Byly nalezeny a opraveny bezpečnostní chyby CVE-2024-38812 a CVE-2024-38813 s CVSS 9.8 a 7.5 ve VMware vCenter Server. Jedná se o vzdálené spouštění příkazů (RCE) a eskalaci oprávnění.
MojeID rozdává bezpečnostní klíče (tokeny) GoTrust Idem Key pro přístup k online službám veřejné správy (NIA). Ti, kteří již mají, mohou získat tablet ve slosování.
Společnosti Nintendo a Pokémon žalují společnost Pocketpair. Její hra Palworld prý porušuje patenty Nintendo a Pokémon.
RabbitMQ (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 4.0. RabbitMQ je open source messaging a streaming broker napsaný v programovacím jazyce Erlang. Implementuje protokoly AMQP 0-9-1, AMQP 1.0, RabbitMQ Streams, MQTT a STOMP a v HTTP a WebSockets Web STOMP plugin, Web MQTT plugin a management plugin.
Po půl roce vývoje od vydání verze 46 bylo vydáno GNOME 47 s kódovým názvem Denver. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 6.3. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Uživatele Windows a Microsoft 365 Business a Enterprise mohou oficiálně používat Python v Excelu. Spolu s knihovnami jako pandas, Matplotlib a NLTK. Jedná se o spolupráci s Anacondou. Microsoft si tento "vynález integrace tabulkových procesorů s externími prostředími" patentoval: US12026560B2. Už před podáním patentu ale mohli uživatelé pro Python v Excelu používat například PyXLL. LibreOffice / OpenOffice.org měl PyUNO.
Provoz Mozilla.social, tj. instance Mastodonu provozované Mozillou, bude 17. prosince 2024 ukončen.
Byla vydána nová major verze 6 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení jsou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, Ubuntu 24.04, Debian 12, Fedora 39, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
Exploze osobních komunikačních zařízení v Libanonu zabily osm lidí, přibližně 2750 lidí je zraněno. Zhruba 200 jich je v kritickém stavu.
%mplayer
mplayer: error while loading shared libraries: libdirectfb-0.9.so.22: cannot open shared object file: No such file or directory
%
mplayer -vo helpa pak treba
mplayer -vo x11
.
Failed dependencies:
libdirectfb-0.9.so.21()(64bit) is needed by
MPlayer-1.0pre7-pm.2
liblzo.so.1()(64bit) is needed by MPlayer-1.0pre7-pm.2
Co hlásí locate?ldd `type -p mplayer`|grep found
vam rekne, ktere dynamicke knihovny chybi mplayeru. Tyto chybejici knihovny nainstalujte. K nalezeni spravnych balicku pouzijte nejaky distribucni nastroj nebo muzete zkusit http://rpmfind.net.
Prejmenovani knihovny nedelejte, posledni dve cisla udavaji verzi knihovny, mezi temito verzemi se muze zmenit API.
Pokud pozadovane knihovny nainstalovane mate, ale presto je linker nedokaze najit, ujistete se, ze v /etc/ld.so.conf mate k nim uvedenou cestu. Pokud ne, opravte a vytvorte novou cache prikazem ldconfig
.
Pokud mate v systemu 64bitove i 32bitove knihovny, nechte si poradit od nekoho, kdo ma s takovym systemem zkusenosti (ja to nejsem).
Nakonec muzete zkusit nainstalovat devel-balicky a mplayer zkompilovat ze zdrojaku. Pokud chcete pouzivat mplayer pod X, tak directfb skutecne neni potreba.
libdirectfb-0.9.so.22 -> libdirectfb-0.9.so.24.0.0 libdirect-0.9.so.22 -> libdirect-0.9.so.24.0.0 libfusion-0.9.so.22 -> libfusion-0.9.so.24.0.0
Tiskni Sdílej: