Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
(...) Opening video decoder: [mpegpes] MPEG 1/2 Video passthrough VDec: vo config request - 720 x 576 (preferred csp: Mpeg PES) Could not find matching colorspace - retrying with -vf scale... Opening video filter: [scale] The selected video_out device is incompatible with this codec. VDecoder init failed :( Opening video decoder: [libmpeg2] MPEG 1/2 Video decoder libmpeg2-v0.4.0b Selected video codec: [mpeg12] vfm:libmpeg2 (MPEG-1 or 2 (libmpeg2)) ========================================================================== Checking audio filter chain for 44100Hz/2ch/s16le -> 44100Hz/2ch/s16le... AF_pre: 44100Hz/2ch/s16le AO: [oss] 44100Hz 2ch s16le (2 bps) Building audio filter chain for 44100Hz/2ch/s16le -> 44100Hz/2ch/s16le... Starting playback... VDec: vo config request - 720 x 576 (preferred csp: Planar YV12) Could not find matching colorspace - retrying with -vf scale... Opening video filter: [scale] The selected video_out device is incompatible with this codec. FATAL: Could not initialize video filters (-vf) or video output (-vo). Exiting... (End of file)Z toho jsem pochopil, ze ma nejaky problem s kodeky. Ze stranky mplayeru jsem si tedy stahl balicek vsech kodeku a nainstaloval, ale to nepomohlo. Zkousel jsem pomoci parametru -vc nastavovat ruzne mpeg* kodeky, ale taky nic. Maximalne se spustilo prehravani zvuku, ale obraz ne :( Abych se priznal, moc tomu vsemu kolem videa nerozumim. Predstavoval jsem si to tak, ze v Avidemuxu vystriham reklamy a jine zbytecnosti, ulozim, a potom to video pomoci mencoderu a navodu v Linuxexpresu zpacifikuju (ma asi 4 GB) tak, aby se mi na DVD vesly ctyri. S ovladanim Avidemuxu jsem taky mel dost problemy a porad nechapu, jak se to video uklada nebo exportuje nebo encoduje, kazdopadne se mi to nikdy nepodarilo ulozit tak, aby to mplayer skousl. Xine to prehraje bez problemu, Avidemux taky. Oba mi tvrdi, ze jde o MPEG. Jde mi o to, prinutit nejak mplayer aby to prehral a mencoder aby to kodoval...
-vo x11
a prehravani funguje ! Bezva, moc diky !
Jak ted mam ale prinutit mencoder, aby to vide zpracoval ? Zkusil jsem frontendy
Kmenc15 a Konverter, ale kazdy jejich pokus spustit enkodovani mencoderem konci segmentation fault, stejne tak kdyz to zadam primo do konzole.
$ rpm -q mencoder mencoder-1.0-0.17.pre7.1.fc3.rfDistribuce je Fedora Core 4 (nevim, proc mi yum nainstaloval fc3 verzi, ale vypada nove (pre7)). Radeji bych prece jen pouzil mencoder, u toho jsem alespon schopen pochopit ovladani
Tiskni
Sdílej: