abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 05:33 | Zajímavý článek

    Sny o designu GNOME Shellu, článek s náhledy a videi, představuje dlouhodobou vizi týmu GNOME pro vylepšení uživatelského rozhraní GNOME Shellu. Zatímco nedávné verze přinášely spíše drobné úpravy, designéři nyní plánují zásadnější změny.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    dnes 05:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 10.5 sady aplikací pro SSH komunikaci OpenSSH. Přináší řadu důležitých bezpečnostních oprav, vylepšení funkcí a oprav chyb. Nově vyžaduje podporu ECC (Elliptic Curve Cryptography) v libcrypto, včetně křivky NISTP521.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 05:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 10.6 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. S novými obrazy pro Orange Pi 4 Pro, Orange Pi Zero 3W a Odroid M1/M1S/M2. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:44 | IT novinky

    Námořní drony používané elitními jednotkami britského královského námořnictva tajně posílaly údaje do Číny. Stroje vybavené čínskými komponenty měly být využívány pro vojenské operace na Blízkém východě. Kamery na dálkově řízených průzkumných člunech K3 Scout byly vybavené součástkami, které bez vědomí britského námořnictva odesílaly informace do spojeného zařízení v Číně. Britské námořní síly využívaly flotilu námořních dronů

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 13:33 | IT novinky

    Alza.cz nabízí herní AlzaPC s předinstalovaným Linuxem (YouTube), konkrétně s linuxovou distribucí Bazzite (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    včera 04:55 | Nová verze

    Squeak (Wikipedie), open source implementace programovacího jazyka a prostředí Smalltalk, byl vydán ve verzi 6.1. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:44 | Bezpečnostní upozornění

    V Linuxu v KVM byla nalezena a v upstreamu již byla opravena kritická zranitelnost Zapscape aneb CVE-2026-64561. Root na hostovaném počítači (virtuální stroj) může obejít izolaci a získat plnou kontrolu nad hostitelským systémem (DoS útok nebo vzdálené spuštění kódu s právy roota). Na obou hlavních architekturách – Intel i AMD. Zranitelnost v Linuxu existovala 6 let (od července 2020 do července 2026).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    10.8. 19:00 | IT novinky

    Počítačová hra Knytt napsaná v Multimedia Fusion 2 byla vydána před 20 lety. Při této příležitosti byl dnes představen moderní port (YouTube) této plošinovky na současné operační systémy pod názvem Knytt Classic. Je zdarma k dispozici na Steamu a GOG.com.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    10.8. 16:00 | IT novinky

    Americká technologická společnost Meta Platforms představila nový model umělé inteligence (AI) Muse Glimmer. Model je menší než přední modely AI od konkurence a má běžet přímo na počítačích uživatelů. Meta model zpřístupní jako open source, tedy otevřený software. Nový model je navržen tak, aby zvládal takzvané agentní úkoly na počítačích se spotřebitelskou grafickou kartou. Klade si tak za cíl uspokojit poptávku po systémech AI, které běží přímo na zařízeních uživatelů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    10.8. 12:11 | Pozvánky

    V pátek 28. srpna 2026 se v pražském Karlíně uskuteční již osmý Mobilní Hackday. Akce začne v 10:00 a potrvá až do večera. Setkání proběhne v prostorách SUSE Linux, s.r.o. na adrese Křižíkova 148/34, Praha 8 – Karlín. Nejbližší zastávkou je Křižíkova, kam se lze dostat tramvají i metrem. Na programu budou například novinky z posledních měsíců, možnosti, jak si zjednodušit práci s LLM/AI, a také nová linuxová distribuce BengalOS, včetně … více »

    David Heidelberg | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (10%)
     (7%)
     (2%)
     (18%)
     (30%)
     (6%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (23%)
    Celkem 2370 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Cestina a Debian

    5.1.2006 14:06 danfiala | skóre: 7
    Cestina a Debian
    Přečteno: 335×
    Dobry den, nainstaloval jsem Debin Linux Sarge 3.1r0. Nejprve jsem jako zdroj balicku nastavil prvnich 7 instalacnich CD. Bohuzel, podpora pro Cestinu v mem oblibenem KDE je az na 8. CD atd. a proto mi Cestina nefungovala spravne.

    Proto jsem pomoci apt-cdrom pridal jako zdroje balicku i ostatni CD Debianu, nainstaloval ceske fonty a v ovladacim centrum pro KDE jsem je nastavil. Po tom vsem me ovladaci prvky oken v KDE zobrazuji spravne ceske napisy, ale napr. editor kwrite neumi zobrazit cestinu spravne. Taktez konzole pod KDE zobrazuje ctverecky a spol.

    Tusim, ze jde u jednotlivych programu nastavit fonty, ktere maji pouzivat. Ale nejde to nastavit jaksi centralne? Mam treba hruzu z editoru emacs, ktery pouzivam na psani textu v Latex a nemohu se bez nej obejit:-), ovsem nikdy se mi nepodarilo pod nej nainstalovat Cestinu. Pouzival jsem zatim vzdy RedHat/Mandrake Linux a tam, kdyz jsem poctive pri instalaci nastavoval Ceske prostredi, tak potom vse, i takovy emacs, samo od seme Cestinu zvladalo. Emacs zatim na systemu nemam.

    Vypis prikazu locale vypada nasledovne: LANG=cs_CZ LC_CTYPE="cs_CZ" LC_NUMERIC="cs_CZ" LC_TIME="cs_CZ" LC_COLLATE="cs_CZ" LC_MONETARY="cs_CZ" LC_MESSAGES=C LC_PAPER="cs_CZ" LC_NAME="cs_CZ" LC_ADDRESS="cs_CZ" LC_TELEPHONE="cs_CZ" LC_MEASUREMENT="cs_CZ" LC_IDENTIFICATION="cs_CZ" LC_ALL=

    Odpovědi

    Dalibor Smolík avatar 5.1.2006 14:14 Dalibor Smolík | skóre: 54 | blog: Postrehy_ze_zivota | 50°5'31.93"N,14°19'35.51"E
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Cestina a Debian
    Ovládací centrum - vzhled a motivy - písma - Vybrat. A zkoušet.
    Rozdíly v řeči a ve zvyklostech neznamenají vůbec nic, budeme-li mít stejné cíle a otevřená srdce.
    5.1.2006 14:44 danfiala | skóre: 7
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Cestina a Debian
    Zjistil jsem, ze problem je u pisma s pevnou sirkou. Ja ale v "Ovládaci centrum - vzhled a motivy - písma" nemam u polozky "Pevna sirka" zadne ceske pismo. Zkusil jsem jej nainstalovat pomoci: "Ovladaci panely -> sprava systemu -> Instalater pisem", ale nove nainstalovane pismo se mi potom neobjevilo v dialogu:"Ovládaci centrum -> vzhled a motivy -> písma -> Pevna sirka".
    Dalibor Smolík avatar 5.1.2006 18:15 Dalibor Smolík | skóre: 54 | blog: Postrehy_ze_zivota | 50°5'31.93"N,14°19'35.51"E
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Cestina a Debian
    Pravda, pomohl jsem si s fonty z Windows. Tyto fonty jsem pak ve správě písem přidal do systému. Měl jsem pak větší výběr :-)
    Rozdíly v řeči a ve zvyklostech neznamenají vůbec nic, budeme-li mít stejné cíle a otevřená srdce.
    5.1.2006 18:57 volvox | skóre: 16
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Cestina a Debian
    5.1.2006 19:30 Tomáš | skóre: 25 | Ústí nad Labem
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Cestina a Debian

    Pro Konsoli si nejspíš musíte nastavit font zvlášť. Nastavení » Písmo » Vlastní, můžu doporučit nainstalovat a nastavit DejaVu fonty (jako někdo jiný předemnou) a pak Nastavení » Uložit jako výchozí.

    Pokud písma nastavíte správně v KControl-u, v Kwrite je zvlášť nastavovat nemusíte, jestli problém ve fontu není, tak má třeba implicitně jiný kódování než očekáváte.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.