Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
0-24320 /dev/sda jmeno disku 0-2549 /dev/sda1 HPFS/NTFS /windows/c 2550-24320 /dev/sda2 EXTENDED 2550-3697 /dev/sda5 F Linux native (ext3) / 3698-3824 /dev/sda8 F Linux swap swap 3825-11473 /dev/sda6 HPFS/NTFS /windows/d 11474-24320 /dev/sda7 HPFS/NTFS /windows/eDale mam jeste disk /dev/hdb a dve CD-ROMky, ktere GRUB nasel jako /dev/hdc a /dev/hdd. S nimi problemy nejsou (zatim :) ). Problem je ale v tom, ze pri bootovani mi grub vypise tyto hlasky (poslednich 7 radku, vic snad neni dulezite):
hdd: atapi 32x CD-ROM CD-R/RW drive, 2048kB cache, UDMA(25) attempting manual resume swsusp: suspend partition has wrong signature? loading jbd loading ext3 waiting for device /dev/sda9 to appear: ..........not found --exiting to /bin/sh $Zkousel jsem Zachranny rezim i Opravit instalaci, nebo jak je to tam napsane. V te oprave vypsal, ze byl spatne zavedeny ukazatel, nebo co, na swup a ze se tim svisi rychlost Linuxu, dal jsem Opravit. Dale nasel problemy s temy NTFS jednotkami, s temi jsem nemohl delat nic. A pak jeste asi s 5ti balicky, ktere jsem neopravoval. Zajimave je, ze se mi to stalo hned po instalaci, takze jsem se do Linuxu vubec nemohl dostat, abych tam neco zkazil. :) Prosim, poradte. Jsem zacatecnik.
(a) nabootovat instalační CD/DVD a použít volbu Spustit nainstalovaný systém; naběhne vám systém, v něm opravíte konfigurační soubor zavaděče (LILO nebo GRUB), přegenerujete loader a přebootujete. Případně můžete použít příslušný modul YaSTu.
(b) nabootovat z instalačního CD/DVD rescue system, pak
mount /dev/sda5 /mnt mount -t proc none /mnt/proc mount -t sysfs none /mnt/sys vi /mnt/etc/lilo.conf chroot /mnt mkinitrd lilo -r /mnt umount /mnt/sys umount /mnt/proc umount /mnt rebootPoužíváte-li GRUB, opět si prostřední část nahraďte odpovídajícími příkazy pro GRUB; nezapomeňte ale na ten
mkinitrd
.
I po nabootování rescue systému? To se mi moc nezdá.
Neznam linuxove prikazy (nevite o nejakem miste kde jsou sepsany a vysvetleny?).
Obávám se, že pokud o Linuxu nevíte naprosto nic, jsou v zásadě dvě možnosti: buď si sehnat někoho, kdo je na tom trochu lépe a ten dvouminutový zásah vám udělá, nebo to nainstalovat znovu a dát si pozor na to, že po přerozdělení disku je potřeba nechat znovu vygenerovat konfiguraci zavaděče (tohle je asi jediné významnější slabé místo instalátoru SuSE, o kterém vím). Sice by asi šlo vás na dálku navigovat tak, že byste to nakonec zvládl, ale trvalo by to déle než ta reinstalace.
Ale neklesejte na mysli, když jsem instaloval Windows XP Home, podařilo se mi to až na sedmý pokus. Předtím jsem šestkrát skončil se systémem, který byl sice nainstalovaný, ale nešlo se do něj přihlásit. Tak to prostě chodí, když člověk instaluje systém, kterému nerozumí (windowsoví guru asi vědí, že když se jich instalátor ptá, zda je počítač připojen k Internetu přímo nebo prostřednictvím lokální sítě, chce ve skutečnosti vědět, zda má uživatele autentizovat proti lokální databázi nebo proti NT doméně).
Když jsem psal ten první příspěvek, předpokládal jsem, že o tom systému něco víte a zvládnete opravit konfigurační soubor zavaděče. Což není pravda, takže tím tato varianta padá, ať je tam LILO nebo GRUB.
Generovani konfigurace GRUBu je v nabidce pri instalaci dofam?
A tim rescue systemem myslite Bezpecne spusteni, nebo jak to tam ma SuSE napsano?
Ne, myslím tím položku rescue system v úvodním bootmenu instalačního CD/DVD. Jestli si dobře vzpomínám, je předposlední hned nad memtestem. Ale pokud jste s Linuxem nikdy nic nedělal, moc platné vám to nebude.
Ale můžete pokusit nabootovat instalační CD/DVD a až se vás bude ptát, zda má provést novou instalaci nebo aktualizaci (ne v úvodním bootmenu, až v později), klikněte na další volby a zkuste spustit nainstalovaný systém. Jestli se povede nabootovat, můžete zkusit spustit YaST2 a použít jeho modul pro konfiguraci zavaděče (vypadá stejně jako při instalaci).
Tiskni
Sdílej: