Tomáš Matějíček vydal nové verze živé linuxové distribuce Slax: 15.0.1 založenou na Slackware-current a 11.6.0 založenou na Debianu 11.6 Bullseye. S novou verzí souborového systému DynFileFS.
The Document Foundation oznámila vydání nové major verze 7.5 svobodného kancelářského balíku LibreOffice. Podrobný přehled nových vlastností i s náhledy v poznámkách k vydání (cs) nebo také na Youtube a PeerTube.
Penpot je open source webová platforma pro designování a prototypování. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MPL-2.0 (Mozilla Public License 2.0). Včera vydána verze 0.17 byla prohlášena za první stabilní verzi (Twitter). Videoukázky na YouTube.
Po půl roce od vydání verze 2.36 byla vydána nová verze 2.37 knihovny glibc (GNU C Library). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Po půl roce od vydání verze 1.19 byla vydána nová verze 1.20 programovacího jazyka Go (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
V úterý 7. února odpoledne budou vydány verze 3.0.8, 1.1.1t a 1.0.2zg kryptografické knihovny OpenSSL. Opravena bude vážná bezpečnostní chyba.
Společnost Backblaze zveřejnila statistiky spolehlivosti pevných disků používaných ve svých datových centrech za rok 2022. Ke konci roku 2022 vlastnila 235 608 pevných disků. Průměrná AFR (Annualized Failure Rate), tj. pravděpodobnost, že disk během roku selže, stoupla na 1,37 %. V roce 2021 to bylo 1,01 %. V roce 2020 to bylo 0,93 %. V roce 2019 to bylo 1,89 %. V roce 2018 to bylo 1,25 %. V roce 2017 to bylo 1,77 %. V roce 2016 to bylo 1,95 %.
Firma System76 na blogu představuje lednové novinky v desktopovém prostředí COSMIC, které vyvíjí pro vlastní distribuci Pop!_OS. Pod githubovým profilem se objevil také nový repozitář core – „neměnný“ základ systému s transakčními aktualizacemi založenými na souborovém systému Btrfs.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 126 (pdf), HackSpace 63 (pdf), Wireframe 70 (pdf), Custom PC 234 (pdf) a Hello World 20 (pdf).
Linuxová distribuce elementary OS byla vydána ve verzi 7 „Horus“. Založená je na Ubuntu 22.04. Přináší zjednodušený instalátor, offline aktualizace, četná vylepšení desktopového prostředí Pantheon a balíku aplikací, např. přepracovaný hudební přehrávač aj.
Má verze 10 placenou (Pro) i neplacenou verzi?openSUSE
Jaké jsou rozdíly mezi placenou a neplacenou verzí?neplacená: jen ke stažení, žádná krabice s DVD + příručkou, pokud vím, tak chybí některé komerční programy.
Kolik místa na disku zabede instalace SuSe 10? Raději nějaká maximální - prostě raději víc.počítej 3 GB
Prostě je VPOHODĚ možné provozovat 64ku jako hlavní OS?jo
- Odpověď na první otázku nechápu.Co nechápeš na distribuci OpenSUSE ?
- Takže řekněme 5GB mě bude určitě stačit (když tam nebudu nic přidávat)?Řekněme, že 3GB budou stačit.
- OK a je nějaký důvod proč instalovat 32bitovou verzi když mám 64bit CPU?Nic mě nenapadá ... DVD Shrink už jede pod Wine, MPlayer přehrává WMV
To celkem nehraje roli, tak jako tak potřebuje přebootovat s nově nainstalovaným jádrem a moduly. Jestli to udělá až po nainstalování všech balíčků nebo hned po prvním médiu (kde jsou všechny kernel-*
), je celkem jedno.
V nastaveni v sekci firewall lze firewall zapnout nebo vypnout. Kdyz dam zapnout, ukaze se vedle volba sshd zapnout/vypnout. Kdyz vyrewall vypnu sshd zmizi, jak to spolu souvisi nechapu.
Problém je spíš ve formulaci (i když mám stejně jako kolega pocit, že je tam povolit, ne zapnout). Ta volba nerozhoduje o tom, zda poběží sshd
(to poběží v každém případě), ale o tom, zda bude v konfiguraci SuSEfirewall2 povolen přístup zvenku na TCP port 22 (tj. na ssh). Když zakážete spouštění SuSEfirewall2 jako takového, tato volba ztratí smysl.
To musíte vědět spíš vy, co na tom hodláte provozovat.
ten samej fdisk jak je od MS?
Ne, lepší. Aspoň z mého pohledu - např. po každé jednotlivé operaci nemusím na kafe, než "zkontroluje integritu" :-)
Tiskni
Sdílej: