Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Stručná odpověď - ne, nic takového neexistuje. Jaksi z principu věci neexistuje na světě síla, která by mi mohla zabránit nastavit si na svém počítači naprosto libovolnou IP adresu.
Lze se proti tomu různě bránit, například switchem s filtrací na 3. vrstvě, takže ta "neoprávněně" nastavená adresa nebude fungovat a ničemu neublíží. Tyto ochrany jsou ale jednak poměrně drahé a jednak silně závislé na konkrétním uspořádání sítě.
iptablesna serveru a to zpusobem ze kazdy ucastnik ma jen jednu ip a hw adresou se kterou muze ven. Coz znamena ze kdyz si hodi jinou tak mu to stejne nepujde.
Obecně ovšem platí, že jakoukoliv ochranu tohoto typu (ať už pomocí switchů, pomocí iptables a podobně) může implementovat pouze ten, kdo administruje danou síť jako celek. Obávám se ale, že původní tazatel měl namysli, jak se může bránit on jako koncový uživatel před jiným koncovým uživatelem. A v takové situaci se skutečně nedá bránit vůbec nijak.
Napiste oznaceni (Super Stack 3300, 4400... Baseline..) poradim vam co s nimi..
Vesmes vsechny maji RS232 konzoli, potrebujete krizeny seriovy kabel, defaultni nastaveni je 19200 bd, 8 bit, bez parity ,1 stop bit, username: admin, heslo je prazdne..
Nicmene L3 funkcionalita je az ve velmi drahych radach..
Hmm, ani jeden z nich neumi zachazet s treti vrstvou :(
4400 je velmi dobra rada, posledni sw umi i shaping na 2 vrstve (po 1Mbit) QOS a pod, mozna by slo jit touto cestou.. ale to uz jsme dost OT
Tiskni
Sdílej: