Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Docela jsem si oblíbil spojení xemacs s LaTeXem (pod Windows). Hlavně proto, že nemusím zvedat ruce z klávesnice a zdržovat se šaháním na "daleké" šipky nebo backspace. Teď jsem se ale pustil do psaní nějaké české dokumentace a hrozně mě obtěžuje přepínat kvůli každému tagu (\něco) do anglické klávesnice a zpátky.
Spíš bych si představoval používat běžnou anglickou klávesnici a malá písmena s háčkama a čárkama (číselná řada nahoře) si nadefinovat třeba přes klávesu 'Ctrl+<čísla>'. Moce se ale v této oblastni neorientuji a tak by mě zajímalo, zda už není nějaké takové řešení zaběhnuté nebo alespoň u někoho osvědčené, abych znovu neobjevoval už dávno známé.
Děkuji za odpověď, toto je skutečně možnost a asi u ní zůstanu. Jenom se mi nelíbí dvě věci:
- při programování používám anglickou klávesnici, takže se budu muset přeučit všechny klávesové zkratky znaků ze Shift+'cislo' na AltGr+'pismeno',
- tyto AltGr zkratky jsou ve Windows uplně jiné než v UNIXu :(
Tak jsem nakonec nahodou narazil na reseni, ktere mi vyhovuje. Jde o predefinovani klavesnice. Vychazi se z anglicke, s tim, ze misto cisel 123... jsou ceske znaky. K cislicim se pak pristupuje pres AltGr.
Cely napad vymyslel pan Michal Friesl a je na strankach:
http://home.zcu.cz/~friesl/Archiv/Kbd.html
Jeste bych upozornil, ze reseni psani anglickych znaku na ceske klavesnici pomoci AltGr mi nevyhovovalo, protoze mi kolidovalo s globalnimi Windowsimi klavesvymi zkratkami Ctrl+Alt+...
Vse, co popisuji, se vztahuje k OS MS Windows.
Tiskni
Sdílej: