V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
rpm
a apt-get
, takže tam kousek o emerge taky patří.
kdyz upgradneme gcc nebo glibc ci jinou systemovou vecTo je pro sraby
... tohle mi prijde prilis hard-core ...Hard-core? Nejsou některé věci hard core právě proto, že k ním nemáme dostatečné znalosti? Podkud je nabydeme, věc se pak nebude jevit tak hard core. A když máte zdroj informací, stačí z něj nasávat (jako z láhve :) a budete nasosaní. Já osobně jsem začínal s Mandrake, ale protože se mi na nich pár věcí přeci nelíbilo, pustil jsem se jako totální lama (neschopen použít mount) do Debianu. Bylo to ze začátku dost tvrdé, ale přehouplo se to v absolutní spokojenost a plné odpoutání se od jistého komerčního systému. A o tom to je - IMHO není dobré soudit, co je a není hardcore. Nechť si každý zvolí to, na co se cítí.
Hard-core? Nejsou některé věci hard core právě proto, že k ním nemáme dostatečné znalosti? Podkud je nabydeme, věc se pak nebude jevit tak hard core.To je sice pravda, jenomze "ucebnice Linuxu" a souhrn manualu k jednotlivym distribucim nejsou totez. Nemela by se spis takova ucebnice venovat tomu, co se v distribucnich manualech neprobira (tj. jednak zaklady) a pak vysvetleni principu ruznych "hardcore" zalezitosti, ale nezavisle na distribucich? Protoze kopie manualu distribuci jednak nebudou nikdy dostatecne aktualni a hlavne se jich casem nashromazdi desitky (podle toho kolik je distribuci). Ucebnici "Linuxu" si predstavuju tak, ze jeji obsah pouzije clovek v (skoro) kazde distribuci, bud pri zakladni praci se systemem nebo pri jeho konfiguraci, a hlavne tehdy, kdyz distribucni nastroj nejak selze. Nebo ji pouzije k pochopeni toho, co distribucni konfiguracni nastroj dela. Tj. misto popisovani funkci a parametru emerge (a dublovani manualu na Gentoo.org) bych uvital spise popis toho, jak takovy balickovaci system funguje uvnitr... ale to je zase trochu moc hardcore do dilu pro zacatecniky (kteri se seznamuji se systemem).
Tiskni
Sdílej: