Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
dokumentace o nicem na obou stranach ...Nikoli. Na straně dokumentace Avidemuxu k tomu je jasný návod: AvidemuxInstallCompileSpiderMonkey Ve stručnosti: rozbalíš archiv se zdrojáky SpiderMonkey, v adresáři src to zkompiluješ pomocí:
make -f Makefile.ref
a pak zkopíruješ libjs.so do /usr/lib nebo /usr/local/lib a soubory *.h do /usr/local/include/js (nebo /usr/include/js) - všechny z adresáře src plus jsautocfg.h z podadresáře.
Pak už zkompiluješ Avidemux známým způsobem, rovněž popsaným v dokumentaci, začínajícím:
./configure --with-jsapi-include=/usr/local/include/js
Tohle neplatí stoprocentně. Je prostě software, který je příliš exotický, vzácný a málo používaný na to, aby byl k dispozici ve formě balíčku pro určitý systém, který sám o sobě může být populární a můžou pro něj být tisíce balíčků se vším možným, co člověk jinak potřebuje.I sebeexotičtější software by měl být v distribuci, jinak se vzdalujeme od jejího smyslu.
A co teď - má kvůli neexistenci jednoho exotického balíčku změnit distribuci? Jenomže s jinou distribucí bude mít zas jiný konkrétní problém, klidně třeba i neexistenci jiného exotického balíčku, který pro předchozí distribuci k dispozici byl.Jelikož nic není ideální, ani distribuce ne, je to vždycky jenom na zvážení toho, jestli v té nebo oné distribuci ty exotické balíky budu muset ručně instalovat 2 nebo jich bude 20 a každý s pěti chybějícími závislostmi a podle toho si vybrat.
Žádná distribuce nemůže mít k dispozici balíčky pro všechen software, co existuje.Ale má se o to snažit. Jasně, že to nikdy nebude 100%. Bohužel, některé distribuce se vydávají přesně opačnou cestou a nabízejí jenom balíky, které se zrovna zamlovají autorům a na zbytek kašlou. To je cesta do pekel.
A v takovém případě si prostě musí uživatel vypomoct ruční instalací. To není nic, co uživatel "nemá co dělat".Ale je. Nebo jsi viděl, že by si uživatel třeba pod windows něco musel kompilovat ručně? Ano, vím, že je to tam řádově složitější a vyžaduje extra software, zatímco v linuxu to většinou zvládne i cvičená opice, ale to není důvod to považovat za standard.
A úplně nejhorší je, když člověk používá jiný operační systém, s jehož existencí vůbec tvůrci SpiderMonkey nepočítali (přestože jiný software včetně Avidemuxu na něm jde ze zdrojáků zkompilovat normálně, stejně jako v Linuxu) a tudíž jediná možnost je napsat si nějaký patch.Tohle už je malinko demagogie. Schválně si dosaď za "jiný operační systém" linux a za spidermonkey třeba virtualdubmod pro windows. Zkrátka není na místě, aby uživatel nadával vývojářům, že jejich aplikace není dostatečně user friendly pro instalaci ze zdrojáků, protože s nimi by uživatel vůbec neměl přijít do styku. V opačném případě můžeme rovnou zrušit distribuce, jako zbytečný mezičlánek.
Tohle už je malinko demagogie. Schválně si dosaď za "jiný operační systém" linux a za spidermonkey třeba virtualdubmod pro windows. Zkrátka není na místě, aby uživatel nadával vývojářům, že jejich aplikace není dostatečně user friendly pro instalaci ze zdrojáků, protože s nimi by uživatel vůbec neměl přijít do styku.Jenomže Windows jsou jenom "jedny", to je ten zásadní rozdíl. Vývojářům programů jako VirtualDubMod stačí udělat jeden build pro uživatele Windows. Není však na vývojáři linuxového/unixového software, aby dělal balíčky pro všechny linuxové distribuce, BSD systémy atd. Jenomže není ani možné, aby autoři balíčků pro tyto distribuce vytvořili balíčky pro všechen existující software. Třeba proto, že někdo někde si dneska usmyslel, že si udělá nějaký vlastní prográmek např. na tvorbu hudby a když to někomu jinému přijde zajímavé a nadějné chce si to vyzkoušet, prostě nemá jinou volbu než si to zkompilovat, protože něco takového málo známého tvůrci balíčků ještě nezachytili. A pak jde o to, aby to bylo rozumně kompilovatelné a instalovatelné a když ne, aby k tomu byl návod. Já se prostě nesmířím s tvým tvrzením, že uživatel si nemá co kompilovat software. Tak to je v uniformním světě Windows, tam to platí. Ale v roztříštěném světě unixových systémů to prostě není z principu zcela dosažitelné nikdy, dokud bude roztříštěný svět unixových systémů existovat.
Tiskni
Sdílej: