Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
zdravim, prosim nekoho ze zkusenych o radu. prolezal jsem starsi prispevky ale primou odpoved jsem bohuzel nenasel
mam problem se systemovym casem. vyuzivam suse 9.3 a do updatu kernelu to bylo vsechno OK, nicmene ted se mi deje to ze pokud vypnu pocitac napr. v 10hod. a zapnu ho o dve hodiny pozdeji, tak systemovy cas ukazuje 10 hod a minuta - pocita se od posledniho vypnuti pc.
hwclock --adjust --hctosys
a stop sekci na hwclock --systohc
. Nezapomente na spravne nastaveny /etc/localtime a vybrat mezi UTC a locatime casem v /etc/adjtime.
Pokud byste mel stale problemy, bude nejspise chyba v jadre nebo hardwaru.
. /etc/sysconfig/clock # debug mode set -x case "$1" in start|restart) test -f /etc/adjtime || echo "0.0 0 0.0" > /etc/adjtime /sbin/hwclock --adjust $HWCLOCK /sbin/hwclock --hctosys $HWCLOCK ;; stop) /sbin/hwclock --systohc $HWCLOCK ;; esacV /etc/sysconfig/clock musite mit spravne vybrany LOCAL nebo UTC a /etc/localtime musi byt link nebo kopie spravneho zonoveho souboru (asi /usr/share/zoneinfo/Europe/Prague). Pokud to stale nebude fungovat, tak v SETUPu k BIOSu nastavte spravny cas a nabootujte jadro s init procesem /bin/bash (parametr jadra init=/bin/bash) a root filesystem pripojte jen readonly (parametr jadra ro). Pak hned prebootujte a v SETUPu zkontroljte cas. Pokud cas vydrzi, opet nabootujte do bashe a spuste hwclock --hctosys a pak prohlednete cas prikazem date a prikazem hwclock --show. Pokud pouzivate mistni cas (v /etc/adjtime je posledni radek LOCAL), tak budou oba casy stejne, jinak se budou lisit o 1 hodninu (stredoevropsky cas). Kdyz prezije i to, tak provedte to same a pridejte prikaz hwclock --systohc (opet muzete zkontrovot cas obema prikazi) a rebootujte. Nakonec muzete pridat korekci nepresnosti realnych hodin prikazem hwclock --adjust (jeste pred hwclock --hctosys). Zkontrolujte si taky, ze nemate vybytou baterii napajejici CMOS s hodinama.
Tiskni
Sdílej: