Byla vydána nová verze 2.50.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 98 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Infrastrukturu pro chatovací aplikaci Telegram provozuje člověk s vazbami na ruské zpravodajské služby. Upozorňují na to investigativní novináři z redakce iStories. „Vedneev dodává služby ruskému státu včetně jeho jaderného institutu nebo zpravodajské službě FSB,“ říká v podcastu Antivirus novinář Jan Cibulka. Uživatelům, kteří si chtějí své informace chránit, doporučuje Telegram vůbec nepoužívat, a raději zvolit jednu z alternativ, WhatsApp nebo Signal.
The Trump Organization spustila ve Spojených státech mobilní síť Trump Mobile s neomezeným tarifem The 47 Plan za 47,45 dolarů měsíčně a představila vlastní značku telefonů The T1 Phone s Androidem za 499 dolarů.
Vývojáři KiCadu se na svém blogu rozepsali o problémech KiCadu v desktopových prostředích nad Waylandem. KiCad běží, ale s významnými omezeními a problémy, které podstatně zhoršují uživatelský komfort a vývojáři je nedokážou vyřešit na úrovni KiCadu. Pro profesionální používání doporučují desktopová prostředí nad X11.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
V úterý Google vydal Android 16. Zdrojové kódy jsou k dispozici na AOSP (Android Open Source Project). Chybí (zatím?) ale zdrojové kódy specifické pro telefony Pixel od Googlu. Projekty jako CalyxOS a GrapheneOS řeší, jak tyto telefony nadále podporovat. Nejistá je podpora budoucích Pixelů. Souvisí to s hrozícím rozdělením Googlu (Google, Chrome, Android)?
Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.101 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.101 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
V Brně na FIT VUT probíhá třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2025. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
CHOST="i686-pc-linux-gnu" CFLAGS="-O2 -march=pentium-m -pipe -fomit-frame-pointer" CXXFLAGS="${CFLAGS}"Je dobre pouzit -march pentium-m nebo radeji pentium3 a doporucili by jste mi pouzit -O2 nebo spise -O3?
pozri si manuálovú stránku, pretože z verie gcc 3.3 na 3.4 sa zmenilo použitie --march/--mcpu, ale teraz neviem zistiť ako presne. Pozri si výpis gcc --target-help a rozhodni sa poľa neho medzi pentium-m/3.
Ja všade používam -O3, ale odráža sa to na dobe kompilovania. Za výslednú rýchlosť celého Gentoo to ale stojí (hlavne ak použijes ccache a distcc).
For gcc < 3.4.3: CHOST="i686-pc-linux-gnu" CFLAGS="-march=pentium3 -O2 -pipe -fomit-frame-pointer" CXXFLAGS="${CFLAGS}" For gcc >= 3.4.3: CHOST="i686-pc-linux-gnu" CFLAGS="-O2 -march=pentium-m -pipe -fomit-frame-pointer" CXXFLAGS="${CFLAGS}"takze asi od gcc verze 3.4.3 lze pouzit pentium-m. Myslis ze je dobre pouziti -O3 i u celeronu? Cetl jsem ze to u celeronu neni doporucovano. Jdou ti s -O3 kompilovat vsechny programy?
Tiskni
Sdílej: