Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
David Malcolm se ve svém příspěvku na blogu vývojářů Red Hatu rozepsal o vylepšeních statické analýzy (volba -fanalyzer) v GCC 13.
Byla vydána nová stabilní verze 23.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Stoat. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Příspěvek na blogu CZ.NIC upozorňuje na nový útok na weby v Česku. Na honeypotech na Turrisech byla zaznamenána nová aktivita útočníků - probíhající útok na FTP servery, které se vyskytují na stejné IP adrese, jako aktivní WEB server.
Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi 2023.05. Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.
Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.
u ikon k jednotlivým programům jsem pozměnil názvy - Writer na Word, atd.Jako strategicky vyhodnejsi bych videl popisne nazvy, jako napr. Psani dokumentu (idealne dokonce podle prednastavenych sablon: dopis, memo). Je dost desny, ze se "word" stal synonymem pro textovy procesor, pak se tezko divit, ze nic jineho nema sanci... stejne jako byl asi genialni napad vpasovat do nazvu prohlizece sluvko "Internet" (s tim psychologicky opravdu nemuze souperit ani Opera, ani Firefox ani nic jineho).
Chce to taky trpělivost s vysvětlováním, ale myslím, že si uživatelé zvyknou brzy.Hlavne to chce opravdu dobre nastavit, aby vsechny predpokladane pracovni funkce opravdu fungovaly. Nejhorsi je asi vrznout nekomu na comp nevyladeny novy system (tj. v default nastaveni). Tomu se asi venuje moc malo pozornosti nebo se to odbyva ("admini" bud nemaji o ergonomii GUI poneti nebo je to nebavi nastavovat, natoz aby si nechali aspon pulhodinku predvest, co vsechno ta prislovecna "sekretarka" hodla na compu delat) - tohle je podle me asi hlavni pricina toho, kdyz maji lidi s prechodem na novy system potize. Casto taky pusobi paniku prilisne vysvetlovani v podstate nepodstatnych podrobnosti (Linux vs. Windows, opensource a blablablabla, vsechno veci, o ktere se nema starat uzivatel, ale admin, max. odpovedny manazer). Nainstalovat, peclive nastavit (podle pozadavku), ukazat, hotovo. Znam jinak beznadejne lidi, co si ochotne a odvazne samostatne prebootuji z Windows do Linuxu, protoze je tam lepsi verze Supertuxe (de facto jina sestava levelu), nejaky jiny OS je naprosto nerusi :P Takze dejte lidem funkce, ktere chteji a nemusite s nimi vubec resit teoreticky OS :)
Rozdilový manuál - Velice doporučuji při přechodu si přečíst... budete vědět s čím může být problém a jaké je jeho řešení ( když se objeví problém hned víte, jak to odstranit nebo minimálně jak to vysvětlit :) )
Velice přínosná je celá Stránka s dokumentací k 602OfficeNenechte se zmást 602Office je OpenOffice s technickou podporou na úrovni komerčních programů.
Tiskni
Sdílej: