Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 165 (pdf).
Byla vydána verze 9.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a informačním videu.
Firefox 151 podporuje Web Serial API. Pro komunikaci s různými mikrokontroléry připojenými přes USB nebo sériové porty už není nutné spouštět Chrome nebo na Chromiu postavené webové prohlížeče.
Byla vydána nová stabilní verze 8.0 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 148. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Ve FreeBSD byla nalezena a opravena zranitelnost FatGid aneb CVE-2026-45250. Jedná se o lokální eskalaci práv. Neprivilegovaný uživatel se může stát rootem.
Společnost Flipper Devices oznámila Flipper One. Zcela nový Flipper postavený od nuly. Jedná se o open-source linuxovou platformu založenou na čipu Rockchip RK3576. Hledají se dobrovolníci pro pomoc s dokončením vývoje (ovladače, testování, tvorba modulů).
Vývojáři Wine oznámili vydání verze 2.0 knihovny vkd3d pro překlad volání Direct3D na Vulkan. Přehled novinek na GitLabu.
Společnost Red Hat oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu (RHEL) 10.2 a 9.8. Vedle nových vlastností a oprav chyb přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Vypíchnout lze CLI AI asistenta goose. Podrobnosti v poznámkách k vydání (10.2 a 9.8).
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 30 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána nová verze 7.0 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Armstrong bylo vybráno na počest amerického jazzového trumpetisty a zpěváka Louise Armstronga (What A Wonderful World).
Včera jsem "nechtěně" strávil půl dne instalováním Debian Sarge pomocí netinstall CD na mém "starém" dobrém testovacím počítači (ASUSP3B + Celeron 300@450, 192 MB RAM, Matrox G200. Instalace proběhla vždy normálně bez problémů až na pár hlášek že chybějí ty a ty moduly, ale že budou později dohrány.Normálka. Co bylo divné je po rebootu do nového systému se vůbec nenatáhlo pár modulů a všechny tyto nenatažené moduly byly provázeny hláškou
FATAL: Could not load /lib/modules/2.6.8-2-386/modules.dep
Po přihlášení a vypsání modulů na mě vykouklo jen zhruba 10-15 nahraných modulů, tedy rozhodně ne moduly přes víc jak jendu obrazovku, jak už to bývá. Pokus o natažení modulu síťové karty 8390 končil stejnou hláškou o tom že nemůže nahrát modules.dep přitom běžnou kontrolou se na uvedené cestě soubor modules.dep vyskytoval. Nesetkali jste se s něčím podobným nahodou?
Nakonec jsem to vyřešil tím že jsem přimountoval moji rozchozenou instalaci Debian Sarge a nainstaloval odtamtud ručně kernel-image-2.6.8-2-686_2.6.8-16_i386.deb. Pak už vše chodilo jak mělo.
Tiskni
Sdílej: