abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 16:00 | IT novinky

    Řemínky pro Apple Watch, bezdrátová sluchátka nebo nabíjecí adaptéry. Takovou nabídku našli v uplynulých dnech příslušníci Celního úřadu v Liberci při kontrole kamenného obchodu na Náchodsku. Celkem zde zadrželi 3 035 kusů zboží podezřelého z porušování práv duševního vlastnictví. Pokud by se jednalo o originální výrobky, jejich hodnota by podle odhadu přesáhla 10,8 milionu korun.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    dnes 14:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 31.1 textového editoru GNU Emacs. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    dnes 12:22 | Nová verze

    Webový prohlížeč Waterfox (Wikipedie), fork Firefoxu, byl vydán ve verzi 6.7.0. Postaven je na jádru Gecko ESR 153.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 11:22 | Nová verze

    Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.17.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Přidána byla základní podpora gamepadů. Opraveno bylo několik zranitelností. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 11:00 | IT novinky

    Americká technologická společnost Apple loni v Irsku na daních zaplatila 17 miliard dolarů (zhruba 350 miliard Kč). To představovalo 40 procent celkové částky, kterou firma odvedla na dani z příjmů po celém světě. Vyplývá to z účetních výkazů podniku. Platbu výrazně zvýšilo rozhodnutí Soudního dvora EU z roku 2024, podle něhož měl Apple doplatit Irsku na daních 13 miliard eur (313 miliard Kč).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 09:55 | Zajímavý projekt

    CrossPoint Reader je open-source alternativní firmware pro menší, levné čtečky, vybavené cca čtyřpalcovým e-ink displejem. Zahrnuje aplikaci pro čtení e-knih a webový server pro konfiguraci a přenos souborů po síti. Verze 1.0 byla vydána v únoru 2026. Recenze současné verze 1.5 vyšla na Linux Weekly News.

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    21.8. 05:00 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.98.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    21.8. 04:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 7.1 (YouTube) svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Mary Lou bylo vybráno na počest americké jazzové klavíristky Mary Lou Williams (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.8. 19:11 | Nová verze

    Bun (Wikipedie), tj. běhové prostředí (runtime) a toolkit pro JavaScript a TypeScript, alternativa k Node.js a Deno, byl vydán ve verzi 1.4. Představení novinek také na YouTube. Bun byl přepsán z programovacího jazyka Zig do Rustu. Pomocí Claude Fable 5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.8. 12:33 | Nová verze

    Vývojáři KDE na Mastodonu oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 26.08. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (10%)
     (7%)
     (2%)
     (19%)
     (29%)
     (7%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (22%)
    Celkem 2492 hlasů
     Komentářů: 31, poslední 13.8. 00:27
    Rozcestník

    Dotaz: DRI ovladače pro i915 - černá obrazovka

    30.11.2005 06:56 pakanek | skóre: 28 | Vyškov
    DRI ovladače pro i915 - černá obrazovka
    Přečteno: 346×
    Zdravím,

    chtěl bych zprovoznit grafickou kartu GMA 900(PCI expres) z chipsetu i915 PM/GM na mém notebooku Asus A3500E(s intel Centrinem).

    Mám nainstalovanou Fedoru Core 4. Pro 2D zobrazení funguje pod ovladači Vesa celkem dobře(až na občasné "prosvítání" pixelů). V nabídce ovladačů grafických karet mám i přímo i915, ale po jeho nastavení se nenastartuje X a musím zase zvolit Vesa ovladač, aby se X-ko vůbec spustilo.

    Z http://dri.freedesktop.org/snapshots/ jsem stáhl common a i915 ovladač. Common se nainstaloval bez problémů, ale instalace i915 se nezdařila. Po restartování PC jsem viděl akorát zavaděč. Dál už jen pár řádků co při startování linux stačil vypsat a potom už jen černá obrazovka. Nepamatuji si bohužel co mi vypsal shell za chybu u ovladače i915 a jestli to bylo tím, že jsem měl zapnuté X-ko.

    Nevyhnul jsem se reinstalování linuxu. Na internetu jsem několikrát četl, že Ubuntu si s i915 poradí. Zkusil jsem nainstalovat Ubuntu 5.04 a měl jsem stejný problém - černá obrazovka. To samé s LiveCD.

    Linux ještě moc neznám. Nevím co mám za verzi X a jádro je 2.6.x(?).

    Můžete mi někdo poradit?
    Všechno dobré je pro něco zlé.

    Odpovědi

    30.11.2005 07:50 David Jaša | skóre: 44 | blog: Dejvův blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: DRI ovladače pro i915 - černá obrazovka
    X se nastavují v souboru /etc/X11/xorg.conf - nastavení je poměrně jednoduché a přímočaré (viz man xorg.conf a toto). Sekce Device se týká grafiky - pokud tam nic podezřelého neuvidíš, tak ji zkopíruj sem (do tagu <pre>).
    1.12.2005 13:19 pakanek | skóre: 28 | Vyškov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: DRI ovladače pro i915 - černá obrazovka
    xorg.conf - device
    Section "Device"
            Identifier  "Videocard0"
            Driver      "vesa"
            VendorName  "Videocard vendor"
            BoardName   "VESA driver (generic)"
    EndSection
    
    Výpis lspci
    00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Mobile 915GM/GMS/910GML Express Graphics Controller (rev 04)
    00:02.1 Display controller: Intel Corporation Mobile 915GM/GMS/910GML Express Graphics Controller (rev 04)
    
    Všechno dobré je pro něco zlé.
    30.11.2005 10:53 Jirka
    Rozbalit Rozbalit vše Re: DRI ovladače pro i915 - černá obrazovka
    Ja mam ten samy chipset:
    /usr/sbin/lspci | grep VGA
    00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Mobile 915GM/GMS/910GML Express Graphics Controller (rev 04)
    
    a s xorg-rc2 mi to funguje dobre.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.