Korespondenční seminář z programování (KSP) pražského Matfyzu pořádá i letos jarní soustředění pro začátečníky. Zváni jsou všichni středoškoláci a starší základoškoláci, kteří se chtějí naučit programovat, lépe uvažovat o informatických úlohách a poznat nové podobně smýšlející kamarády. Úplným začátečníkům bude určen kurz základů programování a kurz základních algoritmických dovedností, pokročilejším nabídneme různorodé
… více »Joe Brockmeier z Linux Weekly News vyzkoušel různé forky webového prohlížeče Mozilla Firefox: především GNU IceCat, Floorp, LibreWolf a Zen. V článku shrnuje, v čem se liší od výchozí konfigurace Firefoxu, co mají za vlastní funkcionalitu, jak a kým jsou udržované atd.
Byl vydán Debian 12.10, tj. desátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Byla vydána nová verze 4.5 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek v oznámení v diskusním fóru a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 8.6.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2025. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup je zdarma. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Byla vydána nová verze 2.49.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 89 vývojářů, z toho 24 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Premiér Petr Fiala (ODS) dnes na síti X vyloučil, že by za jeho vlády mohla začít platit vyhláška, podle níž by poskytovatelé internetového připojení měli uchovávat adresy internetových stránek, na které se lidé připojují.
Flock 2025, tj. konference pro přispěvatele a příznivce Fedory, proběhne od 5. do 8. června v Praze.
Zemřel Mark Klein, který dlouhá léta pracoval pro telekomunikační firmu AT&T a proslavil se jako whistleblower, když zveřejnil informace o spolupráci AT&T s agenturou NSA. Cílem spolupráce bylo sledovat veškerou komunikaci občanů za pomocí zařízeních v místnosti 641A. O spolupráci obou subjektů napsal knihu Wiring Up The Big Brother Machine...And Fighting It.
Jaké kroky jsi pro zprovoznění přesně udělal?
A jak zkoušíš jestli to funguje?
$ lsmod |egrep '(cpu)|(centrino)' speedstep_centrino 6740 1 cpufreq_ondemand 5532 1 cpufreq_conservative 6564 0 cpufreq_powersave 1664 0 cpufreq_stats 4484 0 freq_table 3588 2 speedstep_centrino,cpufreq_stats cpufreq_userspace 3676 0 processor 20284 2 thermal,speedstep_centrino
Frekvenci mi nastavuje daemon cpufreqd, dle nastavení v /etc/cpufreqd.conf.
Ruční nastavení: # echo 0 > /proc/acpi/processor/CPU0/throttling # cat /proc/acpi/processor/CPU0/throttling state count: 8 active state: T0 states: *T0: 00% T1: 12% T2: 25% T3: 37% T4: 50% T5: 62% T6: 75% T7: 87% # echo 7 > /proc/acpi/processor/CPU0/throttling # cat /proc/acpi/processor/CPU0/throttling state count: 8 active state: T7 states: T0: 00% T1: 12% T2: 25% T3: 37% T4: 50% T5: 62% T6: 75% *T7: 87%
/sys
- konkrétně v nějakém podadresáři /sys/devices/system/cpu/cpu0/
(nesedím teď u stroje, co to umí).
Ad 2.: Chce to hledat technologii "power now":
lsmod |grep powernowa pokud tam nic nebude, tak zkusit zavést modul
powernow-k7
.
Tiskni
Sdílej: