Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Zdravím.
Na svuj notebook jsem si nainstaloval ArchLinux 0.7.1.
Problem je v tom, že při bootování při "Starting hotplug daemon [BUSY]" počítač totálně zamrzne, nefunguje nic, jediné, co můžu udělat je počítač vypnout.
Někdy (asi ve 20% případů) se PC nekousne a nabootuje, ale i tak trvá start hotplug daemona dost dlouho. Pokud ho vypnu (toho daemona), nefunguje mi síťovka (v PCMCIA slotu) a zvukovka (vestavěná).
Zkoušel jsem najít zákonitost v tom, kdy to nabootuje a kdy ne, ale nepovedlo se mi to.
Nevíte někdo, co s tím ?
Děkuji.
Z.H.
PS. Ta sitovka je TP-LINK a funguje s 8139too driverem, zvukovka je NeoMagic 256NM (snd-nm256).
/etc/modprobe.conf
. Podle svého nastavení jsem vytvořil toto, třeba to zabere:
alias char-major-116 snd alias char-major-14 soundcore alias sound-service-0-0 snd-mixer-oss alias sound-service-0-1 snd-seq-oss alias sound-service-0-3 snd-pcm-oss alias sound-service-0-8 snd-seq-oss alias sound-service-0-12 snd-pcm-oss alias snd-card-0 snd-nm256 alias sound-slot-0 snd-nm256Potom je ještě potřeba nahrát do paměti ony moduly, protože při použití
udev
(který bych stejně klidně vyhodil, protože si občas nesedne s novějším jádrem, s ovladači Nvidie a kdo ví čím vším ještě) se neudělají potřebné soubory v /dev/snd
dokud nejsou tyto v paměti zavedeny.
U síťové karty je potřeba do paměti zavést onen 8139too
, ale když jde o PCMCIA síťovku, bude asi potřeba ještě nějaký ten PCMCIA modul. (PCMCIA nemám, takže nemůžu uvést podrobnosti.)
Samotné zavádění modulů dělá příkaz modprobe
, který je spouštěn nějakým spouštěcím skriptem (asi v /etc/rc.d/init.d
, /etc/init.d
nebo někde jinde - liší se to podle distribuce).
P.S.: Může se hodit výpis lsmod
po náhodně úspěšném zavedení systému s hotplug
em.
P.P.S.: Možná pomůže novější verze udev
, hotplug
a jádra, ale první jmenovanou věc mám rád dost málo, takže obvykle navrhuji se jí zbavit.
pacman -S hwd lshwd
a pak ješte v rc.conf
!hotplug hwd
Ted jsem to někde četl a nahodil u mě. Můžu říct, že se již hotplug nenahazuje 15s, ale vůbec :) ftip
Hotplug se nahradí daemonem hwd a ten se mi zapíná cca 1-2s, celkem citelný rozdíl..
PS. vše se chová tak jak má i bez daemona hotplug.
!hotplug hwd network ...................dalsia vec je, ze dokonca teraz je pristupne uz jadro 2.6.14.4 s podporou initrd a autonarhravanim modulov a podporou pcmciautils, ktora je novsia ako pcmcia-cs a netreba v nej nahravat demona pcmcia a modul pre sietovku sa zavedie automaticky, ak je v jadre
v /etc/rc.conf najdes moznost MOD_AUTOLOAD=yes alebo no, to je automaticke zavadzanie modulovnove udev nahradzuje uplne hotplug, takze ak budes upgradovat,tak aj tak bude chciet hotplug dat prec, len neviem, ci nove udev je uz v current alebo este v testing, lebo ja pouzivam aj testing baliky dokonca zevraj pri autoloadovani modulov netreba pouzivat ani hwd ani hotplug, staci udev, ale ja si moduly zavadzam manualne, takze pouzivam hwd vsetky tieto veci su popisane na oficialnej stranke www.archlinux.org po anglicky, ked si nieco upgradujes, tak je dobre si precitat oznamenia o novych funkciach.
Děkuji všem. Nakonec jsem to vyřešil tak, že modul pro zvukovku se tahá přímo z rc.conf. Místo hotplugu mám ten hwd, je opravdu výrazně rychlejší. Nicméně se objevily ješte menší problémy, a to sice:
diky
Z.H.
Moznost MOD_SUTOLOAD v rc.conf vubec nemam, mam to tam dopsat ?
pcmciautils mam nainstalovane, ale v rc.conf mam PCMCIA vypnute a vsechno zda se funguje dobre.
Ty síťový profily jsou super...dík za info.
Zdá se, že budu muset patchnout ten modul snd-nm256...
Z.H.
Tiskni
Sdílej: