Konference LinuxDays 2024 proběhne již tento víkend 12. a 13. října v Praze. Na programu je spousta zajímavých přednášek a workshopů, zástup zajímavých osobností a stánky řady projektů: Fedora, openSUSE, vpsFree.cz, Mozilla, brmlab, OpenAlt a mnoho dalších. Vstup zdarma.
Představeny byly oficiální Raspberry Pi microSD karty třídy A2 a silikonový kryt na Raspberry Pi 5.
OpenRazer byl vydán ve verzi 3.9.0. Jedná se o svobodný software, ovladač a démon, umožňující nastavovat klávesnice, notebooky, myši, podložky pod myš, keypady, sluchátka a další zařízení od společnosti Razer na GNU/Linuxu.
Byla vydána verze 3.6 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Byla vydána nová verze 8.8 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová major verze 11.0.0 nástroje mitmproxy určeného pro vytváření interaktivních MITM proxy pro HTTP a HTTPS komunikaci. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Vypíchnuta je plná podpora HTTP/3 a vylepšená podpora DNS.
Richard Hughes na svém blogu představil nejnovější major verzi 2.0.0 nástroje fwupd umožňujícího aktualizovat firmware zařízení na počítačích s Linuxem. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů a zapojených výrobců na stránkách LVFS (Linux Vendor Firmware Service).
Počítačová hra Kvark (Steam) od studia Perun Creative dospěla do verze 1.0 (𝕏). Běží také na Linuxu.
Byla vydána (𝕏) zářijová aktualizace aneb nová verze 1.94 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.94 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Dobry den,
jde mi o script do cronu, kde kazda skupina web* bude mit uzivatele www-data. Nejde mi o jina reseni jako ulozit do druheho souboru a diffnout, ci podobne, jde mi o reseni ciste, tzn. presne tohle ... ovsem sed mi nebere neznamou. Jak udelat, aby ji sed bral ?
#!/bin/sh
for i in `grep web* /home/rexxor/gransy/group | grep -v www-data` ;do
sed -e s/$i/$i,www-data/ /home/rexxor/gransy/group
done
Zkusim to rozebrat ..
Vyber vsechny skupiny zacinajici web ze souboru group a neobsahujici souslovi www-data (prvni radek for).
Problem : sed -e s/$i ...
Nenacita se neznama z i, ale $i se nacita jako string.
sed -e s/...
určitě nic do souboru nezapíše, vypíše to na standarní výstup.
Nechete si ten script nejdrive odzkouset bez promenych ?
Ja bych nerad byl nezdvorily, ale zpochybnenim problemu dany problem nevyresite a script je bez promenych zcela funkcni. Jde mi o to, inkludovat cistou formou $i do sedu, coz je pochopitelne.
Uvedeny priklad je osekany jen jak je to mozne, aby neztratil smysl a nemusel jsem nikoho zahlcovat zbytecnymy podrobnostmi.
Muj problem zni jasne : substituce v sedu s promenou $i na $i,www-dataweb1...........cricket
web2...........cricket
web3...........www-data,cricket
web1 ..........cricket,www-data
web2...........cricket,www-data
web3...........www-data,cricket
[tsunami@vodik]$ cat /tmp/a web1:cricket web2:cricket web3:www-data,cricket [tsunami@vodik]$ for i in `grep web* /tmp/a | grep -v www-data`; do sed -e s/$i/$i,www-data/ /tmp/a ; done web1:cricket,www-data web2:cricket web3:www-data,cricket web1:cricket web2:cricket,www-data web3:www-data,cricketJak jsem psal, ten sed nemodifikuje soubor, ale vypisuje to na standardní výstup.
[tsunami@vodik]$ cat /tmp/a web1:cricket web2:cricket web3:www-data,cricket [tsunami@vodik]$ sed -e /www-data/\!s/^web.*/\&,www-data/ /tmp/a >/tmp/tmp_soubor.$$; mv /tmp/sed_temp_soubor.$$ /tmp/a [tsunami@vodik]$ cat /tmp/a web1:cricket,www-data web2:cricket,www-data web3:www-data,cricket
Nevrací ti ten grep náhodou hodnotu např. obsahující mezeru nebo lomítko ?
Minimálně bych kvůli mezerám uzavřel výraz pro sed do uvozovek.
sed -e "s/$i/$i,www-data/" /home/rexxor/gransy/group
for i in `grep web* /home/rexxor/gransy/group | grep -v www-data` ;doProtože je grepu předáván vzorek obsahující hvězdičku bez uvozovek, shell se ji pokusí expandovat a pokud v adresáři, ze kterého se spouští, existuje(í) soubory začínajicí znaky web, jejich název se dosadí do vzorku.
Tiskni Sdílej: