Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Mám doma starší počítač Dell Optiplex GX1. Chtěl jsem na něj nainstalovat linux, zkoušel jsem různé distribuce, ale v žádné si instalátor neporadil s integrovanou síťovou kartou.
Vlastně jsem chtěl instalovat po síti (nebo ze sítě). Po dlouhém hledání jsem nalezl, že by snad měla využívat modul 3c918
, ovšem je také možné, že to bude jeden z těchto: 3c905(b)
, 3c90x
, 3cR990
.. (tyto byly v různých diskuzích zmiňovany méně často)
Bohužel jsem nemohl otestovat, který modul to je, poněvadž s ním mnou zkoušená distra nekamarádila. Tak mě napadlo, že bych mohl systém zprovoznit na jiném PC (přendat harddisk), nebo nainstalovat base systém (což většinou jde) a pak překompilovat jádro (což stejně chci udělat), ale na druhou stranu se mi nechce několikrát kompilovat jádro, než přijdu na to, jakou volbu tam musím kvůli té síťovce zatrhnout.. (přece jenom to na 350MHz není žádná rychlost). Když nevím, který modul by s ní fungoval.
Neporadil by někdo? Nebo nemáte nějaké rady? Nápady?
Tiskni
Sdílej: