# chroot /mnt/sysimage # grub-install /dev/hdapripadne spustit grub a zadat prikazy:
# chroot /mnt/sysimage # grub grub> root (hd0,0) (kde je /boot partition) grub> setup (hd0) (Nainstalovat grub do MBR) grub> quit (ukoncit grub shell)Radek
boot:
napises
boot: root=/dev/hdx
za hdx si samozrejme doplnis particiu kde mas linux
potom znova spustis lilo a malo by to ist.
cd /etc
lilo -t
lilo
P.S. inac ak by si to hodil do googla, tak riesenie najdes a nemusel
by si cakat na odpoved
P.S.2 to nieco moze byt napriklad aj instalacne cd tej fedory, ale istejsie je
nejake live cd pripadne jednodisketova distribucia tomsrtbt
INRO: Take nechci ubirat z tvych kvalit, ale....
sili ma v nadpise dobre napsane MBR a v textu se seknout mohl. mel bys byt ke komunite linuxaku trosku loajalnejsi, to Windowsaci jsou arogantni. Linux je budoucnost a cim vice lidi jej bude ovladat, tak tim lepe nemyslis?
Jinak pokud mas nainstalovane WINy a na to hodis Linux distribuci, tak vetsinou se MBR hazi na hda coz ve vetsine prikladu je WIN oddil, ale tu je kamen urazu, Winy totiz museji byt casto zformatovany a nejlepe oddily odstraneny fdiskem, timpadem po opetovne instalaci winu ti Linux zustane, jenze WIN je tak blby ze nepozna ze mas LINUX a nehodi ti moznost volby BOOTovani systemu to taky dozajista vis. Takze tak se maze MBR.
Tiskni
Sdílej: