V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.
Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.
Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
nemas nahodou jen problem s biosem? spis tak v jeho nastaveni a ne v tom, ze by byl starej a blbej...
vypoj vsechny zarizeni z ze vsech ksand.
najumpruj disk na single master (hlavne zadny limit drive to neco, co jsem kdysi zahlidl - to je braindead nastaveni) (ja teda preferuji - cable select pred master/slave - zatim me cable select nikdy nezklamal a funguji na tom nastaveni uz 8 let (urcite od dob 180MB quantumu [nebo mozna uz od 40MB seagata to uz si nejsem tak jisty] bez nejmensich problemu) a zapoj ho na konec ksandy
v biosu dej uplne vsechny ctyri zarizeni na typ auto, mode auto - pripadne mode lba
taky si zkontroluj v biosu, jestli mas nastaveny pouzivani obou ide kanalu (to, ze se bios pokusi detekovat a pouzivat zarizeni na obou ksandach). - nejcastejsi bios z doby i430 a i440 chipsetu je od award-u, tak v tom to najdes v integrated peripherials a volby on-chip primary pci ide a on-chip secondary pci ide - oboji enabled a taky v integrated peripherials ide primary/secondary master/slave pio/udma na auto.
jestli se nerozbehne ani po tomdle, tak je to tak zraly na pci ide radic - treba ten kouwell co jsem napsal - nebo jestli nemas ani malej disk ze kteryho by si bootoval, tak to mozna bude chtit radic s vlastnim biosem, aby si byl schopnej z toho disku bootovat, jestli je ta deska tak blba, tak nepredpokladam, ze dokaze zinicializovat jinej radic a bootovat z nej, pokud nebude mit vlastni bios...
440bx uz urcite umi aspon ultra ata 33 a to je skoro jako synonimum pro to, ze to technologicky umi disky do 164GB (nebo nekde kolem 164GB, nevim kde presne je ta hranice...).
btw: todle nema uz s linuxem nic spolecnyho...
) - ultra ata 66 dneska staci kazdymu... a uata 100 pro 10k otackovy disky a cokoliv lepsiho jen pro varianty s 8megama cache a tusim nutnost pro disky s vic jak 164GB a vic nez jednim uzivatelem nebo stupidnim OS, ktery nedokaze dostatecne efektivne cachovat - pripadne pro konfigurace s malo ram)
Tiskni
Sdílej: