Do 13. února běží na Steamu přehlídka nadcházejících her Festival Steam Next | únor 2023 doplněná demoverzemi, přenosy a dalšími aktivitami. Demoverze lze hrát zdarma.
Byl vydán xorg-server 21.1.7. Mimo jiné je řešena zranitelnost CVE-2023-0494 zneužitelná k lokální eskalaci práv (pokud X server běží pod právy roota).
Fedora 38 nabídne celý Flathub. Od Fedory 35 platí, že pokud si v edici Workstation při úvodním nastavení povolíte zdroje třetích stran, nastaví se vám mezi těmito zdroji také Flathub. Ten k dnešnímu dni nabízí zhruba 2000 aplikací ve formátu Flatpak, mezi nimiž naleznete i ty proprietární, které ve Fedoře nejsou k dispozici. Doteď se ale Flathub nastavoval pouze ve filtrované podobě. Dokud si uživatel sám Flathub nepřidal, měl z tohoto
… více »Memtest86+ (Wikipedie), svobodný nástroj pro kontrolu operační paměti, byl vydán ve verzi 6.10. Hlavní novinkou je podpora Secure Bootu.
Fathy Boundjadj představil webový prohlížeč běžící v terminálu s názvem Carbonyl. Postaven je na Chromiu. Podobný prohlížeč je Browsh. Ten je postaven na Firefoxu.
Byla vydána nová verze 33.1, tj. první stabilní verze nové řady 33, svobodného multimediálního centra MythTV (Wikipedie). Přehled novinek a vylepšení v poznámkách k vydání.
OpenTTD (Wikipedie), tj. open source klon počítačové hry Transport Tycoon Deluxe, byl vydán v nové stabilní verzi 13.0. Přehled novinek v seznamu změn. OpenTTD lze instalovat také ze Steamu.
Jako každý měsíc je zde Virtuální Bastlírna s novinkami ze světa bastlení, elektroniky, vědy a techniky. Tento měsíc se navíc opravdu urodilo. Co si tedy bastlíři z projektu MacGyver.sh připravili? Ze světa software například zajímavá betaverze LTSpice 17.1, která umí počítat charakteristiku spínaných zdrojů z tranzientní simulace. Zároveň je tu první release candidate KiCADu 7 a brzy by měla být plnohodnotná verze 7. Nebo třeba
… více »Na YouTube byl představen projekt Open Assistant. Dle vývojářů se jedná o open source alternativu k ChatGPT aneb konverzační umělou inteligenci pro každého. Vývoj probíhá na GitHubu.
Fedora Magazine informuje o Shell & Display Next hackfestu zaměřeném na vylepšení podpory HDR, VRR a dalších grafických technologií na Linuxu. Hackfest proběhne 24. až 26. dubna v Brně.
S laskavým přispěním zde zúčastněných a průzkumem internetu bylo nalezeno řešení, které uvádím s výpisem nastavení virtuálních hostů z konfiguračního souboru Apache pro případ, že kdyby někdo podobný problém někdy řešil, aby měl snažší práci.
Princip je jednoduše v tom, že oba hosty napíšeme dvakrát. Jednou oba pro port 80 a podruhé oba pro port 443 s tím, že ssl.neco.xx:80
provede jen přesměrování stejně jako www.neco.xx:443
. Naproti tomu www.neco.xx:80
a ssl.neco.xx:443
jsou vlastní virtuální hosté, kteří se budou používat. Tím se zajistí, že zadáme-li v prohlížeči https://www.neco.xx
, změní se to samo na http://www.neco.xx
a podobně http://ssl.neco.xx
se samo změní na https://ssl.neco.xx
. Www běží tedy jen přes http
a ssl jen přes https
. Protokol použitý se mění s ohledem na název domény a bez ohledu na protokol zadaný v prohlížeči.
Výpis konfigurace
#Konfigurace virtuálních hostů na jedné #IP-adrese tak, že s www se komunikuje jen #pomocí protokolu HTTP a se ssl jen pomocí #protokolu HTTPS. O změnu použitého protokolu #se stará modul mod_rewrite, který přesměruje #požadavky s nechtěným protokolem na kýžený #protokol. #Vyhodnocení požadavků na portu 80 NameVirtualHost 192.168.1.4:80 <VirtualHost 192.168.1.4:80> ServerName www.neco.xx DocumentRoot /www/http #ostatní nastavení </VirtualHost> #Virtuální host, který se stará jen o přesměrování #z HTTP na HTTPS pro ssl.neco.xx <VirtualHost 192.168.1.4:80> ServerName ssl.neco.xx DocumentRoot /www/https #Přepsání lokátoru URL tak, aby místo HTTP začínal HTTPS RewriteEngine On RewriteRule ^/(.*) https://%{SERVER_NAME}/$1 [L,R] </VirtualHost> #Vyhodnocení požadavků na portu 443 NameVirtualHost 192.168.1.4:443 <IfDefine SSL> #je-li zaveden modul mod_ssl... <VirtualHost 192.168.1.4:443> ServerName ssl.neco.xx DocumentRoot /www/https SSLEngine On SSLCipherSuite ALL:!ADH:!EXPORT56:RC4+RSA:+HIGH:+MEDIUM:+LOW:+SSLv2:+EXP:+eN:ULL SSLCertificateFile ssl/server.crt SSLCertificateKeyFile ssl/server.key </VirtualHost> </IfDefine> #Virtuální host, který se stará o případné přesměrování #z HTTPS na HTTP pro www.neco.xx <VirtualHost 192.168.1.4:443> ServerName www.neco.xx DocumentRoot /www/http #Přepsání lokátoru URL tak, aby místo HTTPS začínal HTTP RewriteEngine On RewriteRule ^/(.*) http://%{SERVER_NAME}/$1 [L,R] </VirtualHost>IP-adresa je tu 192.168.1.4, ale může být (samozřejmě) jakákoliv jiná
RedirectMatch ^/$ https://ssl.example.org/
Tiskni
Sdílej: