Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
ls -l >data.txt sh p2.exe -obsah souboru p2.exe main() { char radek[100]; char pismeno; float soucet,nasobek; int i; FILE *fd; FILE *fw; if((fd=fopen("data.txt","r"))==NULL) return; if((fw=fopen("SOUHRN.txt","w"))==NULL) return; soucet=0; printf("Zadejte pismeno, na ktere maji zacinat soubory:\n"); scanf("%c", &pismeno); while(!feof(fd)) /* vypis souboru */ { fgets (radek,100,fd); if(radek[56] == pismeno){ printf("%s\n",radek); fprintf(fw,"%s", radek); i=42; nasobek=1; while ((i-- > 30) && (radek[i] != ' ')){ soucet+=(radek[i]-48)*nasobek; nasobek*=10; } } } fclose(fd); fclose(fw); getchar(); system("pause"); }
<pre>
a </pre>
tagy. #include<stdio.h>
sh p2.exe
ti nebude fungovat. Jednak je v unixech koncovka exe zbytečná a druhak se ten soubor spustí ./p2
(./p2.exe
, když už to musí být).$ gcc -c p2.c -o p2.o $ gcc p2.o -o p2.exe $ ls -l >data.txt $ cat data total 16 -rw-r--r-- 1 misak users 0 Jan 3 22:28 SOUHRN.txt -rw-r--r-- 1 misak users 0 Jan 3 22:28 data.txt -rw-r--r-- 1 misak users 744 Jan 3 22:20 p2.c -rwxr-xr-x 1 misak users 7590 Jan 3 22:20 p2.exe -rw-r--r-- 1 misak users 1680 Jan 3 22:20 p2.o $ ./p2.exe Zadejte pismeno, na ktere maji zacinat soubory: p $ cat SOUHRN.txt $Tady jsou změny, které jsem musel udělat:
$ diff p2.c.original p2.c 0a1 > #include<stdio.h> 22c23 < if (radek[56] == pismeno) --- > if (radek[44] == pismeno) 39c40 < system ("pause"); --- > //system ("pause");Pokud ti nejede žádný unix, co takhle zkusit cygwin? Nebo vmware player s nějakým nainstalovaným unixem?
ls -l
začínal na 45. sloupci a ne 57., ale teď se dívám, že na CentOS je to taky 56, takže ten řádek raději neměň, pokud ti to funguje ls -l
'. K procházení adresáře slouží opendir()
, readdir()
a closedir()
, případně, nechce-li se tazatel zabývat přenositelností, lze uvažovat o použití scandir()
.
ls -l
. Sice je to přitažené za vlasy, ale některá zadání taková bývají.
radek[56]
, aniž by se ověřilo, že je řádek aspoň tak dlouhý, což zrovna hned první nebude. Sice je to ve staticky alokovaném bufferu, takže nehrozí pád programu nebo zneužití, ale to, zda se bude první řádek kopírovat nebo ne, je de facto dáno náhodou. Také je podivné, že se celou dobu něco sčítá do proměnné soucet
(proč je vlastně typu float
?), ale hodnota se nikde nepoužije. Rozumnější verze programu by mohla vypadat např. takto:
#include <stdio.h> #include <sys/types.h> #include <dirent.h> #include <sys/stat.h> #include <unistd.h> #include <string.h> int main(int argc, char* argv[]) { DIR* dir; struct dirent* de; struct stat info; unsigned long long size; size_t prefixlen; const char* pgmname; const char* p; int R; pgmname = argv[0]; for (p=argv[0]; *p; p++) if (*p == '/') pgmname = p+1; if (argc < 2) { fprintf(stderr, "usage: %s directory [prefix]\n", pgmname); return 1; } if (argc == 3) prefixlen = strlen(argv[2]); else prefixlen = 0; dir = opendir(argv[1]); if (!dir) { perror(pgmname); return 2; } R = chdir(argv[1]); if (R < 0) { perror(pgmname); return 3; } size = 0; while ((de = readdir(dir))) if (prefixlen==0 || !strncmp(de->d_name, argv[2], prefixlen)) { stat(de->d_name, &info); if (S_ISREG(info.st_mode)) { size += info.st_size; puts(de->d_name); } } closedir(dir); printf("Total size: %llu\n", size); return 0; }
ls
, nastavení locale a přesném vyvážení mnoha dalších okolnostífloat
(které nakonec stejně nepoužije)
Tiskni
Sdílej: