Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
usage: mkpasswd [args] [user] where arguments are: -l # (length of password, default = 9) -d # (min # of digits, default = 2) -c # (min # of lowercase chars, default = 2) -C # (min # of uppercase chars, default = 2) -s # (min # of special chars, default = 1) -v (verbose, show passwd interaction) -p prog (program to set password, default = passwd)2. zpusob htpasswd -m /hesla user pak se 2x opta na heslo pro uzivatele user, zadam 2x heslo a do souboru /hesla se vygeneruje retezec. Tento zkopiruju do MYSQL pro autentifikaci mail klienta, ale heslo neni spravne. napr: MD5 heslo pro "heslo" je: $apr1$yiA6h...$wrrPaxGYpVgiPm.awuGBA0 Spravny tvar je: $1$SBveC09l$N2ApfdPVbdKYCSXYjDmFZ. Tak nevim, kde je chyba. DIk za kazdou radu. Pouzivam FC3
crypt(3)
, myslím, že je možné jí volat z Perlu. To není možné dát MySql heslo v plainextu s tím, že si ho převede sama?
Algoritmus označený $apr1$
neznám, pro md5 musí salt začínat $1$
.
[tsunami@vodik]$ mkpasswd --version GNU mkpasswd 4.7.11nebo můžeš použít třeba php funkci crypt a strkat jí náhodný salt:
crypt("foobar",'$1$blahblahg$')vrací stejný výsledek jako
mkpasswd --hash=md5 -S blahblah foobar
bohužel, nevím, jak použít php funkci. Ještě mrknu na odkaz Michala Vyskočila.No musíš mít nainstalovaný řádkový interpet php. No a potom si to napíšeš do skriptu s
#!/usr/bin/env php
. Já php na počítači nemám a tak bych to asi spouštěl takto v Perlu:
perl -e "print crypt('heslo','$1$salt$')"Nicméně ten skript v odkazu byl daleko pokročilejší
$ echo "mojeheslo" | md5sum
[tsunami@vodik]$ echo "mojeheslo" | md5sum b26e58c375375aa974938a801c581f40 -
[tsunami@vodik]$ mkpasswd --hash=md5 mojeheslo $1$M0gXuGYL$0rUlbr3LhS4euREFi11lE/
openssl passwd -1
Tiskni
Sdílej: