abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 02:33 | Nová verze

    Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 01:33 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:33 | Zajímavý software

    Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:33 | Nová verze

    Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 03:33 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 02:33 | Nová verze

    Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:33 | Komunita

    Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.7. 16:55 | Nová verze

    Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.7. 16:22 | Komunita

    Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    2.7. 11:55 | Zajímavý software

    Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 38
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (28%)
     (7%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 349 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Dotaz: kde se nachází všechny fonty a co je vlastně spravuje?

    19.11.2005 14:30 Jack Raven | skóre: 8 | blog: RavenBlog | Trutnov
    kde se nachází všechny fonty a co je vlastně spravuje?
    Přečteno: 139×
    Ahoj,

    tohle se může zdát jako docela banální dotaz, ale věřte, že po chvíli pátrání v tom mám takový zmatek, že vlastně nevím co je co.

    V Debianu[Sarge 3.1 stable/testing] jsem si ke xorgu nainstaloval fonty xfonts-biznet(100,75,base), msttcorefonts, terminus ... a různé další balíky, které podporují kódování ISO8859-2 nebo CP1250. Nainstaloval jsem si také defoma a dfontmgr a různé další nástroje pro správu fontů. V xfontsel je vidět opravdu všechno, co jsem si do počítače nainstaloval, ale v ovládacím centru KDE je jenom pár základních fontů + msttcorefonty. Nenajdu tam ani Helveticu ani nic podobného. Stejná situace například s konzolí(konsole), kde si můžu nastavit také jenom pár základních písem + naštěstí Terminus.

    Nevím, jak mám do programů jako konsole, kontrolcenter a dalších přidat všechny fonty, které v počítači mám. V konfiguraci xorgu mám několik řádků s údajným umístěním fontů, ale myslím, že by měl stačit pouze řádek s "unix:7100", protože když zapoznámkuju řádky s umístěním ostatních fontů a xka restartuju, nemá to na to prakticky žádný vliv - žádné fonty nepřibudou ani nezmizí.

    Může mi teda prosím někdo říct, jak to vlastně je?
    Časem zjistíš, že mít něco není tak příjemné jako toužit po tom.

    Odpovědi

    19.11.2005 23:46 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: kde se nachází všechny fonty a co je vlastně spravuje?
    K té poslední části: unix:7100 znamená, že se X server má připojit k X Font Serveru, který mu fonty poskytne. Ty další řádky jsou pro případ, že by XFS neběžel - pak se načtou odtud (všimni si, že při startu X se zobrazí několik varovných hlášek, že font už je načten - X Server prohledává zadané cesty a nachází tam jenom fonty, které už mu XFS poskytnul)
    Quando omni flunkus moritati
    20.11.2005 00:06 #Tom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: kde se nachází všechny fonty a co je vlastně spravuje?
    X Font Server je drtivé většině uživatelů úplně na nic, doporučuju jej vyhodit a rovnou odinstalovat.

    Způsobů, jak vykreslit písmenka na obrazovku v X-Window, je hodně. Lze využít starších služeb X. Pak lze použít rastrové fonty i škálovatelné fonty, ale bez vyhlazování. Zpravidla se to týká programů využívajících Xaw, Xaw3D, Motif, GTK+ 1. K tomu se využije nastavení samotného X serveru, tedy cesty k písmům v /etc/X11/XF86Config či xorg.conf. Potom lze použít rozšíření X serveru pojmenované Xft, které vnitřně používá Fontconfig a FreeType. Lze využít stejná škálovatelná písma, jako v předchozím případě, ale s vyhlazováním. Vliv má nastavení Fontconfigu, tedy soubory /etc/fonts/fonts.conf a local.conf. Uplatní se to v programech využívajících GTK+ 2, Qt, FLTK a těch, které využívají přímo Xft.

    Jak v tomto vystupuje X Font Server, to netuším, ale mám takový pocit, že se využije jen v prvním případě, tj. že je pro GTK+ 2, Qt a další k ničemu.
    20.11.2005 10:47 Jack Raven | skóre: 8 | blog: RavenBlog | Trutnov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: kde se nachází všechny fonty a co je vlastně spravuje?
    Děkuji, vyzkouším to. A jak se tedy dodávají další fonty do Xek tak aby je mohli vnitřně využívat všechny aplikace (konsole, OpenOffice atd.)? Protože přestože třeba msttcorefonts v systému mám, konsole je prostě nevidí. To samé helvetica a to jsou fonty, které dost používám.
    Časem zjistíš, že mít něco není tak příjemné jako toužit po tom.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.